Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Petříček: Oslovení uchazečů o dostavbu Dukovan ohrožuje ČR. Podle Drábové je postup nestandardní

Petříček: Oslovení uchazečů o dostavbu Dukovan ohrožuje ČR. Podle Drábové je postup nestandardní

26.03.2021 8:25, aktualizováno: 26.3. 14:22
Autor: ČTK

Aktualizováno

Plánované oslovení uchazečů o dostavbu Dukovan je podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) de facto vyhlášením tendru. Krok ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ohrožuje Českou republiku, sdělil serveru Aktuálně.cz a týdeníku Respekt. Ministerstvo chce po společnosti ČEZ, aby oslovila vybrané zájemce, mezi nimi i ruský Rosatom. Do listopadu se mají vyjádřit, jak budou naplňovat bezpečnostní požadavky.

"Oslovení čtveřice uchazečů o Dukovany tak zvaným 'bezpečnostním dotazníkem' je de facto vyhlášením tendru. Nechápu, proč ČEZ a MPO ignorují zprávy bezpečnostních složek našeho státu," uvedl podle serverů Petříček. Dodal, že požadoval projednání tendru ve vládě. Dostavba je podle něj projekt na 20 let, a měla by proto na ní být shoda napříč politickými stranami. "Krok, který MPO zvolilo, ohrožuje naši zemi a v konečném důsledku povede k tomu, že se z jaderné energetiky stane politické téma. Tohle není cesta, jak pomoci projektu Dukovany 5, tohle je způsob, jak zabít jadernou energetiku v ČR," dodal.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že finální rozhodnutí o stavbě nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany bude na příští vládě. Investor stavby, firma Elektrárna Dukovany II, kterou plně vlastní polostátní energetická společnost ČEZ, podle zadání ministerstva nyní osloví vybrané zájemce, aby do konce listopadu předložili souhrnné informace, jak budou naplňovat bezpečnostní požadavky na dodavatele nového jaderného zdroje. Stanovený termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny.

Uchazeči, na které se Česko obrátí, jsou francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Oslovena nebude čínská společnost CGN.

Podle kritiků plánované oslovení zájemců bude znamenat formální zahájení soutěže. "Opozice i bezpečnostní experti se obávají, že zasláním zadávací dokumentace Rosatomu by se stát zavázal k další spolupráci na zakázce - a kdyby byla firma v budoucnu vyřazena, mohla by žádat vysoké odškodnění," uvedl Respekt. Podle Havlíčka však oficiální zahájení tendru bude až poté, co vláda od ČEZ obdrží podklady, které od možných účastníků požaduje. Předkvalifikace uchazečů je podle MPO běžný postup, který doporučuje i Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Postup ministerstva ohledně Dukovan je podle Drábové nestandardní

Postup ministerstva průmyslu a obchodu ohledně tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany je nestandardní. ČTK to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Projekt podle ní může být úspěšný pouze za předpokladu, že na něm bude politická shoda. Nechápe, proč nebude osloven pouze čínský zájemce.

"Celá ta záležitost se vyznačuje rysy, které nejsou standardní, ale nejsou ani zavrženíhodné. Je snaha pokročit - což je záhodno, vzhledem k tomu, že odstavení uhelných elektráren je za dveřmi. Ale na druhou stranu, vyvolat takovouhle vlnu politické nedohody, já nevím, jestli je to šikovné. Protože ten projekt, jestli má být alespoň relativně úspěšný, tak potřebuje širokou shodu," uvedla dnes Drábová.

Nejasné podle ní je, proč se Česko rozhodlo neoslovit pouze čínského zájemce. "Z hlediska kritického pohledu bezpečnostní komunity jsou na tom Rusko a Čína úplně stejně," řekla předsedkyně SÚJB. Chápala by proto, pokud by Česko oslovilo všech pět zájemců včetně Ruska a Číny, nebo pokud by nepřizvalo obě tyto země.

Mezi možnými uchazeči tendru na stavbu nového dukovanského bloku jsou podle dostupných informací právě ruský Rosatom, kanadsko-americký Westinghouse, francouzská EdF, jihokorejská firma KHNP a čínská společnost CGN, kterou Česko do tendru pozvat neplánuje.

"Každý z těch potenciálních, dokonce i pěti, i když Čína je zřejmě na vedlejší koleji, je schopen dodat bezpečný, spolehlivý, vyspělý projekt, který dostane dříve nebo později povolení k výstavbě. Ty tanečky okolo toho, jsou z mého pohledu asi nezbytné, protože jestli to má Česko postavit, a já si myslím, že by mělo, tak to vyžaduje opravdu dohodu, která přežije víc než jedno volební období," uvedla dnes Drábová.

"Já fakt nevím, co znamená z hlediska dobrých mravů to, co se teď stalo. Nevím, jaká bude vláda, ať bude jakákoliv, po podzimních volbách. Ale jestliže ta nová vláda se rozhodne, že chce pokračovat jiným způsobem, že chce některé uchazeče nepřizvat do toho tendru, tak tento krok jí to podle mě zkomplikuje," uvedla Drábová.

Čínská ambasáda nesouhlasí s vyřazením CGN z tendru na Dukovany

Vyloučení čínské společnosti CGN z tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany se odchyluje od zásad spravedlivé soutěže a pravidel mezinárodního obchodu. Čínská strana vyjádřila vážné znepokojení a silný nesouhlas s rozhodnutím. V návaznosti na oznámení ministerstva průmyslu a obchodu to uvedlo čínské velvyslanectví v Praze.

Finální rozhodnutí o tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany bude podle vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) na příští vládě. Z aktuálního vyjádření resortu vyplývá, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce. Zůstávají čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a také ruský Rosatom, jehož možnou účast v tendru z bezpečnostních důvodů kritizuje část opozice.

"Je nutné upozornit, že tento postup české strany se vážně odchyluje od zásady spravedlivé soutěže a pravidel mezinárodního obchodu a vážně poškozuje legitimní práva a zájmy čínského podniku," uvedla ambasáda.

Čínská strana proto vyzvala ČR k tomu, aby napravila podle ní nesprávný postup, dodržovala zásady tržní ekonomiky a spravedlivé soutěže, poskytla čínským společnostem otevřené, spravedlivé, transparentní a nediskriminační obchodní prostředí a vytvořila nezbytné podmínky pro spolupráci mezi Čínou a Českou republikou, dodalo velvyslanectví.

 

Čtěte více:

Developer CTP, působící v Česku, vstoupil na burzu v Amsterodamu
25.03.2021 13:47
Průmyslový developer CTP Group, který působí převážně na českém trhu, ...
Ministr: Tendr na Dukovany vypíše až příští vláda
25.03.2021 15:25
Finální rozhodnutí o tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny ...
Ameriku čeká souboj o daně. Jak velká hrozba to je pro trhy?
26.03.2021 6:16
Fiskální megabalík ve Spojených státech se rozjíždí, postoj Fedu je ja...
Wall Street otočila čtvrteční seancni do plusu. Baidu ADR -14,5 %
25.03.2021 21:17
Čtvrteční obchodování na Wall Street začalo i přes příznivá marko data...

Váš názor
 • to velmi těžko
  27.03.2021 13:50

  Na úspěchu vynikajících Sovětů se podílejí firmy z ČR - to velmi těžko :-), Svaz sovětských socialistických republik zanikl dne 26. prosince 1991. Ale zapomněl si ve svém komunistickém blábolném chvalozpěvu na zaniklé sověty napsat, že tyto české firmy dodávají svoje výrobky i do jiných zemí, (třeba do USA, Japonska atd...) než jen do ruska :-)!!!
  oradapoisson
 • Na úspěchu vynikajících Sovětů se podílejí firmy z ČR
  27.03.2021 10:04

