Tuzemské výrobní ceny v červnu výrazněji nepřekvapily. V meziročním srovnání stagnovala cenová dynamika v průmyslu (+1 %) a stavebnictví (+2,2 %), jen nepatrně se zvýšila v sektoru služeb (+3,5 %). V zemědělství pokračuje svižný pokles cen, nicméně tempo postupně zvolňuje (-7,5 %).
Z pohledu ČNB je pozitivní, že postupně ustupující cenové tlaky v sektoru služeb – v meziměsíčním srovnání ceny podruhé v řadě stagnovaly. V rámci spotřebitelských cen zůstávají služby nejvíce setrvačnou položkou. Příkladem jsou ceny v pohostinství a hoteliérství, kde se růst cen stále pohybuje meziročně nad 7 % a pro centrální banku představuje – v kombinaci s rychlým růstem mezd – jedno z hlavních proinflačních rizik.
Přestože ceny v zemědělství meziročně dále klesají, oproti květnu se ceny zvýšily o významných 1,9 % kvůli dražší zelenině a drůbeži. Potvrzuje se tak, že ve druhé polovině roku bude desinflační impuls potravin v celkové spotřebitelské inflaci postupně vyprchávat (v meziročním srovnání), což je jeden z důvodů, proč odhadujeme mírný nárůst inflace ke 3 % na konci roku.

Ceny výrobců v meziměsíčním srovnání v červnu jako jediné lehce klesaly (-0,3 %). K tomuto vývoji přispěly zejména ceny v odvětví rafinovaných ropných produktů a koksu. Meziroční dynamiku nadále táhnout nahoru dražší energie, bez nich by se ceny v průmyslu snížily o 0,3 %.
Po červnovém překvapení odhadujeme další pozvolný pokles inflace pod 2 % v průběhu letních měsíců. Ve zbývající části roku ale zapůsobí statistická hra jménem srovnávací základna a inflace se kvůli tomu znovu vyšplhá mezi 2,5-3,0 % ke konci letošního roku. Pro ČNB by se však nemělo jednat o důvod, proč nedoručit nižší úrokové sazby, které se dle našeho názoru budou na konci roku pohybovat na 3,75 %.