Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dívejte se na hokej a fotbal, neztrácejte čas s MBA

Dívejte se na hokej a fotbal, neztrácejte čas s MBA

13.5.2005 13:44

Pro zlepšení manažerských schopností není potřeba studovat prestižní kurzy (to může být někdy spíše kontraproduktivní). Výborným návodem na to, jak pracovat s týmem zaměstnanců, jsou zásady práce trenéra (ještě lépe - práce trenéra malých dětí) - nemělo by to být překvapením, jde v obou případech o to, jak s víceméně daným týmem co nejefektivněji dosáhnout daného cíle. Ty hlavní a nejrelevantnější zásady v kontextu aplikace pro vedení společnosti se dají shrnout následovně:

1. Úspěch trenéra není měřen počtem vítězství, ale tím, kolik hráčů chce za tým a s ním hrát i příští sezónu.

2. Trénink i hra je způsobem, jak se zlepšit, ne nudným drilem. Musí být zábavou s náročnými cíly, které jsou dobře odměněny.

3. Systém a pořádek je nutností, rigidita ale zabíjí tým. Trénink a hra musí mít prostor pro kreativitu.

4. Pozitivní hodnocení musí být vždy první. Chválu musí slyšet všichni, kritika je mezi hráčem a trenérem.

5. Trenér vedle samotné techniky hry dává základ pro celkový pohled týmu na hru - co je důležité, co je nepřijatelné, co je férové a co ne.

6. Nutná je pouze krátká demonstrace techniky, požadavku na hráče - co je cílem a jak toho dosáhnout. Postupuje se po malých krocích, pouze po pochopení jednoho se postupuje k dalšímu.

7. Důležitost obousměrné komunikace (trenér - hráči) a zpětná vazba je základem pro vývoj týmu. Trenér se někdy stává hráčem a hráč trenérem.

8. Unikátnost hráčů nesmí být popřena na úkor týmu, tým nesmí trpět individualitou hráčů.

9. Každý tým má slabé stránky, totéž platí i o sebelepším soupeři.

Pokud tedy má manager dostatečné oborové znalosti (znalost zákaznického trhu, konkurence, relevantních technologií, trhu se vstupy, apod.) stačí "jen" zvolit dobrý cíl, strategii k němu vedoucí a uvedené zásady použít při její implementaci. Góly, respektive lepší ROIC, ROE, FCF výnosnost, EVA, apod., se pak dostaví.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data