Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny v průmyslu v Česku zrychlily růst, v zemědělství zpomalily pokles

Ceny v průmyslu v Česku zrychlily růst, v zemědělství zpomalily pokles

16.08.2024 10:49
Autor: ČTK

Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci zrychlily meziroční růst, v zemědělství ceny zpomalily pokles. V průmyslu se zvýšily počtvrté po sobě, když stouply o 1,7 procenta. V zemědělství klesají už 15 měsíců, v červenci se snížily o 3,7 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 3,5 procenta, u stavebních prací se podle odhadů zvýšily o 1,8 procenta. Údaje dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Ve srovnání s červnem ceny v průmyslu vzrostly o 0,6 procenta, ceny zemědělských výrobců se nezměnily. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně snížily o 1,3 procenta, stavební práce byly podle odhadů dražší o desetinu procenta.

Ceny průmyslových výrobců v červenci zrychlily meziroční růst z červnového jednoho procenta. Zvýšily se v koksárenství a rafinérském průmyslu, ceny počítačů, elektronických a optických přístrojů stouply o 5,1 procenta. Opravy, údržba a instalace strojů a zařízení zdražily proti loňsku o 4,8 procenta, za elektřinu, plyn, páru a klimatizovaný vzduch podniky platily o čtyři procenta víc. Klesly ceny dřeva, papíru, základních kovů a ropy. Ceny potravinářských výrobků byly meziročně nižší o 2,9 procenta, zejména za oleje a tuky a také mlýnské a škrobárenské výrobky.

V zemědělství ceny na červencových 3,7 procenta zpomalily meziroční pokles z červnových 7,5 procenta. V rostlinné výrobě ceny klesly o 7,4 procenta, v živočišné byly vyšší o 0,7 procenta. Nižší než před rokem byly ceny brambor o 23,1 procenta, obilovin o 12,8 procenta a čerstvé zeleniny o 7,8 procenta. Ceny ovoce se zvýšily o 43,4 procenta a olejnin o 5,9 procenta. Vzrostly ceny skotu a mléka, zlevnila vejce, drůbež a prasata.

Červencový odhadovaný meziroční růst cen stavebních prací o 1,8 procenta následoval po zvýšení o 1,9 procenta v červnu. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly v červenci meziročně nižší o desetinu procenta.

Tržní služby pro podniky zdražily v červenci meziročně o 3,5 procenta stejně jako o měsíc dřív. O desetinu vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu, o zhruba devět procent za služby týkající se zaměstnání a o 7,8 procenta stouply za služby kolem nemovitostí.

Dnešní čísla tak pro centrální banku vyznívají ve směru proinflačních rizik, a budou tak podporovat dosavadní rétoriku už pouze velmi opatrného snižování sazeb po čtvrt procentních bodech, uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.


Čtěte více:

Komentář: Ceny výrobců nepřekvapily, inflace bude dále klesat pod 2 %
17.07.2024 10:15
Tuzemské výrobní ceny v červnu výrazněji nepřekvapily. V meziročním sr...
Inflace v Číně překvapivě zrychlila na 0,5 procenta, výrobní ceny klesají
09.08.2024 11:03
Roční míra inflace v Číně v červenci zrychlila na 0,5 procenta z červ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou nakonec z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:20Rozbřesk: Další test pro-inflačního dopadu vyšších cel
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index