Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tržby obchodníků pozitivně překvapily, v říjnu pokles zpomalil na 1,4 procenta

Tržby obchodníků pozitivně překvapily, v říjnu pokles zpomalil na 1,4 procenta

06.12.2023 9:25, aktualizováno: 6.12. 10:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Tržby v maloobchodě v Česku se v říjnu snížily meziročně o 1,4 procenta, pokles zmírnil po zářijovém revidovaném snížení o 4,3 procenta. Meziročně tržby obchodníků klesají rok a půl. Proti předchozímu měsíci tržby v říjnu vzrostly o 0,6 procenta. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Proti loňskému říjnu se snížily tržby za prodej potravin o 2,7 procenta a nepotravinářského zboží o procento, za pohonné hmoty se naopak zvýšily o 0,8 procenta. V meziměsíčním srovnání tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 1,6 procenta, za potraviny stagnovaly a za pohonné hmoty klesly o 2,1 procenta.

1

"Pokles tržeb zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen s výjimkou prodejen s kosmetickými a toaletními výrobky," uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová. Obchodům s oděvy a obuví tržby meziročně klesly o 6,1 procenta, za počítačové a komunikační zařízení se snížily o 3,1 procenta, za výrobky pro domácnost o 2,9 procenta, za farmaceutické a zdravotnické zboží o 2,2 procenta a za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 1,9 procenta. V prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky tržby vzrostly o 5,9 procenta.

"Říjnové maloobchodní tržby oproti předchozím měsícům pozitivně překvapily a přinášejí mírný optimismus, že se začíná spotřeba domácností odrážet od svého dna, což je podpořeno i skutečností, že reálné mzdy v mezičtvrtletním pohledu již rostou. Vzhledem k častým revizím maloobchodních tržeb a její volatilitě je však nutné se závěrem počkat na další čísla. Od začátku roku tržby reálně meziročně klesají o 5,3 % a i přes říjnové zlepšení bude letošní celoroční propad nakonec výraznější, než byl ten v loňském roce (-3,8 %)," komentoval zveřejněná čísla Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.

Internetové a zásilkové obchody utržily v říjnu meziročně víc o 5,3 procenta. "Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se snížily o 2,7 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin o 2,4 procenta," uvedl ČSÚ. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 7,8 procenta.

2

Celkové číslo nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel. Tržby za ně se v říjnu meziročně zvýšily o 5,9 procenta a meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta.

 
 

Zdroj: ČTK, ČBA


Čtěte více:

Maloobchod v srpnu zaostal za očekáváním, HDP bude slabší
06.10.2023 10:25
Tržby v maloobchodu za srpen zaostaly za naším očekáváním a poklesly m...
Oppenheimer: Nesázet proti námořníkovi, který se konečně dostal na pevninu a S&P 500 na konci roku na 4900 bodech
24.10.2023 12:16
Americká centrální banka na jednu stranu pevně stojí za tím, že dosáhn...
Pokles tržeb maloobchodu v září zrychlil na čtyři procenta
07.11.2023 9:43
Meziroční pokles tržeb v maloobchodě v září zrychlil na čtyři procenta...
Čínští spotřebitelé dodávají impuls uvadající ekonomice, maloobchod v říjnu vzrostl o 7,6 %
15.11.2023 10:46
Zvýšení spotřebitelských výdajů a průmyslové výroby v Číně minulý měs...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2025
22:01Výsledková sezona v plném proudu a zámoří se daří  
17:53Traders Talk: Trhy v područí Trumpa, “klasická” Tesla a výsledky pražských bank
17:08EU za dva týdny představí plán na ukončení dovozu ruských paliv
16:59Deficity USA jsou problémem. Ale z jiného důvodu, než si myslí a tvrdí americká vláda
16:51Je za námi lokální dno na akciích v USA?  
16:31Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB
16:20Akcionáři Komerční banky a Monety schválili dividendy z loňského zisku: 91,30 a 10 korun na akcii
14:23Jakub Blaha: Pepsi snižuje celoroční výhled kvůli nepřehledné tržní situaci  
14:06ÚOHS definitivně zamítl rozklad EDF proti průběhu tendru na Dukovany
14:00Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací
13:01MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 24. 4. 2025
12:50Výhled na výsledky Monety: Vyšší čistý zisk podpoří jádrové výnosy  
11:50Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.3.2025
11:44Nadšení z trhů vyprchává. Obchodní dohody nepřijdou hned, pozornost se stáčí k výsledkům  
11:28Renault zvýšil čtvrtletní prodej, plánuje však úsporná opatření
11:18Výsledky Newmont: Rekordní cenu zlata kompenzovaly nejvyššími náklady od 2016  
11:04Počet registrací nových aut v EU ve čtvrtletí klesl o 1,9 procenta
10:48RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:33Podnikatelská nálada v Německu se v dubnu nečekaně zlepšila, očekávání jsou ale horší
9:52Dominik Rusinko: Důvěra v českou ekonomiku mírně poklesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university