Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident

Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident

27.09.2021 13:55
Autor: ČTK

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK dnes o tom informoval jeho mluvčí.

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vládou navržený zákon počítá s tím, že pokud bude výkupní cena vyšší než cena tzv. silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí všichni spotřebitelé prostřednictvím tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Silová elektřina je neregulovaná část z konečné ceny elektřiny pro odběratele.

Zákon má také zabránit ministerstvu průmyslu uzavřít smlouvu o výkupu elektřiny, pokud by to ohrožovalo bezpečnost, svrchovanost, energetickou bezpečnost, dlouhodobou stabilitu dodávek energií, významné majetkové hodnoty nebo jiný důležitý zájem ČR. Ministerstvo si bude muset k tomu vyžádat stanoviska ministerstev vnitra a zahraničí, všech tří tajných služeb a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Pokud by některá z těchto institucí se smlouvou nesouhlasila, vláda by ji musela předložit Sněmovně i Senátu k vyslovení souhlasu.

Proti zákonu se postavily ekologické organizace Hnutí Duha a Calla, podle nichž "norma jednostranně a mohutně zvýhodňuje nekonkurenceschopnou jadernou energii proti jiným zdrojům".

Vláda má podle doporučení Senátu pro dostavbu dalšího jaderného bloku v ČR vypsat mezinárodní výběrové řízení. Mělo by zajistit "co nejefektivnější, bezpečnou, ekonomicky a časově nejvýhodnější variantu s ohledem na národní bezpečnost ČR, která bude dbát na co možná nejvyšší zapojení českých subdodavatelů a v konečném výsledku stabilní a udržitelnou nízkou cenu energie pro odběratele i národní hospodářství".

Vláda v polovině dubna oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat do tendru ruskou společnost Rosatom. Ministři schválili usnesení, že tzv. bezpečnostní dotazník bude zaslán pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států, to znamená firmám EDF, KHNP a Westinghouse. Už dříve byla vyřazena čínská firma CGN. Cenu zakázky bude podle Havlíčka možné stanovit až na základě nabídek. Mluví se o 162 až 400 miliardách korun.


Čtěte více:

Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
27.09.2021 12:51
Letos v zimě bude svět bojovat o něco, co je neviditelné, přesto zásad...
Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
27.09.2021 12:11
Největší čínský těžař ropy na moři CNOOC Ltd. plánuje získat z nabídk...
Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů
27.09.2021 13:23
Na německé volby naváže dlouhé sestavování vlády. ČNB zřejmě zvýší sa...

Váš názor
 • 28.09.2021 11:33

  Myslím, že by měli ještě zakázat, aby rusové dodávali palivo pro bloky stávající. Pak můžou machrovat, jinak to jsou opravdu ale opravdu falešná slovíčka. Ale jako střelení se do vlastní nohy a prodražení si celého projektu je to fakt dobrý, to zase jo. Díky BIS, jsi moc užitečná!
  PetMa
  • Re:
   28.09.2021 15:40

   Čistě strategicky jsme na Rusku už závislí dost. Současné atomky, plyn, ropa. Takže když je příležitost to trochu omezit tak není o čem diskutovat.
   HenryFord
  • Petma
   28.09.2021 11:49

   Dodržení smluv z minula neznamená se strategicky zavázat na dalších 40 let s totalitním státem neuznávajícím Evropské právo, které si dělá na našem území ci chce a označuje nás za přítele. Pokud mlčí i proruský Zeman, nějaká fakta ho zřejmě přesvědčili. A mluv za sebe. Pokud tebe střelili do ruskočínské nohy, mě ne.
   Velkamedvědice
   • Re: Petma
    28.09.2021 12:07

    V Rusku je minimálně alespoňpředstíraná demokracie. V mnohých evropských zemích včetně té už vybrexitované zatím mají i monarchistické prvky. A rozhodně nejde jen o dekorativní funkce, i tak daňovým poplatníkem vynuceně sponzorované, v Británii mají dědičné funkce vliv např. na justici. Podobně je to i v některých stále jetě zemích EU. EU je tedy ten poslední, kdo by mohl Rusko poučovat o lidských právech a demokracii. V USA je volební systém nastaven tak, že prakticky zaručuje střídání se u moci jen dvěma politickým stranám. USA ve velkém podporují Saudskou Arábii, takže USA Rusko poučovat o lidských právech také nemůže. No a my, tím jak lezeme do zadnice EU i USA, tak asi taky těžko. Nelze přeci mít dvojí metr a jednoho kritizovat za problémy s demokracií a druhého - monarchu - nechávat být.
    PetMa
    • Petma
     28.09.2021 12:13

