Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová evropská pravidla pro poskytování veřejné podpory v oblasti inovací

Nová evropská pravidla pro poskytování veřejné podpory v oblasti inovací

10.12.2004 12:41
Autor: 

Před několika dny Evropská komise („Komise“) publikovala pravidla na poskytování veřejné podpory pro účely rozvoje inovací. Sama Komise o těchto pravidlech hovoří jako o „praktickém průvodci“, který popisuje možnosti členských států Evropské Unie, jak poskytovat finanční prostředky svým podnikům, aniž by došlo k narušení hospodářské soutěže.

Podrobnější pravidla přijala Komise s ohledem na specifičnost poskytování veřejných podpor v této oblasti a v souladu s cílem vytvořit v rámci Evropské Unie konkurenční ekonomický prostor založený na znalostním potenciálu, jenž byl definován Radou Evropské Unie před dvěmi lety. Nová pravidla rovněž reagují na skutečnost, že právě společnosti, které se zabývají inovacemi, rozvojem a výzkumem, nejsou těmi, kteří by z konkurenčního prostředí benefitovaly. Na druhou stranu tato skutečnost sama o sobě nemůže být argumentem pro poskytování veřejné podpory v této oblasti bez jakéhokoliv omezení.

V první části praktického průvodce Komise v podstatě přehledně shrnuje základní pravidla aplikace čl. 87 Smlouvy o založení ES, tj. pravidla pro vymezení veřejné podpory a zákazu veřejné podpory a rovněž popisuje možné výjimky z tohoto zákazu. Přitom se danou problematikou zabývá obecně bez rozlišení na jednotlivé sektory a jejich speciální úpravu.

Druhá rozsáhlejší část praktického průvodce se věnuje problematice selhání trhu právě v oblasti inovací a následného negativního dopadu na alokaci zdrojů do této oblasti. Pravidlem zůstává, že čím více se blíží okamžik prodeje subvencovaného produktu na trhu, představuje veřejná podpora větší riziko porušení čl. 87 a ohrožení soutěže. Popis jednotlivých možností poskytování veřejné podpory do oblasti inovací je názorně doplněn příklady z praxe. Uváděné příklady jsou orientovány zejména na malé a střední podniky, u nichž je přístup k inovacím pociťován jako nejproblematičtější.

V příštím roce Komise plánuje vydat další doporučení, jimiž by se mělo poskytování veřejných podpor do oblasti inovací dále rozšířit. Instrumenty popsané v průvodci Komise budou detailně zrevidovány za dva roky. Široká veřejnost má nyní možnost předat své připomínky k právě vydaným pravidlům a popsaným instrumentům přímo na příslušné ředitelství Komise zabývající se hospodářskou soutěží. Připomínky a náměty budou akceptovány do konce tohoto roku a následně zveřejněny na webových stránkách Komise.

Monika Feigerlová

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů