Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Apple jednal s čínskou Baidu o umělé inteligenci pro svá zařízení

WSJ: Apple jednal s čínskou Baidu o umělé inteligenci pro svá zařízení

22.03.2024 17:33
Autor: 

Americká společnost Apple předběžně jednala s čínskou firmou Baidu o využití generativní umělé inteligence (AI) této čínské firmy v zařízeních od Applu prodávaných v Číně. S odvoláním na informované zdroje to dnes napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Je to nejnovější ukázka snahy výrobce iPhonů o rozšíření schopností v oblasti AI.

Apple zkoumá možnosti využití externích partnerů, kteří by mu pomohli urychlit jeho ambice v oblasti AI. Vedl také jednání se společnostmi Google nebo OpenAI o využití jejich technologií, dodal WSJ. V Číně hledá místního dodavatele modelů generativní AI, zvláště proto, že Čína vyžaduje, aby takové modely prověřil její kybernetický regulátor, než se dostanou na veřejnost, uvedly zdroje.

Od loňského srpna, kdy Čína zavedla nařízení o prověření modelů AI regulátorem, Peking schválil více než 40 modelů generativní AI, včetně modelu Ernie Bot společnosti Baidu. Zatím nebyly schváleny žádné modely vytvořené zahraničními vývojáři a není známo, zda nějaké zahraniční společnosti o schválení požádaly.

Přední modely generativní AI, jako je ChatGPT firmy OpenAI a Gemini od Googlu, nejsou v Číně k dispozici. Nejnovější chytrý telefon Galaxy firmy Samsung používá mimo Čínu Gemini a v Číně model Ernie od Baidu.

Jednání mezi Applem a firmou Baidu jsou však podle zdrojů zatím jen průzkumná. Není také známo, zda Apple jedná i s jinými čínskými společnostmi.

Apple investoval do vývoje vlastních schopností v oblasti AI, včetně vytvoření vlastního modelu generativní AI. Snaží se tuto technologii využít k vylepšení funkcí, jako je hlasový asistent, úprava fotografií a e-mail.

Data nahraná uživateli Applu z Číny, jako jsou fotografie, dokumenty a zprávy, už Apple ukládá v cloudovém úložišti provozovaném státním partnerem. Dodrží tak místní zákony, které nařizují, aby data zákazníků shromážděná v zemi byla ukládána lokálně. Čína je největším zahraničním trhem Applu, firma se tam ale potýká se sílící konkurencí domácích firem, včetně společnosti Huawei Technologies, na kterou se vztahují americké sankce.

Prodej iPhonů v Číně za prvních šest týdnů letošního roku podle firmy Counterpoint Research klesl o 24 procent, zatímco prodej přístrojů Huawei se o 64 procent zvýšil. Na prodej Applu v Číně má v poslední době negativní vliv slabší spotřeba v zemi způsobená zpomalením růstu ekonomiky a také tím, že státní zaměstnanci kvůli omezením nemohou přístroje iPhone používat jako dříve.

Podle analytiků by spojení Applu s místním dodavatelem modelů AI mohlo pomoci americké firmě snížit náklady spojené s dodržováním předpisů a zlepšit její konkurenční postavení, zvláště v oblasti schopností AI v čínštině.


Čtěte více:

Švýcarská inflační výjimečnost – co za ní zřejmě je a co ne
22.03.2024 17:11
Švýcarská inflace je už zase znatelně pod 2 % a samozřejmě i hluboko ...
Blue chips ani akciové indexy se na směru neshodnou, dluhopisům se však daří
22.03.2024 17:19
V závěru týdne si dál slušné zisky drží Londýn (+0,7 pct), ačkoli i te...
Trumpova firma Trump Media jde na burzu, spojí se se společností Digital World
22.03.2024 17:27
Mediální a technologická společnost Trump Media & Technology Group (TM...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)