     Na svůj názor na totalitní systémy máš nezadatelné právo. Což je asi tak všechno. V Evropě nepohodlní lidé z oken nevypadávají, neumírají na otravné látky a tu ruku za plentou, která opakovaně vhazuje volební lístky lze dohledat. Komu kdo leze do zadku by šlo silně diskutovat.
     Velkamedvědice
     • Re: Petma
      28.09.2021 14:05

      nedelej si moc iluze o zapadni "demokracii" https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-cia-planovala-unos-julian-assange-vrazda-donald-trump.A210927_124641_zahranicni_kha
      Ai-kun
     • Re: Petma
      28.09.2021 12:18

      To se pleteš, Kryl umřel, Navalnyj a údajně i dvojitý agent Skripal, který se chtěl podle jeho rodiny vrátit do Ruska, žijí - i když u toho druhého, poté co se dostal do ruky monarchistické totalitní vládě a jejím tajným službám bych na to já už nesázel.
      PetMa
   • Re: Petma
    28.09.2021 12:06

    ..nepřítele..
    Velkamedvědice
    • 28.09.2021 12:16

     Vy dáte někomu na ulici facku a pak se divíte, že vám nadává? :D Aneb měli by nás snad označovat za přítele, když naše tajné služby nezabránily nelegálním dodávkám zbraní syrským islámských či ukrajinským teroristům z našich zbrojních skladů a když to praskne, tak ještě vyhodíme personál ruské ambasády? A protože máme fakt profesionální čučkaře, kteří asi nikdy neslyšeli o pojmech jako VPN a asi vůbec nemají představu o tom jak funguje internet, tak k tomu ještě přidáme pro veřejnost pohádky o útlumu aktivit ruských trollů po odjezdu těch lidí z ambasády :D To jsem se nasmál až jsem za břicho popadal, asi jako, když naše tajné služby blouzní o ruských hackerech, protože node z kterého útok přišel byl na ruském serveru :D Důkaz! :D
     PetMa
     • Petma
      28.09.2021 14:30

      Nemám nějak v poslední době trávit čas s lidma , co vyvyšují ruské a čínské zajmy nad české, ani s kolaboranty, co schválili činnost GRU na území česka. Chápu, že si naléval slivovici i okupantům a tančil častušku. Docela mě mrzí, jak posbolševik vítězí v hybridní vílce a čím dále čechů je vymytých. Že poklesla činnost trolů po odsunutí z ambasád je nepochopitelné jen pro Vašince, kterým nevadí, že "diplomatů" bylo pětkrát více než našich a působili v budovách zabavených při okupaci.
      Velkamedvědice
      • Re: Petma
       28.09.2021 15:09

       Dodávky zbraní islámskému státu nejsou české zájmy, pokud GRU provádí činnost v zájmu slušných lidí nejen v ČR (mezi které pana Koudelku nepočítám), ale celého světa, jako je např. monitoring úbýtku zásob zbraní ve vrbětickém skladu kvůli nelegálním jejich dodávkám islámskému státu, tak mi její činnost samozřejmě nevadí (né každá činnost cizí tajné služby je nutně zlo a ne každá jestli vůbec nějaká činnost naší tajné služby je dobro, zvláště pokud ji řídí někdo, koho jmenovala Sobotkova vláda a je oceněný CIA). Pokud tobě překážení islámskému státu vadí, chybu hledej u sebe a případně u těch, kdo tě vychovali. Okupantům jsem nic nenaléval (děda byl dokonce vyhozen z práce), už kdyby jen proto, že jsem v té době ještě nebyl ani plnoletý. Kdoví co jsi ale dělal v té době ty. Ano, nejlépe je mít sídlo trollů na ambasádě, to opravdu dává logiku, aneb další, kdo neví co je to VPN. :D Nechápu proč vláda ODS a havlistů nic neudělala s těmi zabavenými budovami, každopádně nijak s Vrběticemi řešení problémů budov nesouvisí (a budovy pokud vím dál užívají). Nemám k tomu tématu žádné podrobnosti, ale jestli je ten příběh tak pravdivý jako vrbětický fake, tak bych se nedivil, kdyby to i s těmi budovami bylo celé jinak. To opravdu ale nevím.
       PetMa
     • Re:PetMa
      28.09.2021 12:35

