Hrubý domácí produkt Německa se v posledním kvartálu loňského roku proti předchozímu čtvrtletí snížil o 0,2 % po stagnaci o čtvrtletí dříve. V meziročním srovnání však tempo růstu zrychlilo na 1,5 % z 1,2 % ve 3. čtvrtletí. Německý statistický úřad poctivě dodává, že nebýt kalendářních variací, loňský čtvrtý kvartál měl podle této instituce o dva a půl pracovního dne více než stejné období roku 2003, zvýšil by se HDP pouze o 0,6 %. Za celý rok německé hospodářství zaznamenalo vzestup o 1,6 %. Pro letošek počítá německá vláda s růstem HDP o 1,4 %. V doprovodné zprávě Destatisu, detailní numerické informace nejsou k dispozici, se píše, že za poklesem německé ekonomiky v předchozím čtvrtletí stojí především nižší domácí poptávka, jíž nedokázal kompenzovat přebytek obchodní bilance.
Jak je vidět na následujícím grafu, výkonnost německé ekonomiky nebyla v posledních deseti letech zrovna zářná. Rychlejšímu růstu se již těší i Japonsko, které dlouho bojovalo s deflací a problémy domácího bankovního sektoru.
Obr.: Hospodářský růst v posledních deseti letech (změny HDP v %)
Zdroj:národní statistické úřady, Patria Online
|
Aby toho nebylo málo, přišly dnes výsledky také u Itálie. Tamní HDP se v závěru loňského roku ve srovnání s předchozím čtvrtletím propadl o 0,3 % a meziroční tempo hospodářského růstu zvolnilo na 1,0 % z 1,4 %.
Německo a Itálie se dohromady podílí na produkci eurozóny téměř polovinou (přesněji 47 procenty). Dopad slabého výkonu německé a italské ekonomiky na HDP eurozóny je zřetelný. Ve 4. čtvrtletí se růst HDP zbrzdil na 0,2 % z předchozích 0,3 %. Meziroční tempo růstu zvolnilo z 1,8 % na 1,6 %. Za celý loňský rok si eurozóna připsala +2,0 %.
Opětovné zpomalení německého hospodářství se již projevilo na české ekonomice. Reálná tempa růstu vývozu zboží i služeb ve 4. čtvrtletí znatelně zpomalila. Na obchodní bilanci se to příliš neprojevilo díky zlepšení směnných relací a značné provázanosti vývozu a dovozu.
S nevýrazným růstem německé ekonomiky počítáme i v letošním roce. HDP by se mohl zvýšit zhruba o 1,0 % až 1,5 %. Dopad na českou ekonomiku by měl být omezený z důvodu náběhu nových výrobních kapacit (TPCA v Kolíně) a dalšího zlepšení směnných relací. Pro český zahraniční obchod také není bezvýznamný středoevropský trh, zejména vývozy na Slovensko. Proto naše prognóza schodku obchodní bilance na letošní rok zní -15 mld. Kč. Nicméně negativní příspěvek čistého exportu k růstu HDP zahrnující také zhoršující se bilanci služeb by se měl prohloubit z loňské jedné desetiny procentního bodu na zhruba jeden procentní bod. Méně příznivé působení čistého exportu na HDP by ale mělo být vyváženo rychlejším růstem spotřeby domácností. Proto očekáváme, že by tempo růstu HDP mohlo být podobné předpokládanému loňskému zvýšení HDP o 3,7 %. Poslední odhad ČNB již počítá s ochlazením dynamiky německého hospodářství (ČNB počítá s růstem německého HDP o 1,3 %), a proto by dnešní informace neměla vést k přehodnocení pohledu na měnové podmínky. Nicméně i před zveřejněním nových informací o hospodářství eurozóny a německé ekonomice zůstal prostor pro ještě jedno snížení úrokových sazeb. Stabilizace kurzu koruny nad úrovní 30,0 CZK/EUR ovšem očekávání dalšího snížení sazeb do jisté míry omezuje.