Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Čtvrtletní zpráva o situaci na kapitálovém trhu

14.06.2004 16:38
Autor: 

Následuje tisková zpráva KCP
Komise pro cenné papíry vydala Čtvrtletní zprávu o situaci na kapitálovém trhu. Stručné závěry z oblasti veřejných trhů, obchodování mimo veřejné trhy, poskytování investičních služeb, kolektivního investování, penzijních fondů a legislativní shrnuje tato zpráva.

Veřejné trhy

Ve 1. čtvrtletí 2004 došlo ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2003 k poklesu celkového objemu obchodů na veřejných trzích (burze a RM-Systému) o 12,9 %. Absolutně byl objem obchodů za 1 čtvrtletí roku 2004 336,6 miliard Kč. Objem obchodů uskutečněných na burze poklesl o 12,8 % (z hodnoty 385 miliard Kč na 335,7 miliard Kč). Objem obchodů uskutečněných na trhu RM-Systému poklesl na polovinu (z 1,8 na 0,9 miliard Kč). Celkový podíl objemů obchodů RM-Systému na všech obchodech uskutečněných prostřednictvím veřejných trhů je 0,3 %. Na burze během prvního čtvrtletí roku 2004 převažovaly obchody s dluhopisy nad obchody s akciemi. Na celkovém objemu obchodů se akcie podílely 36 %.

V prvním čtvrtletí roku 2004 bylo vydáno celkem 17 emisí cenných papírů v následujícím složení:

* 6 emisí registrovaných dluhopisů v objemu 12,5 mld Kč;
* 2 emise státních dluhopisů v objemu 10,98 mld. Kč;
* 9 emisí neregistrovaných dluhopisů v objemu 13,6 mld. Kč; a
* 1 případě došlo k navýšení objemu registrované emise akcií v objemu 700mil Kč.

Z obchodování na veřejném trhu organizovaném RM-S bylo vyloučeno celkem 6 emisí cenných papírů, z veřejného trhu organizovaného Burzou cenných papírů Praha, a. s. byly vyřazeny celkem 3 emise cenných papírů.

Obchodování mimo veřejné trhy

Transakce mimo veřejné trhy (burzu a RM-S) jsou uskutečňovány prostřednictvím společností UNIVYC, a..s (dále jen „Univyc“) a Střediska cenných papírů (dále jen „SCP“). Vývoj objemu obchodů byl obdobný jako vývoj na veřejných trzích. Zlomovým rokem v historii vývoje objemu obchodů na neveřejných trzích je rok 2001, po jehož uplynutí se počáteční růstový trend změnil v postupný pokles.

Celkový objem transakcí uskutečněných mimo veřejné trhy v 1. čtvrtletí 2004 (absolutně 350,7 mld. Kč) ve srovnání se stejným obdobím roku 2003 poklesl o o 7,0 %. Z celkového objemu transakcí připadá podíl na přepážky SCP 0,4 %, zbytek objemu transakcí byl uskutečněn prostřednictvím Univycu.

Poskytování investičních služeb

K 31. březnu 2004 působilo na českém kapitálovém trhu 72 obchodníků s cennými papíry v následujícím složení:

* 51 nebankovních subjektů
* 21 bank.

Členem burzy ke konci března bylo 26 subjektů. K danému datu měla Komise pro cenné papíry v evidenci 1727 makléřů a 3296 registrovaných investičních zprostředkovatelů.

Ve sledovaném období nabylo právní moci rozhodnutí Komise o udělení povolení ke zřízení pobočky zahraničního obchodníka s cennými papíry společnosti LEADER INVESTMENTS, Inc., které bylo uděleno v minulém období. V současné době komise neposuzuje žádnou žádost o udělení povolení k výkonu činnosti obchodníka s cennými papíry ani žádost ke zřízení pobočky zahraničního obchodníka s cennými papíry.

V průběhu sledovaného období obchodníci s cennými papíry zrealizovali obstaravatelské obchody v objemu cca 516 mld. Kč, z toho objem obchodů s akciemi byl 47,5 % (244,9 mld.Kč) a s dluhopisy (cca 271,1 mld. Kč). Celkový objem zrealizovaných obchodů se oproti předchozímu čtvrtletí zvýšil o 50 mld. Kč (objem obchodů s dluhopisy vzrostl o 60 mld. Kč, s akciemi poklesl o 10 mld. Kč).

V průběhu sledovaného období obchodníci s cennými papíry zrealizovali obchody na vlastní účet v objemu cca 2 221,5 mld. Kč.

Kolektivní investování

V průběhu sledovaného období působilo v oblasti kolektivního investování aktivně 14 investičních společností, které obhospodařovaly 66 otevřených podílových fondů a 4 investiční fondy. V tomto období došlo ke zvýšení finančních prostředků v otevřených podílových fondech o téměř 3,4 mld. Kč, a to na hodnotu cca 110,1 mld. Kč. Kladné čisté prodeje za tuzemské otevřené podílové fondy dosáhly hodnoty 2 mld. Kč. Současně v této oblasti působilo 50 zahraničních osob kolektivního investování s 766 fondy/podfondy.

Penzijní fondy

Ve 1. čtvrtletí 2004 na trhu penzijního připojištění bylo evidováno 12 penzijních fondů. K 1.1.2004 byl stanoven rozhodný den fúze pro stávající dva penzijní fondy, k jejichž sloučení má dojít v průběhu roku 2004. Celková aktiva spravovaná penzijními fondy dosáhla téměř 82,1mld. Kč, což představuje nárůst oproti stejnému období minulého roku o 13,14 mld. Kč, tj. o 19,1 %.

Objem prostředků evidovaných ve prospěch účastníků penzijního připojištění (údaj APF ČR), tj. včetně státních příspěvků a výnosů) překročil k 31.12.2003 částku 76,8 mld. Kč, což proti stejnému období minulého roku představuje nárůst o 13,4 mld. Kč, tj. o 21,1 %. Tento vývoj je v souladu s pokračujícím mírným růstem počtu aktivních účastníků penzijního připojištění, který dosáhl k 31.3.2004 již 2 755 tisíc osob.

Legislativní oblast

V prvním čtvrtletí roku 2004 byly vytvořeny návrhy nových zákonů vymezujících rámec podnikání na kapitálovém trhu - zákona o kolektivním investování, o dluhopisech, o podnikání na kapitálovém trhu. Předpisy projednala Poslanecká sněmovna včetně příslušných výborů. Návrhy byly poté postoupeny Senátu, kde projednání proběhlo v druhém čtvrtletí. V daném období bylo rozesláno do mezirezortního připomínkového řízení celkem 5 návrhů vyhlášek provádějících zmíněné zákony.

Návrh opatření zlepšujících fungování kapitálového trhu

Ve sledovaném období byl Komisí pro cenné papíry ve spolupráci s Burzou cenných papírů Praha, a.s. podán návrh opatření zlepšujících fungování kapitálového trhu. Z předložených opatření jsou nejvýznamnější:

* zefektivnit infrastrukturu kapitálového trhu - především zjednodušit vypořádání obchodů s akciemi vytvořením centrálního depozitáře

* podpořit emisní aktivity podniků a získávání prostředků na kapitálovém trhu - lze například privatizací státních podniků prostřednictvím kapitálového trhu

* posílit systém penzijního připojištění - v souvislosti s důchodovou reformou

Výše uvedená opatření směřují k zatraktivnění českého kapitálového trhu pro zahraniční i tuzemské investory a tudíž ke zmírnění odlivu úspor do zahraničí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data