      Mně např. není jasné, jak může v ČR vlastnit privátní zahraniční osoba municni sklad. Nebo, kdo je vlastně majitelem municaku ve Vrbeticich? Ministerstvo obrany? A jak se tam prováděly kontroly zabezpečení objektu? Všichni, co jsme absolvovali vojnu tak víme, co to bylo za pakarnu držet strážní službu na municaku.
      x2
   • Re: Petma
    28.09.2021 11:55

    Technická. S hodnocením Evropského práva, díky kterému měla ČR opletacky s Evropským soudem za odmítnutí uprchlickych kvót, bych byl velmi ale velmi zdrženlivy.
    x2
  • Re: PetMa
   28.09.2021 11:37

   Jo, vyznamenání se neudělují jen tak, pro nic za nic:-).
   x2
 •  
  27.09.2021 18:54

  "Ministerstvo si bude muset k tomu vyžádat stanoviska ministerstev vnitra a zahraničí, všech tří tajných služeb" .. takze CIA, Mossad a MI6?
  Ai-kun
  • Miláček
   28.09.2021 11:52

   o)) BIS, ÚZSI,VZ
   Velkamedvědice
   • Re: Miláček
    28.09.2021 14:08

    ty posledni 2 sou tak tajny, ze mi ty zkratky nic nerikaj :D
    Ai-kun
    • Miláček
     28.09.2021 14:13

     Zpravodajské služby ČR Bezpečnostní informační služba (BIS) – civilní kontrarozvědka Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) – civilní rozvědka Vojenské zpravodajství (VZ) – vojenská rozvědka a kontrarozvědka
     Velkamedvědice
     • Re: Miláček
      28.09.2021 14:17

      netusdil sem ze tam mame az tolik darmozroutu, znal jsem jen bis :]
      Ai-kun
   • Re: Miláček
    28.09.2021 12:08

    a mimo tajné služby ještě úřad pro kybernetickou bezpečnost, protože tam mají také antirusáci své koně :D
    PetMa
 •  
  27.09.2021 17:11

  ty časy, kdy jsme to byli schopni postavit jsou nenávratně pryč......to jednou naznačila i Drábová.....bude to pomník...
  abc1
Aktuální komentáře
16.10.2021
8:11Víkendář: Kdy vládní dluhy překračují únosnou hranici? Pohled do třísetleté britské historie
15.10.2021
22:00Wall Street rostla třetím dnem v řadě; banky opět v laufu; Moderna neudržela úvodní růst  
17:47Hodnotové investování podle Benjamina Grahama. Porazili by ho investoři do růstových akcií?
17:21Buy-the-Dip žije a kope za technologický Nasdaq 100
17:10Zelený závěr týdne díky výsledkům i datům. Zinek rychle zdražuje  
16:19Vývoj inflace a její dopad na různá investiční aktiva
15:21Tomáš Vlk: Američané v září utráceli, maloobchod hlásí pokračování růstu
15:13Analytik k výsledkům Goldman Sachs: Nejlepší výsledky z velké pětky bank  
14:52Goldman Sachs rozbila analytické odhady silným tradingem a investičním bankovnictvím
14:42FIXED.zone v úterý spustí úpis akcií na trh START. Desetinu firmy nabízí za zdroje na dravý růst
14:28Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 30.9.2021
14:22Státní dluh letos ke konci září stoupl na 2,3 bilionu Kč
12:28Perly týdne: Konečně přichází doba vodíku, trhu se v příštím roce povede dobře, příležitosti v logistice
11:31Státní nástupce aerolinek Alitalia si dává rok na nalezení partnera
11:24Do udržitelných fondů BlackRocku přitekly rekordní peníze
11:01Pátek přináší zklidnění, ale pozitivní vývoj se udržel  
10:46Bitcoin je na půlročním maximu a blíží se hranici 60.000 dolarů
9:09Rozbřesk: Útlum evropského automobilového trhu a úklid neposlušných v turecké centrální bance
8:54Evropská unie chce pomoci firmám i domácnostem s rostoucími cenami energií, futures na dnešní ráno ukazují do zeleného  
8:49Oděvní firma Hugo Boss po dobrém kvartálu zvedla celoroční výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data