Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

První máj - socialistický svátek vstupu do EU?

5.5.2005 11:13
Autor: 

A zas tu máme první máj. První máj je lásky čas... je to však také svátek práce a výročí našeho vstupu do EU. Právě v neděli to bude rok, co se Evropská unie rozšířila o 10 nových členů včetně České republiky. Členství v politickém útvaru zvaném EU přineslo nové možnosti v oblasti mezinárodního obchodu, nové vlaječky na státních budovách a nové regule prakticky všude.

Ekonomický dopad vstupu do EU je celkově pozitivní, a to hlavně díky prokazatelnému zvýšení objemu zahraničního obchodu. Naopak se nepotvrdily názory o výrazném růstu cen. Některé aspekty členství jsou zatím jen na papíře. Je to hlavně volný pohyb osob, který je sice jedním ze stěžejních principů EU, ale nad pěknými principy mnohdy vítězí praktická politická neprůchodnost... Dalším, možná jestě důležitějším bodem pak bude zavedení jednotné měny. K tomu se ČR zavázala už svým přistoupením k EU, nyní se čeká, až splní rozpočtová kritéria pro zavedení eura.

Náš vstup na některých místech zkomplikoval unii život, a to od znásobení počtu nutných tlumočníků v orgánech unie po značné zkomplikování rozhodování při současném systému. I přes to ale EU pokračuje ve vývoji, a tak jsme se během minulého roku dočkali některých zajímavých věcí, například co se týče naplňování hospodářkých cílů. Ekonomice EU se už delší dobou zadrhává motor, jak při tom dosahovat vytýčených cílů a předsevzetí? - Jednoduše, cíle se dá dosáhnout tak, že změníme cíl. Pryč je tak strategie do roku 2010 "dohnat a předehnat" Spojené státy. Také Pakt stability a růstu bránil unii v rozletu, proto byl náležitě upraven tak, aby šel v praxi lépe obejít. Krátkozrakost tohoto kroku při horizontu volebního období logicky není vidět.

Běžný občan při našem vstupu nepoznal prakticky žádný rozdíl, a jen pomalu si začíná uvědomovat, že to, co se rozhoduje v "dalekém" Bruselu či Štrasburku se týká i jeho. A to už se blíží další rozhodnutí! Evropská ústava je už delší čas na papíře, ale cestu k tomu, aby se stala hlavním zákonem EU, nebude mít rozhodně jednoduchou. Je to proto, že je na jedné straně příliš socialistická, na druhé straně příliš liberální - aspoň podle toho, co jí kritici vyčítají.

Pozitivní vliv jednotné Evropy se mísí s ekonomickými nezdary a rozpaky ohledně dalšího vývoje. Proto jedna prostá otázka rok po vstupu: Jste rádi, že jste v Unii?

Hlasování a diskuse o tématu probíhá ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data