Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    FT: Největší zbrojovky mezi lety 2021 a 2025 zdvojnásobí přebytky hotovosti

    FT: Největší zbrojovky mezi lety 2021 a 2025 zdvojnásobí přebytky hotovosti

    26.08.2024 11:11
    Autor: ČTK

    Patnáct největších světových zbrojních kontraktorů by do konce roku 2026 mělo v součtu dosáhnout přebytku hotovosti 52 miliard USD (1,17 bilionu Kč). To je dvojnásobek proti součtu přebytků, kterého firmy dosáhly v roce 2021. Vyplývá to z analýzy společnosti Vertical Research Partners pro britský deník Financial Times (FT). Výrobci zbrojní a letecké techniky těží z rostoucích výdajů na obranu po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022, ale i v souvislosti s rostoucím napětím na Blízkém východě a v Asii.

    Britská BAE Systems, německý Rheinmetall a švédský Saab díky novým zakázkám na munici a raketové střely ve sledovaném období zvýší cash flow souhrnně o 40 procent.

    Podle analytiků se budou firmy snažit vyšší přebytky využít k akvizicím nebo fúzím, které ale mohou brzdit antimonopolní regulátoři. "Stále existuje prostor pro středně velké společnosti k akvizicím, aniž by tím moc rozzlobily regulační orgány či ministerstva obrany," uvedl analytik Byron Callan ze společnosti Capital Alpha Partners.

    "Vzhledem k tomu, jak dlouhý cyklus toto odvětví má, chvíli potrvá, než se vytvoří kapacity a začnou proudit peníze, ale obrovský růst trhu vyvolá aktivitu," dodal analytik společnosti Agency Partners Nick Cunningham.

    Společnost Rheinmetall na začátku tohoto měsíce oznámila akvizici amerického výrobce dílů pro vojenská vozidla Loc Performance za 950 milionů dolarů. Německý dodavatel uvedl, že transakce zvýší jeho šance na získání zakázek americké armády na bojová a taktická vozidla v hodnotě přesahující 60 miliard dolarů.

    Americký Kongres nedávno schválil další pomoc Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli, načež vláda vyčlenila téměř 13 miliard dolarů (291,5 miliardy Kč) na zbrojní zakázky, na něž dosáhly firmy Lockheed Martin, RTX, Northrop Grumman, Boeing, General Dynamics a jejich dodavatelé.

    V Británii vyčlenilo ministerstvo obrany na vojenskou pomoc Ukrajině v posledních třech letech 7,6 miliardy liber (170,3 miliardy Kč). Do této částky se počítá i doplnění a modernizace vlastních zásob, neboť na Ukrajinu se často posílá vyřazená výzbroj.

    Čtěte více:

    NKÚ kvůli rostoucím výdajům státu a zadlužení radí systémové reformy
    26.08.2024 9:59
    Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve stanovisku k návrhu státního závěrečn...
    Důvěra v českou ekonomiku druhý měsíc po sobě klesla, u spotřebitelů i firem
    26.08.2024 10:06
    Důvěra v českou ekonomiku druhý měsíc po sobě klesla. V srpnu se sníži...
    Výrobci dronů Primoco v prvním pololetí meziročně vzrostl zisk na 121 milionů Kč
    26.08.2024 10:13
    Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV v prvním pololetí letoš...
    Jakub Seidler: Srpnová důvěra poklesla, u domácností 4. měsíc v řadě
    26.08.2024 10:20
    Ekonomická důvěra v srpnu dále poklesla a dostala se na nejnižší úrove...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data