Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu

Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu

21.10.2019 10:55
Autor: Redakce, Patria.cz

„Možností dalšího vývoje existuje mnoho, dobrou zprávou je, že máme dohodu mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pokud bude tato dohoda uvedena v praxi, znamená to, že nastane období přechodu na nové ekonomické vztahy,“ uvedl pro Bloomberg TV guvernér Bank of England Mark Carney. Tato centrální banka pak podle jeho slov od samého počátku říká, že pokud dojde k brexitu, je důležité mít toto přechodné období, kdy se nastaví nové vazby mezi oběma ekonomikami. Není sice jasné, jak bude toto období konkrétně vypadat a probíhat, ale je jednoznačně lepší než brexit bez dohody.

Carney se domnívá, že nejistota spojená s brexitem a jeho dopadem na obchod s EU již zapustila v britské ekonomice své kořeny a projevuje se na výši podnikových investic. Ty jsou podle jeho názoru asi o 25 % níže ve srovnání se stavem, kdyby tato nejistota hospodářství neovlivňovala. Pokud bude nová dohoda skutečně implementována, mělo by se to v této oblasti projevit pozitivně, i když určitá nejistota bude stále přetrvávat. Není totiž nadále jasné, jak přesně budou vypadat budoucí vztahy mezi Británií a EU.

Na globální úrovni podle bankéře probíhá podobný proces. Je odrazem nejistoty, která pramení z obchodních tenzí mezi Spojenými státy a Čínou. Tato nejistota ovlivňuje aktivitu v globálním hospodářství, a to tak, že během posledních 18 měsíců míří k útlumu. Carney to zmínil i jako jeden z faktorů, který bude základem pro další nastavení monetární politiky BoE. To se bude primárně řídit mandátem banky, kterým je inflace na úrovni 2 %. Brexit ale bude ovlivňovat jak poptávkovou, tak nabídkovou stranu ekonomiky a vedle tradiční monetární politiky má BoE i nástroje makroprudenční politiky. 

„Nacházíme se ve velmi specifické situaci. Jedná se o nejhlubší formu ekonomické integrace na světě mezi dvěma zeměmi. Tento vztah projde významnou změnou a finanční trhy, včetně měnových a akciových, na to podle toho reagují. V posledních dnech byl vývoj spíše pozitivní,“ uvedl guvernér. Britská ekonomika, která je jednou z nejflexibilnějších na světě, se podle něj nakonec po určité době přizpůsobí i proto, že je v dobrém stavu, a týká se to i síly rozvahy spotřebitelů či korporátního sektoru. 

Globální ekonomika nyní proces přechodu na nový vztah mezi oběma ekonomikami neulehčuje, protože se nachází ve zmíněném útlumu. Ten se projevuje značně právě v Evropě, i když Carney není podle svých slov ohledně dalšího vývoje v této oblasti tak pesimistický jako jiní ekonomové. Tou hlavní otázkou podle něj je, zda se globální hospodářství již stabilizuje a příští rok se dá čekat oživení. „Spojené království k tomuto útlumu přispělo a nyní můžeme zase světu pomoci se z něj dostat,“ řekl Carney v narážce na možnost hladkého brexitu. 

Guvernér krátce hovořil o potenciálu kryptoměn. Ty podle něj mohou přinést velký užitek firmám i běžným lidem, nicméně v Británii by mělo jít o něco, co bude probíhat „za podmínek stanovených BoE“. Ta nechce rozšiřování kryptoměn a jejich přínosům bránit. Musí ale být jasně stanoveno, kde jsou hranice. Aby nedocházelo například k tomu, že se objeví velký problém a až poté se začne veřejný sektor zajímat o to, jak vlastně problém vznikl.

Zdroj: Bloomberg TVČtěte více:

EU a britský premiér: Máme dohodu o brexitu
17.10.2019 12:05
Británie a Evropská unie dosáhly dohody o brexitu. Prohlásil to dnes p...
Britský premiér dohodu o brexitu neprosadil, požádal o tříměsíční odklad odchodu z EU
20.10.2019 8:14
Dolní komora britského parlamentu hlasovala pro odsunutí rozhodnutí oh...
MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
21.10.2019 8:31
Obchodní spory patří mezi hlavní rizika ohrožující světové hospodářstv...
FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
21.10.2019 9:40
Čínská společnost Huawei má problémy s nahrazením aplikací firmy Googl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4)
Raiffeisen Bank International AG (06/20 Q2)
Sysco Corp (06/20 Q4, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/20 Q2)
1:50JP - Obchodní bilance, mld. JPY
8:00UK - Míra nezaměstnanosti 3M
8:00UK -Změna zaměstnanosti
9:00HU - CPI, y/y
10:30Prudential PLC (06/20 Q2)
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI bez energií a potravin, y/y