Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oslabí novela zákona o ochraně hospodářské soutěže obchodní řetězce?

Oslabí novela zákona o ochraně hospodářské soutěže obchodní řetězce?

17.9.2004 12:54
Autor: 

Dne 7. září 2004 nabyl účinnosti zákon č. 484/2004 Sb., kterým se mimo jiné novelizuje zákon č. 143/2001 Sb., o ochraně hospodářské soutěže a zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník. Novela si klade za cíl především postihnout určitá nežádoucí jednání silnějších smluvních stran v obchodní praxi, včetně otázek plateb ve vzájemných smluvních vztazích - usiluje zejména o zlepšení postavení dodavatelů obchodních řetězců. Schválené znění zákona však naznačuje, že důsledné naplnění jeho cílů v praxi může být sporné.

Novela v části měnící obchodní zákoník nově ukládá kupujícímu povinnost zaplatit kupní cenu za určité typy zboží (zejména rychle se kazící potraviny) nejpozději do 30 dnů. Z pohledu dodavatelů obchodních řetězců však nové ustanovení nemusí přinést očekávaný efekt. Smluvní strany se totiž mohou od zákonem stanovené lhůty i nadále ujednáním odchýlit. Delší lhůta splatnosti faktur může být upravena nejen výslovným ujednáním v kupní smlouvě, ale např. i v obchodních podmínkách některé ze smluvních stran upravujících vzájemné vztahy mezi dodavatelem a odběratelem zboží. Zda v praxi skutečně dojde k úhradě kupní ceny za dodané výrobky ve 30-denní lhůtě, tak bude i nadále záviset především na vzájemné vyjednávací síle prodávajícího a kupujícího.

V části pozměňující zákon o ochraně hospodářské soutěže novela doplňuje seznam praktik, které jsou výslovně považovány za zneužívání dominantního postavení a které jsou tedy zakázány. Nově se za zneužití dominantního postavení považují některé požadavky obchodních řetězců uskutečňované vůči dodavatelům. Zákon se nyní výslovně zmiňuje např. o požadování zvláštních plateb za vstup do evidence odběratele či za umístění zboží nebo požadování zvláštních slev a finančních zvýhodnění v souvislosti s otevřením provozovny odběratele. Protože zákon o ochraně hospodářské soutěže obecně zakazuje veškeré formy zneužití dominantního postavení, novela z pohledu dodavatelů obchodních řetězců ve skutečnosti představuje pouze omezený pokrok. Z praktického hlediska totiž jak před účinností novely, tak i nyní platí, že se v této souvislosti postihují pouze ty praktiky, které představují zneužití dominantního postavení obchodního řetězce (dosažené ať už samostatně nebo spolu s dalšími soutěžiteli). Před případným postižením praktik určitého obchodního řetězce bude tak i nadále muset Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v každém případě zkoumat, zda konkrétní obchodní řetězec dosahuje dominantního postavení na příslušném relevantním trhu.

Jak vyplývá z výše uvedeného, novela v praxi patrně zcela nesplní očekávání zastánců oslabení postavení obchodních řetězců vůči svým odběratelům. Konkrétní dopady novely však ověří teprve její aplikace v každodenní praxi.

Tomáš Porupka
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y