  22. března 2020 zahájil komerční provoz 2. blok jaderné elektrárny Leningradská II s reaktorem VVER-1200 generace III+. Jde o jeden ze šesti bloků tohoto typu, které jsou už v provozu nebo uváděny do provozu. V Leningradské elektrárně ruská korporace pro atomovou energii Rosatom postavila dva bloky VVER-1200 V491 určené pro evropský trh. První z nich je v provozu od roku 2018. V Novovoroněžské jaderné elektrárně byly postaveny dva bloky VVER-1200 V392, které byly uvedeny do komerčního provozu v letech 2017 a 2019. V Běloruské jaderné elektrárně nyní probíhá spouštění dvou bloků VVER-1200 V491, první byl připojen k síti na sklonku loňského roku a ve druhém začalo v březnu zavážení imitátorů paliva do aktivní zóny. „Jde o sériovou výstavbu těchto bloků, což umožňuje na základě získaných zkušeností snižovat náklady na výstavbu a zkracovat dobu jejího trvání,“ uvádí viceprezident České nukleární společnosti Miroslav Kawalec. Reaktory VVER-1200 staví Rosatom i v dalších zemích, včetně Evropské unie. Dva bloky budou postaveny v maďarské Paksi, jeden ve finském Hanhikivi, čtyři vznikají v Turecku, čtyři vzniknou v Egyptě, dva rostou v Bangladéši, čtyři mají být postaveny v Číně a připravuje se výstavbou dvou v Uzbekistánu. Český průmysl patří mezi tradiční dodavatele Rosatomu. V elektrárnách Novovoroněžská II, Leningradská II a Běloruská jsou namontovány armatury vyrobené firmami Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, LDM, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA. Dále jsou zde LOCA-kabely a hermetické kabelové průchodky od Kabelovny Kabex, čerpadla od Sigma Group, servopohony od ZPA Pečky a řada další produkce od dalších firem, včetně zdvihací techniky, obráběcích strojů a laboratorního vybavení.
  Špaček
  • Re: Na úspěchu vynikajících Sovětů se podílejí firmy z ČR
   27.03.2021 15:45

   V článku na webu Atominfo.cz mylně uvádějí rok 2020. Komerční provoz 2. bloku atomové elektrárny Leningradská II byl zahájen tento týden 22.3. 2021. Sověti staví atomové elektrárny v bezkonkurenčních lhůtách od doby zahájení výstavby do spuštění provozu výroby el. en. Kupříkladu v Turecku byla zvolena lokalita pro atomovou elektrárnu Akkuyu v roce 2015, přičemž samotná výstavba započala v dubnu roku 2018, v březnu 2019 byl do základů vlit první beton. Vynikající Sověti chtějí dokončit výstavbu prvního ze čtyř bloků podle plánu v r. 2023 a nepřipouštějí významnější zpoždění. Betonování základové desky 2. bloku začalo v dubnu 2020 a skončilo na začátku června 2020. Poté se rozběhla montáž stěn válcové části kontejnmentu. 10. března 2021 Sověti slavnostně zahájili výstavbu 3. bloku turecké atomové elektrárny Akkuyu tím, že začalo betonování základů reaktorové budovy.
   Špaček
   • ale špačku :-)
    27.03.2021 20:00

    sice si letos přiletěl z jihu už v polovině února, ale sověti už nic nestaví, už 30 let nic nestaví. je ti to asi líto že jo? bohužel se už ani do sovětského svazu nikdy nepodíváš :-). tak si alespoň přezpívej sovětskou hymnu. Začíná to sajuz něrušimij respublik svobodnych.......:-) - kdybys zapomněl, ale to ty určitě ne :-) !! Já tě ale chápu, chlapče ..... já jsem taky do roku 1989 poslouchal den co den, jak jsou ti sověti ve všem nejlepší na světě. Zaplať pán Bůh, že to už dávno skončilo, jen občas mě to připomene nějaký proruský troll :-).
    oradapoisson
  • to velmi těžko
   27.03.2021 13:51

   Na úspěchu vynikajících Sovětů se podílejí firmy z ČR - to velmi těžko :-), Svaz sovětských socialistických republik zanikl dne 26. prosince 1991. Ale zapomněl si ve svém komunistickém blábolném chvalozpěvu na zaniklé sověty napsat, že tyto české firmy dodávají svoje výrobky i do jiných zemí, (třeba do USA, Japonska atd...) než jen do ruska :-)!!!
   oradapoisson
 • ČAU LIDI!!!!!
  26.03.2021 20:01

