Konkurent Neuralinku Elona Muska získal 200 milionů dolarů na vývoj mozkových implantátů, které lze zavést přes krevní cévy, čímž se vyhýbá nákladným a rizikovým operacím nutným u jiných zařízení. Hodnota společnosti Synchron se tak blíží 1 miliardě dolarů, což z ní činí druhého největšího hráče na trhu po zmíněném Neuralinku. Technologie zatím byla testovaná u deseti pacientů a umožňuje ovládat počítač pomocí myšlenek bez invazivní operace mozku. Synchron plánuje získané finance investovat do klinické studie pro schválení v USA, vývoj pokročilejší verze implantátu a expanzi týmu.
Synchron získala 200 milionů dolarů na vývoj mozkových implantátů, které mohou lékaři zavést přes krevní cévy, čímž se vyhnou nákladným a vysoce rizikovým k instalacím skrze operace nutných u konkurenčních zařízení jako Neuralink Elona Muska. S novými prostředky se hodnota společnosti blíží 1 miliardě dolarů, uvedl mluvčí Synchronu. To z ní činí druhou nejhodnotnější společnost vyrábějící mozkové implantáty po Neuralinku, jehož hodnota podle investorů přesahuje 9 miliard dolarů, uvádí Bloomberg.
Mozkové implantáty, které umožní lidem komunikovat s počítači přímo prostřednictvím jejich mysli, vyvíjí několik společností. Tato technologie pomáhá zejména těm, kteří jsou ochrnutí, slepí nebo mají jinak omezené využití končetin či smyslových orgánů. Z dlouhodobého hlediska si někteří podnikatelé a investoři myslí, že mozkové implantáty se stanou běžnou spotřební technologií, podobně jako mobilní telefony. Žádné takové zařízení ale zatím není schváleno vládními regulátory pro dlouhodobé lékařské nebo rekreační použití.
Většina mozkových implantátů vyžaduje invazivní chirurgický zákrok, včetně vyvrtání otvoru do lebky. Naproti tomu produkt Synchronu, Stentrode, se zavádí do krevní cévy v horní části mozku přes oběhový systém a nevyžaduje operaci mozku, což znamená, že pacienti by jej mohli získat u více lékařů a nemocnic, píše Bloomberg. Stentrode byl dosud testován u 10 lidí a aplikuje se poblíž části mozku, která generuje pohyb, což pacientům umožňuje ovládat počítače pomocí myšlenek.
Synchron využije nově získaných 200 milionů dolarů k provedení klinické studie, která by mohla podpořit regulatorní schválení v USA, uvedla mluvčí společnosti Kimberly Ha. Společnost ale bude potřebovat více peněz na skutečnou komercializaci a uvedení zařízení na trh, uvedl Campbell Murray, spoluzakladatel a řídící partner společnosti Double Point Ventures, investiční firmy, která vedla investiční kolo série D. V rámci investice se Murray také připojuje k představenstvu
Společnost také využije nové prostředky k vývoji verze implantátu, která bude schopna přistupovat k více oblastem mozku, nejen k těm spojeným s pohybem, uvedl generální ředitel Tom Oxley. Tento implantát by také byl zaveden přes oběhový systém. „Jsme přesvědčeni, že máme průlomovou technologii, která umožní něco, co dosud všichni považovali za nemožné a stále považují za nemožné — vytvořit neinvazivní, vysoce výkonné zařízení pokrývající celý mozek,“ uvedl Oxley.
Synchron si pro vývoj tohoto zařízení najal Andyho Rasdala, bývalého generálního ředitele společnosti DexCom, výrobce kontinuálních glukózových monitorů, a Marka Bristera, který pracoval na vedoucích pozicích ve výzkumu a vývoji ve společnostech Dexcom, a dalších. Rasdal a Brister povedou projekt z nové kanceláře v San Diegu, kterou Synchron nedávno otevřel, uvedl Oxley. Rasdal je také členem představenstva Synchronu.
Méně invazivní přístup Synchronu přitáhl pozornost několika investorů zaměřených na zdravotní péči a dalších fondů, stejně jako IQT, investiční firmy založené CIA, která investuje do společností s dopadem na národní bezpečnost. „Oni nás oslovili,“ řekl Oxley. IQT souhlasí s tím, že méně invazivní přístup k mozkovým implantátům je lepší, a myslí si, že Synchron má největší potenciál růstu, doplnil Oxley. Synchron ale nemá v úmyslu využívat technologii pro vojenské aplikace a zaměřuje se na lékařské použití, řekl Oxley.
IQT dosud zveřejnila pouze jednu další investici do společnosti zabývající se rozhraním mozek-počítač - Science. Tento podnik, který založil bývalý prezident Neuralinku Max Hodak, vyvíjí implantáty sítnice pro obnovení zraku u lidí s onemocněními, jako je makulární degenerace, stejně jako implantáty, které se připojují k mozku pomocí upravených neuronů namísto elektrod.