Koruna byla dnes extrémně klidná, během dne se pohybovala v úzkém pásmu 31,39 až 31,46 Kč za euro, se silnějším úvodem a slabším závěrem. Americký dolar na zprávu o inflaci příliš nereagoval, jeho kurz k euru je v tuto chvíli na stejné úrovni jako ráno. Koruna zavírá beze změny na kurzu 25,87 Kč/USD.
K posledním pozitivním ekonomickým zprávám o růstu HDP, průmyslové výroby a vývozu se přidala konečně i fiskální politika. Vláda se dnes rozhodla snížit navrhovaný schodek rozpočtu na rok 2005 o 10 miliard na 84 mld. Kč. Koruna sice bezprostředně nereagovala, z fundamentálního úhlu pohledu jde však o krok dobrým směrem.
Polský zlotý dnes neudržel roční maximum a mírně oslabil k euru na 4,352 PZL/EUR. Pokračovalo mírné posilování maďarského forintu, slovenská koruna naopak korigovala předchozí prudký růst. Pro českou měnu neznamenal dnešní vývoj v regionu žádný impuls.
Zítra žádné ekonomické zprávy z ČR nečekáme, koruna by se měla obchodovat spíše technicky v pásmu 31,35 až 31,50 Kč za euro. Oslabení přes 31,50 Kč/EUR je málo pravděpodobné.
Eurodolarový trh byl dnes klidný, jediný výrazný výkyv přišel odpoledne po zveřejnění amerických dat. V srpnu v USA vzrostly spotřebitelské ceny jen o 0,1 % místo očekávaných 0,2 %. Tentokrát se ale investoři nevyplašili – údaj jen potvrzuje posledních Greenspanova slova o nižší inflaci. Ministerstvo financí přineslo zprávu o čistém přílivu kapitálu do amerických krátkodobých aktiv v srpnu – příliv se snížil meziměsíčně o 10 miliard na 64 mld. USD, což je méně, než se očekávalo. Dolar krátce po 16. hodině SEČ dosáhl denního maxima 1,2121 USD/EUR.
V 18:00 hodin přišla informace o aktivitě v průmyslu z oblasti Philadelphie (Philadelphia Fed index) za září. Výrazný pokles indikátoru na 13,4 bodu (očekávalo se 25 bodů) aktuálně působí dolaru pokles na 1,2180 USD/EUR. Kurz však pravděpodobně zůstane v technickém pásmu 1,2120 až 1,2200 USD/EUR.
Radim Krejčí, Patria Online