  Něhádajtě sa prosím, lebo tento problém som vyriešil za Vás. ja vás opät zdravím svojich voličov a priaznivcov čapáku, penamu a kosteleckého párku. Na začiatku vám chcem poďakovať ako skvelo sa mi s vami robilo. Hlavně vám ďakujem za to, ako ste ukázkovo údávali svojich spoluobčanov v rámci akcie EET. Vy všetci stě sa stali takými mojmi agentmi udávačmi. teraz už vietě aký je to skvelý pocit bežať na berňák a udať suseda hostinského, že nědal účtenku za pivo. Čo bolo to bolo terazky sú hostinký už v riti. Mám pre vás skvelú zprávu - DUKOVANY som vyriešil. Celú akciu budě robiť firma Thiefandinformant company so sídlom v Mukačeve. Konatěľom - jednatělom firmy je Jurij Thievingpig. Firma je na trhu už dlho už asi tri mesiace a je pripravená Dukovany dostavať. Sice má v rejstriku len pomocné stavebné práce, ale Dukovany už stoja, nie, tak tie ostatné práce budú v podstatě len pomocné, lebo elektráreň už idě. Tak už už je to isté, odborník maturant hamačko tam už poslal zálohu stoděvädesiatosemmiliárd korún. Posvätil to i ten starý ožratý somár hradný virotický a dal k tomu súhlas. drábová to tiež povrdila s ovčačkom a tiež mlynař a faltynek. takže súhlas všetkých odborníkov mám. tak sa něhádajtě - ANO BUDĚ LÍP.
  oradapoisson
 •  
  26.03.2021 19:22

  proč tolik emocí? ANO-vláda veřejně prohlásila, že bude rozhodovat až příští vláda. Následně Havlíček svou nominací včetně Ruska natáhl ruku pro všimné v případě, když to dopadne EdF+Rosatom. /// Vše ostatní je politika (ne strategická, ne ekonomická, ne ekologická, ale v rámci NATO). Vzhledem k obecné diskvalifikaci budoucí dlouhodobé obchodní spolupráce s celým Východem je předem jasné, že ani Rusové si neškrtnou. Žádná naše příští vláda si netroufne vzít na triko další zrušení tendru. Temelín stojí jen díky tomu, že se projekt přepracoval pro Westinghouse. Drábová někdy v zimě precizně vysvětlila, který z uchazečů má technicky nejlepší řešení pro dané podmínky v lokalitě dostavby a moc dobře taky ví, který z uchazečů může předložit fyzickou referenci. A tehdy řekla, že rozhodnutí o bezpečnosti je na politicích. Odborně je špička, jenom té její anabázi v politice nerozumím.
  Mudr.c
 •  
  26.03.2021 16:23

  Ohrožením bezpečnosti ČR by bylo vybrat pro dostavbu Westinghouse z USA. Petříčkovy zájmy by měly být jasně pojmenovány, rozhodně jsou neslučitelné se zájmy Česka.
  juniper
  •  
   26.03.2021 16:33

   Nejsou možná ze zájmy Vás posbolševiků, co chcete vlákat republiku do područí Ruska nebo Číny..
   Velkamedvědice
 •  
  26.03.2021 13:55

  Hlavně, aby se už začalo stavět. Elektomobilita klepe na dveře, tak si myslím, že se nám ta elektrárna bude velmi hodit. A zrovna dneska jsem četl o novince ve využití jaderného odpadu pro teplárenství, což by byl už jen velmi příjemný bonus.
  PetMa
  •  
   26.03.2021 17:58

   na tento bonus nepotřebuješ nové jaderky. Starého "vyhořelého" paliva jse všude spousty a každý se toho zadarmo rád zbaví ;-)
   lunatic with skateboard
 •  
  26.03.2021 12:39

