Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v dubnu: frontální dezinflace

Produkční ceny v dubnu: frontální dezinflace

13.05.2005 9:23
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Index cen průmyslových výrobců se v dubnu zvýšil o 0,1 %. Meziroční inflace měřená tímto indexem zpomalila na 5,6 % z březnových 6,4 %. Celkový index byl v dubnu ovlivněn přechodem na letní tarify cen elektřiny, drahou ropou a klesajícími cenami v potravinářství. Nicméně odhlédneme-li od těchto faktorů, je již zhruba půl roku patrný sestupný trend inflace v tomto segmentu ekonomiky. Kromě klesajících dovozních cen může být i jednou z příčin zpomalování tempa růstu průmyslové produkce.

Nejvýrazněji do průmyslových cen v dubnu promluvila drahá ropa. Ceny v koksování a rafinérském zpracování ropy stouply o 6,7 % po březnovém zvýšení o 2,8 %. Ceny ropy se na přelomu března a dubna se držely nad 50 dolary za barel a není nijak překvapivé, že se promítly se zpožděním několika týdnů do cen rafinérské produkce i maloobchodních cen pohonných hmot. Ropa je klíčovou surovinou také v chemickém průmyslu, kde lze také v posledních měsících pozorovat zdražování produkce. Naopak vytrvale klesající ceny zemědělské produkce nadále tlačí na ceny v potravinářském průmyslu. Dubnovou inflaci v průmyslových produkčních cenách zbrzdil také přechod na letní ceny elektřiny. Z výčtu proinflačních faktorů zmizely ceny železa a oceli, které výrazně pomohly vytlačit inflaci v průmyslu nad osm procent. Podle odhadů firem vyrábějících železné kovy a výrobky z nich by se letos měly ceny jejich produkce mírně snížit. Možná tento trend začal již v dubnu.

Podobně jako u spotřebitelských cen počítáme i u cen průmyslových výrobců jádrovou inflaci. Po vyloučení volatilních složek ovlivněných buď vnějšími faktory (ropa) nebo počasím (potravinářský průmysl) je patrný klesající trend. Vzhledem k loňskému vzedmutí cen kovů a uhlí počítáme i indexy bez těchto odvětví. Obraz je stejný a dokreslíme-li do něj vývoj průmyslové produkce, lze vystopovat jistou podobnost, stejně jako v případě korigované inflace bez pohonných hmot a mezery výstupu.

Pohled na meziroční inflaci v zemědělství, průmyslu, stavebnictví, spotřebitelských cenách, dovozních a vývozních cenách lze shrnout do dvou slov: frontální dezinflace. V případě cen v zahraničním obchodu a zemědělství lze dokonce použít nálepku deflace. Jedinou výjimkou jsou ceny tržních služeb, kde meziroční inflace v dubnu zrychlila na 1,3 % z březnových 1,2 %.

Prozatím nepočítáme s dalším uvolněním měnové politiky. Reálné úrokové sazby (spočítané na očekávané inflaci) jsou poměrně výrazně záporné a vyvažování pohybů kurzu koruny změnami úrokových sazeb by mělo být opatrné, neboť se nejedná o dokonalé substituty a rizikem je destabilizace měnové politiky a v posledku i reálné ekonomiky. Loňské zvyšování sazeb nahrazené opačnými kroky o pár měsíců později nebyly ideálním řešením a snad nás letos nečeká totéž v opačném gardu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
8:00UK - Maloobchodní tržby bez PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00Schlumberger NV (12/20 Q4)