Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se skutečně vede domácímu průmyslu - z půli plná, či prázdná sklenice?

Jak se skutečně vede domácímu průmyslu - z půli plná, či prázdná sklenice?

23.8.2004 11:48
Autor: 

Parciálních komentářů týkajících se stavu našeho průmyslu je bezpočet, jsou často vedeny z pohledu pouze jedné ze tří hlavních zainteresovaných skupin v odvětvích - zaměstnanců, investorů a managementu (plus státu jako investora/vlastníka, popř. z pohledu výběru daní a pojistného a zaměstnanosti). Prezentujme nyní krátký pohled na průmysl z hlediska investorů, respektive investovaného kapitálu (nechme nyní stranou zde již vedenou diskusi o často nulové relevanci účetních hodnot pro indikaci ekonomické hodnoty kapitálu).

Začněme obecným rámcem, který lze na ono posouzení použít:

(i) vezmeme-li tři proměnné – velikost investice/aktiva, její požadovanou návratnost (absolutně, či v %) a velikost realizované návratnosti (absolutně, či v %) v daném roce a (ii) od realizované míry návratnosti v dané periodě odečteme návratnost požadovanou (ať již v absolutní velikosti, či v %), dostaneme tzv. economic value added - EVA (v principu nejde o nic jiného, než v ekonomické teorii známý koncept nadměrných, či nedostatečných zisků).

Následující schéma ukazuje princip sledování EVA (v tomto případě v % – výnosovém vyjádření) s uvedením hlavních faktorů, které v rámci společnosti velikost tohoto ukazatele determinují. Pro přehlednost opouštíme od zahrnutí většiny determinant externích, jako je intenzita konkurence, relativní vyjednávací síly dodavatel-odběratel atd., to přesto, že tyto mohou hrát i relativně výraznější roli při určení zisků a EVA než charakteristiky firmy - převaha významu "OT" nad "SW" v rámci SWOT analýzy.


Zdroj: Patria Finance

Je to tedy požadovaná a dosahovaná návratnost kapitálu, která definuje tuto přidanou hodnotu. Rozdíly u požadované návratnosti kapitálu jistě existují u jednotlivých odvětví i firem v nich operujících (to i v čase), ve srovnání s rozdíly v ROE (přesnější by bylo používat místo ROE na cash flow založený CFROE) jsou ale menšího významu. Je to tedy právě ROE, jehož velikost a změny ovlivňují EVA.

Následující graf prezentuje ROE dosažený v jednotlivých sektorech průmyslu v ČR za první čtvrtletí tohoto roku a roku minulého (osa y je v %).


Zdroj:MPO

Graf ukazuje jak jednotlivé pořadí odvětví, tak změny ROE v čase. 16 z 27 odvětví ROE meziročně zvětšilo, tento údaj je ale za tak krátké časové období nutno posuzovat s velkým odstupem, mimo jiné kvůli velké náchylnosti čistých zisků (oproti ukazatelům založených na cash flow) na mimořádné položky, tvorbu rezerv, opravných položek atd.

Vypovídací schopnost grafu je možno rozšířit rámcovou úvahou o podílu ROE a požadované míry návratnosti na vlastní kapitál. Předpokládejme, že beta (průměr) všech odvětví průmyslu je 1 (nemusí to tak zdaleka být), rfr je 5 % a MRP 6 %. Požadovaná míra návratnosti relevantní pro porovnání s ROE celého průmyslu pak je na úrovni 11 % p.a. Vezmeme-li tento jako relevantní i pro jednotlivá odvětví (ve skutečnosti by se v rámci zde použitého CAPM lišily právě v betě, nad rámec CAPM v dalších rizikových prémiích/diskontech), je možno si udělat obrázek i o tom, která odvětví pokrývají v daném období svůj náklad akciového kapitálu a která nikoliv, a následně která tvoří přidanou hodnotu a která ne.

To pak po zvážení cyklických vlivů a dlouhodobějšího růstového profilu dává obrázek i o tom, jaký je poměr účetní a ekonomické hodnoty kapitálu v nich investovaného. pro připomenutí, tento poměr lze ze určitých předpokladů zapsat:

P0/BV = (ROE1 - g) / (r - g)

Interpretace P/BV na základě tohoto je intuitivní a lehká - poměr hodnoty vlastního kapitálu k její hodnotě účetní (ať u jednotlivé firmy, či v rámci odvětví, nebo dokonce celé ekonomiky) odráží to, jaký je poměr dosažené účetní návratnosti na vlastní jmění a návratnosti požadované, obě upravené o očekávaný růst.

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.6.2018
17:43Pražská burza v červeném, ale Kofola po středečním propadu šplhá vzhůru! V Evropě trpěly banky a automobilky
17:29Koruna dokázala najít oporu, libře pomohla BoE, dolar ztrácí  
16:11Spor USA-Čína: Daimler je první, kdo bije na poplach. Přibudou jiní?
15:10Koruna rozdivočela před ČNB. Nejslabší od října  
14:47Páteční valnou hromadu ČEZ budou provázet spory, soudí analytici
14:45Německo na pomoci Řecku vydělalo přes 2,9 miliardy eur
14:33Finanční ředitel společnosti Kofola Buryš dokoupil zlevněné akcie
13:44Britské sazby beze změny, ale po vyrovnanějším hlasování. Libra stoupá
12:56ČEZ před valnou hromadou: Transformace nebo rozdělení (prognóza analytika Patrie)  
11:27Dvojí vstup Xiaomi na burzu: Jak nakrmit vlka a kozu si nechat
10:56Koruna atakuje 26,00 - ranní pád naznačuje ústup spekulantů z české měny  
10:37Pražská burza u zelené nuly, Kofola se vrací na původní hodnoty. V Evropě se trápí automobilky
9:43Kofola kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná
9:12Rozbřesk: Konec řecké ságy - blíží se odpuštění dluhu
8:59Čínské investice v USA letos klesly o 92 %. Peking začal prodávat i americký dluh
8:56Evropa by mohla následovat Ameriku do zeleného, Německo nerozhodné  
8:25MMF schválil úvěr 50 miliard USD pro Argentinu
6:18Ocitli jsme se v bublině podnikového dluhu?
20.6.2018
22:02Wall Street zakončila nerozhodně, Oracle po výsledcích -7 %
19:11Skutečné bubliny jsou někde jinde než na technologiích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.