Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se skutečně vede domácímu průmyslu - z půli plná, či prázdná sklenice?

Jak se skutečně vede domácímu průmyslu - z půli plná, či prázdná sklenice?

23.8.2004 11:48
Autor: 

Parciálních komentářů týkajících se stavu našeho průmyslu je bezpočet, jsou často vedeny z pohledu pouze jedné ze tří hlavních zainteresovaných skupin v odvětvích - zaměstnanců, investorů a managementu (plus státu jako investora/vlastníka, popř. z pohledu výběru daní a pojistného a zaměstnanosti). Prezentujme nyní krátký pohled na průmysl z hlediska investorů, respektive investovaného kapitálu (nechme nyní stranou zde již vedenou diskusi o často nulové relevanci účetních hodnot pro indikaci ekonomické hodnoty kapitálu).

Začněme obecným rámcem, který lze na ono posouzení použít:

(i) vezmeme-li tři proměnné – velikost investice/aktiva, její požadovanou návratnost (absolutně, či v %) a velikost realizované návratnosti (absolutně, či v %) v daném roce a (ii) od realizované míry návratnosti v dané periodě odečteme návratnost požadovanou (ať již v absolutní velikosti, či v %), dostaneme tzv. economic value added - EVA (v principu nejde o nic jiného, než v ekonomické teorii známý koncept nadměrných, či nedostatečných zisků).

Následující schéma ukazuje princip sledování EVA (v tomto případě v % – výnosovém vyjádření) s uvedením hlavních faktorů, které v rámci společnosti velikost tohoto ukazatele determinují. Pro přehlednost opouštíme od zahrnutí většiny determinant externích, jako je intenzita konkurence, relativní vyjednávací síly dodavatel-odběratel atd., to přesto, že tyto mohou hrát i relativně výraznější roli při určení zisků a EVA než charakteristiky firmy - převaha významu "OT" nad "SW" v rámci SWOT analýzy.


Zdroj: Patria Finance

Je to tedy požadovaná a dosahovaná návratnost kapitálu, která definuje tuto přidanou hodnotu. Rozdíly u požadované návratnosti kapitálu jistě existují u jednotlivých odvětví i firem v nich operujících (to i v čase), ve srovnání s rozdíly v ROE (přesnější by bylo používat místo ROE na cash flow založený CFROE) jsou ale menšího významu. Je to tedy právě ROE, jehož velikost a změny ovlivňují EVA.

Následující graf prezentuje ROE dosažený v jednotlivých sektorech průmyslu v ČR za první čtvrtletí tohoto roku a roku minulého (osa y je v %).


Zdroj:MPO

Graf ukazuje jak jednotlivé pořadí odvětví, tak změny ROE v čase. 16 z 27 odvětví ROE meziročně zvětšilo, tento údaj je ale za tak krátké časové období nutno posuzovat s velkým odstupem, mimo jiné kvůli velké náchylnosti čistých zisků (oproti ukazatelům založených na cash flow) na mimořádné položky, tvorbu rezerv, opravných položek atd.

Vypovídací schopnost grafu je možno rozšířit rámcovou úvahou o podílu ROE a požadované míry návratnosti na vlastní kapitál. Předpokládejme, že beta (průměr) všech odvětví průmyslu je 1 (nemusí to tak zdaleka být), rfr je 5 % a MRP 6 %. Požadovaná míra návratnosti relevantní pro porovnání s ROE celého průmyslu pak je na úrovni 11 % p.a. Vezmeme-li tento jako relevantní i pro jednotlivá odvětví (ve skutečnosti by se v rámci zde použitého CAPM lišily právě v betě, nad rámec CAPM v dalších rizikových prémiích/diskontech), je možno si udělat obrázek i o tom, která odvětví pokrývají v daném období svůj náklad akciového kapitálu a která nikoliv, a následně která tvoří přidanou hodnotu a která ne.

To pak po zvážení cyklických vlivů a dlouhodobějšího růstového profilu dává obrázek i o tom, jaký je poměr účetní a ekonomické hodnoty kapitálu v nich investovaného. pro připomenutí, tento poměr lze ze určitých předpokladů zapsat:

P0/BV = (ROE1 - g) / (r - g)

Interpretace P/BV na základě tohoto je intuitivní a lehká - poměr hodnoty vlastního kapitálu k její hodnotě účetní (ať u jednotlivé firmy, či v rámci odvětví, nebo dokonce celé ekonomiky) odráží to, jaký je poměr dosažené účetní návratnosti na vlastní jmění a návratnosti požadované, obě upravené o očekávaný růst.

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2018
15:23Project Syndicate: Lži, hnusné lži a umělá inteligence
7:08Víkendář: Edison, Musk a Tesla za deset let v náručí Amazonu
14.12.2018
22:03Páteční nálada na Wall Street se nesla v medvědí náladě
17:52Křivka zase hrozí a kolem letiště se prohání hejno černých labutí
17:18Americká čísla trhům nepomohla. Závěr týdne zůstává v sevření obav ze zpomalování  
16:55Technická analýza: Koruna kráčela pro drobné zisky, eurodolar nerozhodně
16:43Jakub Lukáš: Investice do Deutsche Bank je velmi riziková (video)
16:01Merck posiluje ve veterinární péči, kupuje francouzský Antelliq
15:41BMW s Porsche předjíždějí Teslu, 100 kilometrů nabijí pod 3 minuty
15:07Česká zbrojovka, a.s. - Oznámení o svolání řádné valné hromady
14:59Česká zbrojovka, a.s. - Zápis z valné hromady
14:53VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord
13:51Perly týdne: Nejlepší investiční nápad a šedé labutě pro rok 2019, u nás konec stavebních úřadů
12:27Adobe po dlouhé době zaváhala, rozhodila ji akvizice Marketo (komentář analytika)  
12:21Výnosová křivka, nezaměstnanost, inflace...Příští rok bude složitý
10:56Project Syndicate: Politické kořeny ochabujícího růstu mezd
10:38LVMH kupuje řetězec luxusních hotelů Belmond za 3,2 miliardy USD
10:23Evropa klesá volným pádem  
10:20Data dokládají zpomalování Číny i Evropy. Investoři míří z akcií do dluhopisů, euro padá  
10:10Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data