Aktiva zhrouceného německého poskytovatele plateb Wirecard vyvolávají zájem „četných“ globálních investorů a proces prodeje, který zahrnuje i jeho investiční banku, se rozběhl, uvedl předběžný insolvenční správce společnosti.
"Již nás kontaktovala řada investorů z celého světa, kteří mají zájem o převzetí hlavní činnosti nebo nezávislých obchodních divizí, které na trhu úspěšně fungují," řekll Michael Jaffe, právník pověřený řešením insolvence. Worldline, francouzská platební společnost, je mezi údajně stranami, které mají zájem o nákup částí Wirecardu, informovaly minulý týden německé noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Wirecard požádal o ochranu před věřiteli minulý týden poté, co vyšetřování odhalila, že 1,9 miliardy eur dříve nahlášených jako hotovost na jejích účtech chyběly a pravděpodobně nikdy neexistovaly. Markus Braun, který rezignoval na pozici generálního ředitele, byl zatčen minulé pondělí. Následující den byl propuštěn na kauci.
Společnost podle prohlášení provede strukturovaný transakční proces zahrnující investiční banky specializované na různé oblasti. Probíhá také analýza příčin této krize a ověřování platebních toků. Severoamerická divize této německé skupiny pro sebe také hledá kupce, s čímž jí pomáhá investiční banka.
Nelze vyloučit, že se budou muset podat i insolvenční žádosti pro dceřiné společnosti Wirecardu, uvedl předběžný správce. Jaffe vede diskuse se zákazníky, obchodními partnery i s firmami na kreditní karty.
Divize skupiny Wirecard Bank zůstává solventní a výplaty obchodníkům a zákazníkům se budou provádět bez omezení, uvádí se v prohlášení.
Úřady v Německu a Rakousku prohledaly sídla společnosti Wirecard, za poslední měsíc už podruhé, informovalo o tom dnes mnichovské státní zastupitelství.. Najít se snažili především důkazy proti bývalému šéfovi firmy Markusi Braunovi, který je podezřelý z účetních podvodů a z manipulace akciovým trhem. Braun i bývalý provozní ředitel Wirecardu Jan Marsalek, který je na útěku, jsou oba Rakušané.
Evropská komise (EK) minulý týden v neobvyklém kroku pověřila unijního regulátora, aby kvůli kolapsu Wirecard prošetřil postup německého spolkového úřadu pro finanční dozor (BaFin). Karty vydané Wirecard byly od pátku po zásahu britského regulátora FCA zablokované, znovu fungují od úterý.
Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřuje se na zpracování plateb a finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v České republice.
Zdroj: Bloomberg, ČTK; Foto: Flickr