Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna začíná týden ostrým růstem, ve hře jsou sazby, Polsko i eurodolar

Koruna začíná týden ostrým růstem, ve hře jsou sazby, Polsko i eurodolar

31.10.2005 10:36
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

V málo aktivním pátečním obchodování za neúčasti Prahy kurz koruny proti euru prakticky stagnoval. Nový týden však přináší hned v úvodu rychlý růst z otevíracích 29,68 Kč/EUR na současných 29,60 Kč/EUR. Podle očekávání na trhu ještě doznívá čtvrteční pro trh překvapivé zvýšení sazeb, zapojují se však i další faktory.

Jedním z nich je, jak už se v posledních týdnech stalo téměř pravidlem, polská politická situace. Po pauze v jednáních a neúspěchu při pokusech o koalici designovaný polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz (PiS) oznámil sestavení menšinové vlády. Tato varianta je za současného rozložení sil v parlamentu prakticky nejhorší ve smyslu výhledu dalších reforem. Přesto po trvajícím napětí z minulých týdnů přijímá trh toto oznámení s jistou úlevou a zlotý si dnes ráno připisuje zisky.

Dalším pozitivním faktorem pro střední Evropu je oslabení dolaru. Americká měna po růstovém pátku vrací část zisků a aktuálně se obchoduje na 1,2082 USD/EUR, resp. proti koruně na 24,50 Kč/USD.

Dolar zamířil v pátek vzhůru díky lepšímu výsledku HDP za třetí kvartál. Svou roli sehrála také očekávání ohledně sazeb v eurozóně. Po projevech spíše ve prospěch zvýšení sazeb od zástupců ECB Webera a Welinka vystoupili Caruana a Papademos, aby částečně zklidnili situaci. Pokles spotřebitelské důvěry v USA tentokrát na dolar neměl významnější vliv.

Dnes nás čekají z USA data o osobních výdajích a příjmech, poté vyjde index nákupních manažerů v oblasti Chicaga.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.12.2025
9:29Víkendář: Má Čína rozumnější přístup k AI než Spojené státy?
06.12.2025
9:27Víkendář: Krugman o americké ekonomice, demokracii a investicích do AI
05.12.2025
22:02Akciové indexy rostou směrem k novým maximům  
17:11Nejdůležitější cena na globálních trzích v příštím roce
17:06Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu vzrostla, polevily obavy z inflace
15:21Invesco: Vzestup bitcoinu a proč do něj zrovna teď investovat?
15:14Eurostat zlepšil odhady růstu ekonomik eurozóny i EU
13:57Netflix kupuje Warner Bros a HBO Max za 72 miliard USD. Jde o největší mediální dohodu dekády
13:42Makromixér s vedoucím vývoje ŠKODA AUTO Martinem Hrdličkou: Spalovací motory nekončí, hybridy budou trendem. Evropa zaspala v bateriích
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data