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/drabova-k-dukovanum-nerozumim-tomu-co-se-stalo-jsou-to-politicke-hry-148550#dop_ab_variant=544801&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=0qpcKX9Xm6u-202103261122&dop_id=148550&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  Velkamedvědice
  • prostě anoxindl
   26.03.2021 14:05

   smarwings 1,9 mld dotace se bere také jako samozřejmost, hlavně mohou pak zkoušet zvyšovat daně když se dotují miliardáři
   Mike
   • Re: prostě anoxindl
    26.03.2021 18:02

    hlavně nechápu, proč český stát podporuje Smartwings. Půlku měli dát číňani jako poloviční vlastník a druhou půlku nizozemci, nebo kde to Šimáně platí daně. Platit se mu tady daně nechce, ale natahovat ruku ano. Ale tak Bureš to má jen do října, tak to chce svým nástupcům co nejvíc zkomplikovat :o(
    lunatic with skateboard
  •  
   26.03.2021 13:40

   Já zase nerozumím tomu, proč se jako úředník plete do politických rozhodnutí. Sama řekla, že z hlediska technické bezpečnosti je Rosatom v pořádku. A tady její role končí. Politickou bezpečnost může řešit vláda, prezident, BIS, poslanecká sněmovna, senát, hejtmani atd., ale určitě ne ona z pozice svého úřadu. Její pozice je na úrovní českého statistického úřadu nebo třeba úřadu pro průmyslové vlastnictví. Do politiky státu nemá co mluvit, natož v takto zásadní věci, maximálně jako jiný běžný občan, ale ten by prostor v médiích určitě běžně nedostal. Jak moc je v politice naivní již demonstrovala několikrát, naposledy podporou hnutí Mináře. Osobně bych si přál, aby se vrátila do tendru i Čína a aby stát vybral podle kritérií v tomto pořadí: technická bezpečnost, výhodnost nabídnutých podmínek a netahal do toho osobní korupční zájmy jednotlivých aktérů a případně agentů cizí moci.
   PetMa
   • Nevím,jestli si změnou nicku zratil schopnost
    26.03.2021 13:47

    číst. Do ničeho se neplete, odpovídá na otázky a to ve stylu, že neví, že tohle jjeí úřad nepřísluší komentovat. Tvůj prezident BIS zásadně zhazuje a její výsledky udává do ruska.Je velmi dobře, že je Čína vyžazena a o naivitě nic nevím. Má právo komentovat , co chceš. Už nikomu diktovat nebudete.
    Velkamedvědice
    • Re: Nevím,jestli si změnou nicku zratil schopnost
     26.03.2021 15:20

     Nečetl jsem a neposlouchal jsem jen 1 její rozhovor. Plete se např. do politické otázky investora, dříve se vyjadřovala i v tomto smyslu, jak jsem tu popsal např. na českém rozhlasu možná nechtěně ohodnotila upozornění na vydíratelnost vlády zdržováním výstavby dodavatelem jako cituji ji: "kvalitní" vyjádření těch, kdo to šířil. Prostě paní dělá politiku, ano snaží se být nenápadná, ale není.
     PetMa
     •  
      26.03.2021 18:05

      Drábová má starosti jadernou bezpečnost. Rusko a Čína jako dodavetel nejsou pro ČR bezpeční, tudíž je její právo se k tomu takto vyjádřit a je to tak dobře ;-)
      lunatic with skateboard
     •  
      26.03.2021 16:34

      Dolož. Tady nic takového o zržování není..
      Velkamedvědice
    • Re: Nevím,jestli si změnou nicku zratil schopnost
     26.03.2021 14:00

     Nevím o jaké změně nicku mluvíš, nevím o tom, že bych tu měl někdy jiný. Mluvit ji nikdo nezakazuje, ale tady to smrdí zneužíváním váhy úřadu, který reprezentuje k politickým věcem. Její úřad politiku v kompetenci nemá a s těmi ostatními úředníky na její úrovni z nichž 2 jsem uvedl se rozhovory na toto téma také nedělají. Opravdu bych byl rád, kdyby se místo politiky řešila kvalita a cena řešení.
     PetMa
     • VM si nejspíš
      26.03.2021 16:55

      myslel, že to píši já, protože mám podobné názory jako ty. VM je tady největší rusobijce a pasuje se za vševědoucího. S ním je zbytečné jakkoli diskutovat, vždy mu naskočí kopřivka, když čte jiný názor. Nehledě na to, že by se na tento blog politika tahat neměla. VM nezapomene reagovat na jakýkoli příspěvek, který polemizuje s jeho rusofóbním a čínofóbním názorem. Sáhnul si na jeho bohyni Drábovou a neodsoudil Zemana a to VM neodpouští. Tak se měj a duši v peří.
      Drahokoupil
      • Re: VM si nejspíš
       26.03.2021 18:32

