Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KCP: Pokud nebude burza konkurenceschopná, může její část zaniknout

KCP: Pokud nebude burza konkurenceschopná, může její část zaniknout

2.3.2004 16:02
Autor: 

Následuje úplné znění společné tiskové zprávy KCP a BCPP
Možnosti kapitálového trhu v České republice zůstávají nevyužity. Pokud tuzemský kapitálový trh nedosáhne podmínek běžných na trzích EU, nebude konkurenceschopným a místo jeho integrace do evropských struktur dojde k jeho pohlcení a možná zániku některých jeho částí. Pro řádné fungování trhu je velmi důležité vytvořit podnikatelské prostředí se stabilním právním řádem, účinným soudním systémem včetně rychle pracujícího obchodního rejstříku.

Kapitálový trh se v současné době v nízké míře podílí na rozvoji podnikání. Privatizace strategickým vlastníkům, která snižuje počet emisí na trhu, není na druhé straně doprovázena vydáváním nových emisí akcií. Složitá infrastruktura trhu a neexistence centrálního depositáře vede k vyšším transakčním nákladům a snižuje konkurenceschopnost jeho účastníků v rámci EU. Strnulá legislativa nedává dostatečný prostor pro rozvoj kapitálového trhu a v důsledku toho potřebuje časté změny, které však obvykle přicházejí s velkým zpožděním. V dlouhodobém horizontu znamená nízká rozvinutost a výkonnost kapitálového trhu snížení ekonomického potenciálu země. Jeho nedostatečná funkčnost může vést k podkapitalizování tuzemských firem, které získávají kapitál pouze prostřednictvím úvěrů nebo dluhopisů. Hrozí odliv úspor a investic do zahraničí a další rizika spojená se zmenšováním domácího kapitálového trhu.

Proto připravila Komise pro cenné papíry spolu s Burzou cenných papírů Praha za podpory profesních asociací návrh opatření, která zlepší fungování kapitálového trhu a podpoří i ekonomický růst České republiky. V krátkodobém horizontu je nezbytná podpora státu, který by měl při privatizaci státních podílů alespoň částečně využívat kapitálový trh a umožnit vydávání nových druhů investičních instrumentů. Je třeba zjednodušit strukturu vypořádání vznikem centrálního depozitáře a vytvořením bezpečného vypořádacího systému a systému evidence cenných papírů.

Ve střednědobém období by měl být posílen systém penzijního připojištění. Komise s BCPP navrhují, aby z penzijních fondů byl vytvořen jeden ze základních pilířů důchodového zabezpečení a, jak již je navrhováno v novele zákona o penzijním připojištění, aby bylo rozšířeno spektrum produktů, do kterých mohou penzijní fondy investovat. V neposlední řadě by měl být vytvořen kvalitní a pružný právní rámec, který bude odpovídat potřebám trhu a jeho dynamice. Je také nutné pokračovat v posilování důvěry investorů v nabízené produkty, a to jak prosazováním opatření, která zajišťují ochranu investorů a podporují alokaci zdrojů do investičních instrumentů, tak i zvyšováním ekonomické vzdělanosti investorů.

Návrh opatření zlepšujících fungování kapitálového trhu v České republice byl předán premiérovi a ministrovi financí. Komise pro cenné papíry a Burza cenných papírů Praha věří, že ve svých snahách budou podpořeny a navržená opatření budou realizována, protože bez nich není možné dosáhnout rozvinutého kapitálového trhu, jeho konkurenceschopnosti s trhy Evropské unie a zvýšení ekonomických možností naší země.

Plné znění materiálu Návrh opatření zlepšujících fungování kapitálového trhu je k dispozici na internetových stránkách Komise pro cenné papíry.


Váš názor
  • Trh zanikne, komise přežije...
    2.3.2004 17:16

    ... Dělník (kapitálových trhů) je smrtelný / komise je živá / Antonín umírá / žárovka zpívá ;-). Komise bude s kočovným cirkusem jezdit po vlastech českých a obveselovat ctěné publikum prezentací svých kousků. Čtením znaleckých posudků a zdůvodnění svých rozhodnutí. Třeba jak Pepík neudělal co udělat měl a lidový komisař mu za to dal pokutu, ale nápravné opatření mu nenařídil ;-) http://www.sec.cz/download/WallBoards/WLB_10SeO7620022_PKProdukt.rtf
    Kozina+
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba