Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hedge-fondy dnes slaví - BT Group Plc jim dá skoro miliardu dolarů

Hedge-fondy dnes slaví - BT Group Plc jim dá skoro miliardu dolarů

30.3.2004 14:05
Autor: 

Penzijní fond jedné z největších firem ve Velké Británii, BT Group Plc, se odhodlal k zatím bezprecedentnímu kroku - má zájem stát se největším "investovatelem" prostředků fondu do segmentu hedge-fondů. V průběhu následujících dvou let tak uloží 500 milionů liber, což představuje necelou miliardu amerických dolarů.

Podle slov Nicka Mustoa, zástupce ředitele firmy Hermes Pensions Management Ltd. spravující penzijní fond BT Group Plc, se firma rozhodla zredukovat podíl přímých akciových pozic ve snaze zvýšit celkovou výnosnost fondu disponujícího 26 miliardami liber. "Cíl je investovat do skupiny aktiv, jež přinesou výnos s menší volatilitou v porovnání s akciemi" - N. Musto. Bez snahy jakkoliv elaborovat na uvedených informacích dále doplnil, že celá investice bude rozdělena mezi 40 jednotlivých fondů.

BT Group Plc však v uvedeném korku není osamocena - firmy jako Royal Mail Group Plc nebo norská firma Aker Kvaerner ASA již podobné investice uskutečnily a plánují v tom pokračovat. California Public Employees Retirement Systém (CALPERS) - největší penzijní fond ve Spojených státech s aktivy v hodnotě 164 miliard dolarů - plánuje do hedge-fondů investovat celou miliardu, polovina z níž již byla umístěna.

Podle odhadů firmy Greenwich Associates by hedge-fondy jako celek měly na horizontu dalších 5 let vydělat ročně cca 9,1 %, zatímco u indexu S&P500 je tento odhad na hladině 8,2 %. Podle údajů firmy Hedge Fund Research bylo ke konci prosince roku 2003 v segmentu hedge-fondů investováno 815 miliard dolarů (o 31 % více než na konci roku 2002). "Single-strategy" hedge fondy si typicky účtují manažerský poplatek ve výši 1 % + odměnu z výnosu ve výši cca 20 %. Koše hedge-fondů jsou na tom trochu lépe - manažerský poplatek je 1,5 % a odměna z výnosu je obvykle okolo 10 %.

Petr Žabža, Patria Direct


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Hedge-fondy dnes slaví - BT Group Plc jim dá skoro miliardu dolarů
  30.3.2004 15:10

  Tak tohle bude začátek konce. Pokud penzijní fondy investují do rizikových hedge fondů (pominu už nesmyslně povolené investování do akcií), skončí hodně penzijních střádalů na stáří s holým zadkem. Představte si, že střádáte třeba 40 let na svou penzi s nemožností nějak ovlivnit chování nějakých manažerů, kteří investují a investují a vy se jen koukáte a koukáte. Za čas se manažeři vymění, přijdou ještě větší šílenci s podobnými nápady jak je uvedeno v článku a vy zase jen přihlížíte. Hrozná představa!
  Pavel Kořistka
  • hedge fondy?
   31.3.2004 15:21

   Není hedging náhodou ochrana proti riziku změn kruzu/ceny a podobně??? Jak je možné, že se do hedge fondů "investuje"???? Tohle fakt začíná být pěkný průšvih.
   ondra
  • Hedge fondy - relativně malý podíl na aktivech
   30.3.2004 17:15

   Pemzijní fond investuje do hedge fondů cca 2% majetku, takže nějaké předčasné katastrofické scénaře jsou zbytečné. Tyto peníze pak rozloží mezi 40 fondů, takže na 1 fond v průměru připadne 0,05% aktiv. To mi nepřijde jako obrovské riziko.
   Honzajs
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data