Koruna dnes k euru posílila až na psychologickou úroveň 31,50 Kč/EUR. Tento vývoj na domácím devizovém trhu byl v souladu vývojem v celém středoevropském regionu. Americký dolar prudce posiluje k euru přes 1,2300 USD/EUR, koruna tak ztrácí 20 haléřů a klesá na 25,68 Kč/USD.
Žádné ekonomické zprávy zveřejněny nebyly, posílení je dílem pozitivního sentimentu vůči měnám střední Evropy. Spolu s korunou se nahoru vydal polský zlotý (4,325 PZL/EUR), forint si sice v mezidenním bilancování nepolepšil, ale odpoledne alespoň korigoval všechny úvodní ztráty.
I v dalších dnech zůstane koruna v područí sentimentu zahraničních investorů, nejbližší důležitou fundamentální zprávou bude ve středu srpnová obchodní bilance. Překoná-li koruna důrazně úroveň 31,50 Kč za euro, lze očekávat další růst do pásma okolo 31,40 Kč/EUR. Na druhé straně je stále nejsilnější úrovní podpory 31,65 Kč/EUR. Vzhledem k tomu, že je trh naladěn pozitivně na zahraniční obchod ČR, je pravděpodobnějším scénářem posílení přes 31,50 než alternativní oslabení přes 31,65 Kč/EUR.
Americký dolar začal těsně před středoevropským polednem prudce posilovat k euru a v tuto chvíli se již obchoduje na 1,2270 USD/EUR. To je o celý jeden cent výše než ráno a o 1,5 centu výše než v pátek. Summit G7 nepřinesl žádné rizikové impulsy pro americkou měnu, a tak se trh postupně uklidňuje. Cena americké ropy WTI však zůstává těsně pod 50 USD za barel. Dolar nereagoval na pokles amerických továrních zakázek o 0,1 %.
Na americkou měnu působí pozitivně fakt, že nedošlo k propadům přes technickou úroveň 1,2460 USD/EUR, trh byl (je) překoupený eurem, dluhopisový trh silně oživil a výnosy se zvýšily, a konečně zájem je také o americké akcie. Klíčovou zprávou tohoto týdne bude páteční údaj o nezaměstnanosti v USA.
Radim Krejčí, Patria Online