Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vývozní a dovozní ceny dále klesají aneb příběh o deflaci pokračuje

Vývozní a dovozní ceny dále klesají aneb příběh o deflaci pokračuje

14.06.2002 11:25
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o cenách v zahraničním obchodu. Vývozní ceny v dubnu meziměsíčně klesly o 1,3%, dovozní ceny se snížily o 1,2%. Směnné relace se tedy nepatrně zhoršily. Meziroční srovnání ukazuje na pokles vývozních cen o 7,4% a dovozních cen o 9,2%. Oproti loňskému dubnu se tedy směnné relace zlepšily o 2,0%.

A na schodku obchodní bilance je to znát. Za první čtyři měsíce letošního roku činí schodek v zahraničním obchodě se zbožím 10,8 mld. Kč, což je 27 mld. Kč méně než v loňském roce. Znalost vývozních a dovozních cen nám umožňuje rozložit pokles salda obchodní bilance na vliv cenových a reálných změn. Příznivý vývoj cen, tj. rychlejší pokles dovozních cen než pokles vývozních cen, přispěl k poklesu schodku 12,3 miliardami. Reálná obchodní bilance se zlepšila o 14,6 mld. Kč. Již v předchozím komentáři k cenám zahraničního obchodu jsme psali o dopadu reálného zlepšení salda na hrubý domácí produkt. Dubnové údaje naznačují udržení a možná i prohloubení příznivého vlivu zahraničního obchodu na hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí. Hodnota meziročního růstu HDP nad čtyřmi procenty by nemusela být překvapením.

Dalším poselstvím cen zahraničního obchodu je dokreslení deflačního příběhu. Ceny vývozu klesají sedm měsíců v řadě, série poklesu cen dovozu trvá již 11 měsíců. Produkční ceny v průmyslu se snížily čtyřikrát v řadě. Ceny zemědělských výrobců a index spotřebitelských cen se snížily třikrát v řadě. Stagnace kurzu koruny k euru, posílení koruny vůči dolaru a pokles cen surovin na světových trzích naznačují pokračování klesajícího trendu cen v zahraničním obchodu. Tento faktor, doprovázen poklesem domácích produkčních cen, do jisté míry předurčuje vývoj spotřebitelských cen v následujících měsících. Na konci letošního roku se bude inflace patrně nacházet pod cílovým koridorem ČNB. Cílem měnové politiky není dosahovat inflačního cíle v každém okamžiku (tj. měsíci), znovu se však vrací otázka, zdá má v malé otevřené ekonomice smysl určovat cíl pro něco, co je více ovlivňováno vnějšími faktory než domácí měnovou politikou.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data