Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FBI nechala zatknout Viktora Koženého

FBI nechala zatknout Viktora Koženého

07.10.2005 9:10
Autor: 

Bahamské úřady na výzvu americké FBI a newyorské prokuratury zatkly Viktora Koženého. Kožený je zatím ve vazbě a dnes bude mít slyšení ohledně vydání do USA. Viktor Kožený je stíhán v ČR i USA za podvody, zpronevěru nebo praní špinavých peněz. Americká obžaloba má celkem 27 bodů. Obvinění souvisí s privatizací v Ázerbájdžánu.

Kožený je stíhán i v ČR, také kvůli působení během privatizace. Nároky českých věřitelů však přijdou na řadu až po procesech v USA. Výše majetku Viktora koženého je neznámá, pouze se o ní spekuluje. Je však pravděpodobné, že po uspokojení amerických věřitelů se na ty české už nedostane.

(zdroj: ČTK, Mf Dnes)


Váš názor
 • Co vlastně provedl "zločinec" Kožený ?
  13.10.2005 14:19

  Jediné co Viktor provedl bylo to, že svěřené peníze použil na privatizaci naftařských společností. Kdyby se mu to povedlo, o čemž on sám byl neochvějně přesvědčen, ještě dneska by ho opěvovaly mraky patolízalů jako dříve. Jenomže se mu to nepovedlo a měl smůlu, že hrál vabank. To z hlediska České republiky. Američtí investoři byli, jak sám Viktor říká, dospělí a věděli do čeho jdou. Jestliže Viktorovi vytýkají, že se chtěl zmocnit cizího nerostného bohatství korupcí, sice je to asi pravda, lepší je ale zmocnit se nerostného bohatství korupcí než vražděním.
  Realista
 • Poučné
  07.10.2005 9:31

  Pro připomenutí jedna z Klausových perel, kterou tehdy pronesl v záři TV reflektorů o Koženém: "Kéž by takových bylo víc" ...
  PaulC
  • PaulC
   07.10.2005 10:10

   Hm, ale to bylo davno pred tim, nez zdrhnul na Baha. Kdyby jsme meli tolik vsevedu a proroku, jako jste Vy, to by se nam zilo!
   Tomas
   • Vizionar
    07.10.2005 10:35

    Klaus je analfabet a jednou skonci v propadlisti jemu podobnych radoby rozumbradu jako byl Jakes, Gros apod.
    Vizionar
   • :-)
    07.10.2005 10:33

    Právě proto, že to bylo dávno předtím, než zdrhnul do ... Lidé zdravým selským rozumem si už tehdy řekli, že kupónovka zas tak dobrý nápad není a proto se jí většina zúčastnit nechtěla. Pak se objevil Klausův "zachránce", který oblbovací reklamou na příslib "jistoty desetinásobku" zblbnul tolik lidí, že se pak šel zeptat na min. financí, jestli mu celou ekonomiku ČR nechají ... Klausova vláda tehdy rychle přinutila státem vlastněné banky vyhlásit odkup kupónových knížek za podmínek podobných Koženým. Čili pokud by Klaus "privatizační" hrátky s Koženým nerozehrál a čestně přiznal, že o kupónovku není zájem a stejně by nesplnila svůj účel, zrušil ji a podíly privatizovaných podniků převedl na jejich zaměstnance, tak udělal podstatně lépe. Ale to by se nemohl v záři TV reflektorů chlubit, jak je u nás téměř všechno v soukromém vlastnictví, že ... O další "transformaci" podílových fondů na akciovky nemluvě ...
    PaulC
    • Bez prava...
     13.10.2005 11:56

     Kuponovka byla zlodejna, ale prevod akcii na zamestnance by take resenim nebyl. Co vlastnicka rozdrobenost, potreba kapitalu atd.? Lidé by se chovali naprosto stejne - zbavit se rychle podilu a shrabnout penize. Co zamestnanci podniku v neperspektivnich oborech, veřejné správě apod.? Bez pravnich norem by selhalo cokoliv.
     M.
     • Podíly zaměstnancům
      13.10.2005 14:17

      Buď budete privatizovat "poctivě" (dělat poctivá výběrová řízení pro většinové vlastníky) a tedy dlouho nebo budete muset najít nějakou metodu pro "rychlou" privatizaci. Co je v principu nejlepší ? Převést vlastnictví podniku na někoho, kdo oboru rozumí a ještě lépe tomu, kdo zde navíc i pracuje. Kdo bude mít největší zájem na tom, aby podnik přežil (i např. změnou výroby) - především vlastní zaměstnanci. Překupník je ten, kdo se bez skrupulí řídí heslem "rychle nabyl, rychle pozbyl" (hlavně se ziskem ...). Příkladem Vám budiž chování Nomury v IPB (např. rozprodej pivovarů) nebo chování Koženého (např. naprosto zbytečná likvidace naší námořní plavby rozprodejem po jednotlivých lodích ...). Že by se na někoho (např. na zaměstnance ve státní správě) při privatizaci "nedostalo" ? Nenesly by přece také žádnou zodpovědnost např. za úvěry, které by si podniky braly. Ale máte pravdu, že bez kvalitních zákonů (které ale mohou přijímat jen kvalitní zákonodárci ...) by selhala jakákoliv privatizační metoda.
      PaulC
    • že by?
     07.10.2005 15:24

     A kdepak se ztratili ti se zdravým selským rozumem? Nejspíš v Harvarském fondu.
     bdX
     • Bohužel část i tam ...
      07.10.2005 15:38

      Je prokázáno, že masivní reklama v hlavním vysílacím čase zvyšuje prodejnost jakékoliv blbosti o 50%. A Koženého reklama ve své době neměla konkurenci, že ...
      PaulC
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data