       Kecáš. Jen nemám rád lež. Drápová nic nepsala o zdržování a do ničeho se nevměšovala. Na vševědoucího si nehraju. SAle mám postavit se tvému nedoloženému tvrzení hraničícímu s pomluvou, že USA určuje, zda bude u nás elektrárna a na rozdíl od Vás nepolezu do zadku čínskému bolševikovi, který českem pohrdá a diktuje, co smíme a nesmíme. A rusákům,co zdevastovali a porobili mou zemi dozadku nepollezu, to si užij sám soudruhu. Vhápu, že je Vás spoustu, co nesmířilo s koncem totality, pomlouváte spojence milujete východní komunistické a poskomunistické hodnoty. Hubu držet nebudu.
       Velkamedvědice
       •  
        26.03.2021 19:02

        Hubu držet samozřejmě nemusíš vševědoucí soudruhu, ale jiným, kteří mají jiný názor bys ji rád zavřel že? Je demokracie. Snad dosud. Tak jen btw. Nová vláda vzešlá z dnešní opozice, a to je dnes již celkem zřejmé, je odpůrcem JE. Tedy pokud dnes Havlíček a vláda oznámili, že o výstavě rozhodne až nová vláda, pak mi z toho plyne, že žádná výstavba by být neměla, není liž pravda. Pokud bude, pak jen lobbingem EDF, Westinghouse a Korejců. Rusáci jsou mimo tak jako tak. Tak se vsaďme koho lobbing se prosadí? Frantíků, Američanů nebo Korejců a to přes dosud tak okatě proklamovaný odpor dnešní opozice proti dostavbě Dukovan.
        Drahokoupil
        • Drahokoupil
         26.03.2021 19:37

         Lež není názor, na to nemusím být vševědoucí. Nebo kdo neleze do prd.le komunistům z číny nebo totalitním postokupantům mé země, je vševědoucí?? Tobě to nevadí. Mě ano.Reagoval jsem na dvě konkrétní lži. Ani jednu jednu nebyl schopen vyvrátit. V článku nebylo nic o zdržování a Drábová jen odpovídala na otázky a dokonce sama psala, že v této fázi se jí to netýká. Ne, nespletl jsem si ho s Tebou a vím přesně, proč jsem to psal. Nevím, zda je vyhlášen konkurs, jakože nebyl, materiály byli předány. Takže ani nahá ani oblečená. Lobing není, že cizí velmoc určí, zda budeme stavět, jak si psal. už jen chybí mandelinka bramborová. Pro mě je USA spojenec v souladu s oficiální politikou. Podle Tebe diktátor českých poměrů. To je jako arcionální postoj? A nenavezl jsme se já do Tebe, pane nejchytřejší, ale ty do mě. Já o Tobě nemluvil.
         Velkamedvědice
      • Re: VM si nejspíš
       26.03.2021 18:07

       nejde o jiný názor. Jde o to, že komunisty už jse tady měli dost dlouho a nikdo by to kromě vás pár bolševiků, co tady chodíte trolit, už nechtěl znovu zažít. ;-)
       lunatic with skateboard
       •  
        26.03.2021 18:25

        No promiň. Komunista nejsem a nikdy jsem nebyl. Ba naopak. Komunisty nesnáším a nikdy bych si nepřál jejich návrat. Ba co víc, nemám rád ani jejich mírnější, avšak o to nebezpečnější odnož - socialisty. Ale jak jsi přišel na to, že patřím k této zrůdné partě? To, že se k Rusku stavím racionálně a nedělám rovnítko mezi dnešním, v podstatě kapitalistickým Ruskem, a bývalým komunistickým SSSR ještě ze mne nedělá komunistu.
        Drahokoupil
        • typický troll - jak ho poznáte?
         26.03.2021 19:56

         zde vidíte učebnicovou ukázku typického trolla. jejich věty začínají: nejsem příznivec babiše, ale ... nejsem komunista, ale.. nejsem příznivce ruska, ale.
         oradapoisson
         • Re: typický troll - jak ho poznáte?
          26.03.2021 21:51

