Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Yardeni: Německou ekonomiku brzdí nová generace, Čína a jeho vlastní politika

Yardeni: Německou ekonomiku brzdí nová generace, Čína a jeho vlastní politika

02.10.2019 9:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Známý ekonom a investor Ed Yardeni si na svém populárním blogu všímá problémů, kterým čelí německá ekonomika. Její výrobní sektor se totiž nachází v recesi a „táhne dolů i zbytek hospodářství“. „Už dříve jsem si všiml, že v německé ekonomice něco nefunguje. Obchodní války mohou být součástí tohoto problému, ale Německo má podobně jako velká část světa problém demografický,“ tvrdí investor s tím, že „malé děti obvykle stimulují spotřebu, staří lidé nestimulují téměř nic“. 

Yardeni pak poukazuje vysokou závislost Německa na automobilkách. Ty poškozují tvrdší emisní standardy, které zavádí Evropská unie. K tomu se přidává strukturální trend, kdy nová generace už nemusí mít takové zalíbení v luxusních německých vozech, jako měly ty starší. Mileniáni jsou totiž podle investora obvykle minimalisté, které zajímají věci, jako je spotřeba vozu. Na rozdíl od generace Baby Boom tak budou mít větší sklony k nákupu jiných aut a také elektromobilů ve chvíli, kdy zlevní a zvýší se jejich dojezd. 

Yardeni si v této souvislosti všímá, že Čína může ve výrobě elektromobilů získávat velký náskok. Globální prodeje aut přitom klesají, svého vrcholu dosáhly v roce 2017 na 86 milionech, za posledních 12 měsíců se pohybují na 76 milionech. V top desítce automobilek seřazených podle podílu tržeb z prodeje elektromobilů je pak jen jedna společnost, která není z Číny. Tou je japonská Mitsubishi.

Je možné, že německé ekonomice pomůže fiskální stimulace? Kancléřka Angela Merkelová v srpnu prohlásila, že potřebu stimulace nevidí, ale „bude reagovat podle nastalé situace“. „Problém je, že vláda chce dát 60 miliard dolarů na novou zelenou dohodu. Ta ale bude ekonomiku spíše brzdit, než stimulovat,“ píše investor. A odkazuje na článek WSJ, ve kterém se mimo jiné uvádí: Výdaje zahrnující například dotace na zelené energie budou financovány příjmy z vyššího zdanění aktivit, které znečišťují životní prostředí. A také z nového systému obchodování s emisními certifikáty. 

„Není pravděpodobné, že německá vláda s nadšením přijme doporučení ECB, aby vlády zvážily fiskální stimulaci. A už vůbec nebude uvažovat o Moderní monetární teorii, kterou odcházející šéf ECB Mario Draghi nedávno zmiňoval. Zástupci největší ekonomiky Evropy si vysoce považují fiskální disciplínu,“ uzavírá investor. 

Zdroj: Blog Eda Yardeniho


 
 
 

Čtěte více:

Mohou být mimořádně nízké úrokové sazby kontrakční?
30.09.2019 6:55
Reálný (inflačně očištěný) výnos z desetiletých amerických poukázek j...
Prezident EIB: Jak financovat přechod na zelenou energii
28.09.2019 16:47
Vedoucí světoví představitelé se tento týden sešli v sídle Organizace ...
Schwab: Slabost se přelévá do širší ekonomiky
30.09.2019 10:55
Na americkém trhu došlo ke krátkému posunu důvěry směrem k akciím malý...
Pimco: Mírně podvážit akcie, přichází období útlumu
30.09.2019 15:14
„V našem základním scénáři očekáváme, že růst globální ekonomiky bude ...

Váš názor
  • No jo
    02.10.2019 10:03

    V Číně vládnoucí soudruzi příkázali vyrábět elektroauta úměrně počtu se spalovacím motorem.
    HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
0:00Prosus NV (12/19 Q3)
0:00Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu