Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonom Jan Čermák: Fed chce vidět nezaměstnanost na před-COVIDové úrovni

Ekonom Jan Čermák: Fed chce vidět nezaměstnanost na před-COVIDové úrovni

16.09.2020 22:03
Autor: Jan Čermák, ČSOB

Americká centrální banka pokračuje v jasné signalizaci, jež říká: abychom dosáhli svých cílů, nebojíme se sešlápnout měnové pedály až na samou podlahu. To v praxi znamená, že Fed nehodlá zvednout úrokové sazby z nuly až do doby, než míra nezaměstnanosti klesne zpět ke 4 % a inflace bude v průměru lehce nad 2 %. Kromě toho ovšem Fed slibuje, že bude ekonomiku podporovat masivními nákupy dluhopisů do své bilance a to současným ďábelským tempem přibližně 120 miliard amerických dolarů měsíčně.

Výše uvedené vpřed hledící holubičí chování Fedu navazuje na nedávnou revizi střednědobě měnové strategie, v níž se centrální banka zavazuje, že roční míra inflace bude v průměru o něco málo vyšší než 2,0 %. To se přitom poněkud paradoxně neodrazilo v nové prognóze, v rámci níž členové FOMC vidí inflaci stále pod 2 % a to až do roku 2023. Šéf Powell tento rozpor na tiskové konferenci vysvětlil tím, že podle centrálních bankéřů americká ekonomika nedosáhne plné zaměstnanosti během následujících třech let, takže se ekonomika bude stále nacházet pod svým potenciálem a to bude tlumit inflační tlaky.

Jinak ovšem jeden z hlavních vzkazů, který měl šéf Fedu pro širokou veřejnost (a dost možná i pro federální a regionální vlády) byl vyloženě nemonetární: noste roušky a aplikujte sociální distanc, pokud je to jen trochu možné. Podle Fedu to bude nakonec průběh pandemie (tj. třeba i to zdali bude k dispozici vakcína), který rozhodne, jak bude vypadat hospodářské oživení. Jay Powell přitom na tiskovce FOMC nijak nezastíral, že Fed při svém prognózování čelí obrovské nejistotě, což se ostatně ukázalo v minulé prognóze, jež byla viditelně mimo. 

Celkově vzato Fed i na svém posledním zasedání vyslal v podstatě již tradiční holubičí signál o tom, že měnová politika USA zůstane akomodativní po velmi, velmi dlouhou dobu. To při nechuti Fedu tlačit úrokové sazby do záporu značí, že oficiální Fed sazby zůstanou na nule další tři roky či ještě dále. Navíc vzhledem k tomu, že se vedení Fedu nijak neobává toho, že by jeho uvolněná politika mohla vyvolat bubliny na trzích aktiv, připravme se i na to, že centrální banka pravděpodobně navýší svojí bilanci o další bilióny dolarů skrze nákupy amerických finančních aktiv.

 

 
 

Čtěte více:

Na bublinu si vystačíme sami
16.09.2020 18:28
Končící dvoudenní rokování Fedu možná opět přinese pár komentářů o tom...
Fed nakopl Wall Street. Podrží sazby u nuly do roku 2023. Toto jsou dvě podmínky, které jimi pohnou
16.09.2020 20:25
Americká centrální banka Fed ponechala úrokové sazby v souladu s oček...

Váš názor
  • Ta to je konec
    17.09.2020 9:36

    1. Proč se stará měnová instituce o nezaměstnanost? 2. Proč nenechá stát nezaměstnanost na tržních silách?
    Pracovitý Prosecký
    • Re: Ta to je konec
      17.09.2020 12:46

      centrální banky nejsou již nezávislí, umíš si představit, že by sazby měly jít nahoru? zadlužení států to nedovolí...věřím, že do pěti let tu budou vrtůlnikové peníze.....kdo spoří, zapláče....
      abc1
Aktuální komentáře
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data