Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod ČR v únoru: usínající investice a drahá ropa

Zahraniční obchod ČR v únoru: usínající investice a drahá ropa

5.4.2005 9:25
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Zahraniční obchod dosáhl ve druhém měsíci letošního roku přebytku 5,2 mld. Kč, což je o necelou miliardu více než loni. Vývoz se meziročně zvýšil o 9,6 %, dovoz o 9,3 %. Vývoj obchodní bilance reflektuje ekonomické obtíže na západ od našich hranic, vysoké ceny ropy a rychle rostoucí spotřebu ropných produktů, klesající dynamiku investiční aktivity v české ekonomice. Poslední faktor snižující schodek obchodní bilance převážil a přebytek se mírně zvýšil.

Významným faktorem v obchodní bilanci ČR vždy byla minerální paliva. Vzhledem k vysoké závislosti na ropě a zemním plynu a jejich mizivým domácím ložiskům je ČR plně vystavena kolísání cen na burzách. V únoru se severomořský Brent, s nímž je uralská ropa dovážená do ČR úzce korelována, v průměru obchodoval za 45,2 dolaru za barel, tj. o 47 % více než před dvanácti měsíci. Zároveň se významně zvýšila spotřeba ropy, ropných produktů a zemního plynu v ČR. Podle dnešních údajů vzrostl objem reálného dovozu ropy meziročně o 23 %, dovoz plynu o 18 %. Lednová statistika maloobchodních tržeb zároveň ukazuje na růst reálných prodejů pohonných hmot o 19 %. Výsledkem zvýšení spotřeby minerálních paliv a výrazného zvýšení jejich cen je prohloubení salda v této kategorii o 4,0 mld. Kč.

Včera Evropská komise zveřejnila své ekonomické prognózy pro členské země EU. Pro západní část Evropy nebyla revize prognóz až na výjimky lichotivá. Z pohledu českého zahraničního obchodu je klíčovým trhem Německo a v této zemi se počítá se zpomalením hospodářského růstu z loňských 1,6 % na pouhých 0,8 %. A obtíže německé ekonomiky jsou již cítit. Zatímco loni se vývoz do Německa zvýšil o 18,5 %, v únoru se objem exportu meziročně zvýšil pouze o 3,7 %. Dynamiku ztrácí vývoz investičního i spotřebního zboží.

Klíčovou roli sehrál v únorové bilanci zahraničního obchodu pokles dovozu zboží investičního charakteru. Dovoz strojů s dopravních prostředků se meziročně snížil o 3,2 %. Částečně jde o kompenzaci vysokých lednových dovozů tohoto zboží, nicméně i po zohlednění proměnlivosti měsíční statistiky v této oblasti naznačuje dovoz investičního zboží, že letošní příspěvek investic k růstu hrubého domácího produktu bude patrně nižší než loni.

Rozklad na cenové a reálné vlivy pomocí odhadu směnných relací, ukazuje, že reálně se únorové saldo mírně zhoršilo ve srovnání s loňským lednem. Po prvních dvou měsících je reálná změna salda obchodní bilance prakticky nulová.

Za celý letošní rok očekáváme schodek obchodní bilance ve výši 10 mld. Kč.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data