Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek běžného účtu díky zahraničnímu obchodu nejnižší za posledních 12 měsíců

Schodek běžného účtu díky zahraničnímu obchodu nejnižší za posledních 12 měsíců

12.3.2004 10:30
Autor: 

Komentář doplněn
Běžný účet platební bilance dosáhl v lednu schodku 4,7 mld. Kč. Za nízkou hodnotou deficitu stojí především typicky příznivý vývoj obchodní bilance v lednu, který byl navíc letos podpořen příznivým vývojem směnných relací. Veškerý schodek běžného účtu v podstatě pramení ze záporného salda bilance výnosů, kde dominantní roli hrají reinvestované zisky zahraničních investorů.

Zahraniční obchod se zbožím vykázal v lednu schodek pouhých 224 mil. Kč. Díky dnes zveřejněným cenám v zahraničním obchodu lze ovšem spočítat, že nebýt meziročního poklesu dovozních cen o 0,3 % a růstu vývozních cen o 2,1 %, činil by obchodní deficit 2,5 mld. Kč a schodek běžného účtu by byl o 2,2 mld. Kč vyšší.

Zahraniční investoři v lednu reinvestovali ze svých zisků vytvořených v ČR 5 mld. Kč a stejné výše dosáhl schodek bilance výnosů, neboť ostatní jeho složky se vzájemně kompenzovaly. Výplaty dividend prozatím výrazněji bilanci výnosů neovlivnily.

Bilance služeb hrála po dlouhou dobu důležitou roli a svými přebytky zmírňovala vnější nerovnováhu měřenou schodkem běžného účtu. V předchozích dvou letech se ovšem její přebytky začaly snižovat a letos v lednu již kladné saldo činilo pouhých 165 mil. Kč. Příčinou bylo především zvýšení domácí poptávky za služby v zahraničí. Patrně se blíží okamžik, kdy se i bilance služeb přehoupne do záporných čísel.

Finanční účet skončil poněkud neobvykle na české poměry v deficitu. Příliv přímých zahraničních investic sice dosáhl téměř devíti miliard (z toho 5 mld. Kč reinvestovaný zisk), nákupy cenných papírů v zahraničí domácími investory ovšem vedly k pětimiliardovému odlivu portfoliových investic a o zbytek se postaral pokles krátkodobých depozit zahraničních subjektů v českých bankách a zvýšení devizových rezerv ČNB, jež se do měsíční statistiky finančního účtu také počítají.

V letošním roce počítáme s prohloubením schodku běžného účtu na 164 mld. Kč z loňských 157 mld. Kč. Nicméně v poměru k HDP by se měl schodek snížit z 6,5 % na 6,4 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data