          No trola lze poznat také podle toho, že sleduje všechny blogy a okamžitě reaguje nálepkováním, urážkami a dehonestací každého, kdo napíše cokoliv co není v souladu s předepsaným názorem. A to ani nemusí být někým placen. Já bojoval proti komunistům v době, když to chtělo odvahu a bylo to hodně velké riziko a to nejen osobní, ale pro celou rodinu vážený pane. A taky jsem na to hodně doplatil. Ne tak jako ty, co je smělý v době, když už za antikomunizmus nic nehrozí. Já následky nesu dodnes pane dnes smělý.
          Drahokoupil
          • Typický troll
           26.03.2021 22:57

           Moc hezky se popsal. Já sem jen uvedl konkrétní dvě lži, co Drábové podsouvali. ty si mě hned napadl a začal urážet, aniž by se vyjádřil k mým výhradám ruský trolle.
           Velkamedvědice
        •  
         26.03.2021 18:37

         Na tvém postojí nic racionálního nevidím. Jako komunista se chováš, pokud tě nevadí čínské ani ruské totalitní zřízení a možná nevědomky jim sloužíš, tím, že rozšiřuješ, co sem pouší v kybernetické válce. Ruská opozice jsou pro Tebe zločinci. užij si tu rudou záři. racionální argumenty, porč mi jediným stavitelem nemělo být Rusko si odmítl, i když si dostal srgumentů dost. A tvrdit, že je Drábová pro mě bohyně je ubohost. Pouze si myslím, že rozumí jádru a okolnostem lépe než Ty. Ale chápu, ža na nic jiného než údery pod pás, se soudruhu nezmůžeš.
         Velkamedvědice
Aktuální komentáře
10.05.2021
17:54Rostoucí inflační očekávání doléhají na technologie  
17:49Jiná úroveň řešení
16:03BioNTech se dostal meziročně ze ztráty do zisku 1,1 miliardy eur
16:02Školní výuka zčásti bez rotací, zahrádky s podmínkou a kulturní akce omezeně venku. Co se změní od 17. května?
15:34Hackeři zaútočili na největšího amerického provozovatele ropných potrubí. Rafinerie objednávají tankery
14:21Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o výplatě úrokových výnosů CZ0002006000 a úrokových sazbách CZ0002005275
14:06Od Baidu po Xiaomi. Čínští tech giganti investují do elektromobilů
13:45Týdenní výhled: Inflační reporty v centru pozornosti, Fed bude ujišťovat o pokračování podpory  
12:45Martin Cakl k zítřejším výsledkům ČEZ: Jednorázové vlivy se nebudou opakovat, upravená EBITDA by ale mohla být vyšší  
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Vnitřní informace
11:48Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Komerční banky za 1Q21  
11:45Komodity dále rostou, úvod týdne je pro akcie smíšený  
11:35Kashkari: Nulové sympatie pro Wall Street, rozhodující je trh práce
11:26Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvýše od března 2018. A jejich očekávání na rekordu
10:48Zájem o bezpilotní letouny roste a my patříme ke světové špičce, říká šéf Primoco UAV před posledním týdnem úpisu akcií na pražské burze
10:24Petr Dufek: Situace ve službách se stabilizuje. Část cestovního ruchu se odráží ode dna
10:23Rozvolnění: Které služby, obchody a aktivity se dnes otevírají?
9:38Rozbřesk: Německo zrychluje vakcinaci, další plus pro euro
8:55Tržby v sektoru polovodičů letos zrychlí o osminu a překonají půl bilionu dolarů, předpovídá IDC
8:51Česko otevírá maloobchod, cena ropy roste a futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
Carl Zeiss Meditec AG (03/21 Q2, Bef-mkt)
Inovio Pharmaceuticals Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Novavax Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Provident Financial PLC
Simon Property Group Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/21 Q2, Bef-mkt)
Virgin Galactic Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:00PostNL NV (03/21 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/21 Q1)
13:00Marriott International Inc/MD (03/21 Q1)