Koruna maže ztráty z předchozích dvou pracovních dnů, když posiluje na 31,65 Kč za euro. Dochází jednak k technické korekci předchozího poklesu, pozitivně mohou ale působit i další faktory. Ústřední výbor ČSSD o víkendu podpořil návrhy Stanislava Grosse na sestavení nového kabinetu. Centrální bankéř Pavel Racocha se domnívá, že by mohla koruna v řádu let postupně posilovat. Americký dolar k euru mírně oslabuje na 1,2090 USD/EUR, koruna tak posiluje na 26,18 Kč/USD.
Ačkoliv se jmenování nových ministrů zřejmě proti plánu opozdí, lze přizvání „nezávislých“ ekonomických expertů do vlády považovat za pozitivní faktor. Investoři však hodnotí i potenciální stabilitu nové vlády, která projde zatěžkávací zkouškou až v polovině srpna při hlasování parlamentu. Koaliční strany podepsaly dopoledne dohodu s vymezením strategických cílů vlády, odpoledne se prezident Klaus setká s premiérem Grossem.
ČNB minulý týden snížila odhady ekonomického růstu v tomto roce, nicméně významně vylepšila jeho prognózu pro rok 2005. Pro investory to je na jedné straně pozitivní signál, na druhé straně jde ale o indikaci odkladu rychlého zvyšování úrokových sazeb. Podle Pavla Racochy by základní úrok mohl časem vystoupat až na 3,5 % a koruna by mohla v řádu let k euru spíše posilovat.
Koruna se v posledních dnech vrátila do pásma 31,60 až 31,80 Kč za euro. Kolem úrovně 31,80 Kč/EUR byla přitom patrná silnější podpora a nákupní zájem. Podle analytiků Deutsche Bank česká měna skutečně zřejmě již dosáhla krátkodobého dna a bude posilovat. DB doporučuje kupovat korunu a do týdne očekává její posílení na 31,25 Kč/EUR, píše Reuters. Také vývoj ve zbytku regionu se zklidnil – slovenská koruna mírně sílí na 40,08 SKK/EUR a forint zbrzdil pád a stagnuje.
Domácí ekonomické zprávy nebudou v počátku tohoto týdne pro korunu relevantní. Zajímavá by mohla být až ve čtvrtek inflační zpráva ČNB a v pátek údaje o zahraničním obchodu za červen. Očekáváme, že česká měna nebude již dále oslabovat k 32,00 Kč/EUR, na druhé straně je silnou technickou mezí 31,50 Kč/EUR.
Americký dolar postupně ztrácí hodnotu k hlavním světovým měnám s tím, jak se zvýšily obavy z teroristických akcí. K jednotné evropské měně dolar dopoledne oslabuje na 1,2090 USD/EUR z ranních 1,2055 USD/EUR. Ke švýcarskému franku poklesl dokonce během dne již o 1 procento. Spojené státy v neděli zvýšily stupeň ohrožení terorismem, a tak investoři začínají přesouvat svá aktiva do „bezpečných“ instrumentů. Ohroženy jsou prý údajně finanční budovy v New Yorku, varování přinesla organizace Al-Kájda. K tomu je nutné připočítat také páteční horší údaj o růstu HDP v USA ve druhém čtvrtletí.
Radim Krejčí, Patria Online