Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ - hodnota akcií společnosti a možné akvizice v Bulharsku

ČEZ - hodnota akcií společnosti a možné akvizice v Bulharsku

12.01.2004 11:11
Autor: 

Jedním z faktorů, který bude v následujícím období určovat hodnotu a cenu akcií ČEZ na burze, je účast společnosti v tendru na prodej majoritních podílů v distribučních společnostech v Bulharsku. Připomeňme, že sedm distributorů v Bulharsku se prodává ve třech skupinách, nabídky na převzetí více než 51% v distributorech budou moci předložit jen strategičtí investoři (či konsorcia jimi vedená), termínem pro předkládání nabídek je konec ledna 2004. Pokud nebude mít strategický investor zájem o celých 67% distribuce nabízených státem a Bulharsko jeho nabídku vybere jako vítěznou, zbývající menšinový podíl údajně nabídne finančním investorům.

Vedle čistě fundamentálního vlivu a aspektů transakce, které budeme indikovat níže a v dalších článcích, by se společnost akvizicí mimo jiné určitým způsobem "zvýraznila" oproti ostatním PSE blue chips tím, že by podnikla významnou investici v zahraničí, což byla v CE3 regionu výsada doposud zejména maďarských společností (MOL, Matav).

Bulharsko - klasický "emerging market"?

Bulharsko, se svými téměř 7.9 miliony obyvatel (Podle WB 24% populace stále žije pod hranicí chudoby), si klade za cíl vstup do EU v roce 2007. V souladu s tím je modifikován právní a institucionální rámec v mnoha oblastech tak, aby odpovídal regulím EU. Výjimkou není ani energetická legislativa a restrukturalizace sektoru - tj. zejména liberalizace a privatizace. Balkánské země včetně Bulharska nejsou prozatím významným centrem FDI, což je do značné míry reflexí relativně malého pokroku v oblastech jako je právní reforma, odbourávání korupce apod.

Růst HDP je v roce 2003 odhadován na téměř 5% (v letech 1999 - 2002 fluktuoval v rozmezí 2,3% - 5,4%, CPI je na úrovni 3,5%, nezaměstnanost nad 16%), odhady růstu HDP pro období 2004-2008 jsou na úrovni 5-6%. IMF hodnotí vcelku pozitivně vývoj vnitřní i vnější rovnováhy. Daň ze zisků je na 15%, daň z úroků a dividend na 15%.

Přes relativně vysoký růst HDP a pokrok ve snižování inflace slábne silně podpora vlády v důsledku nedodržení jejích ambiciózních předvolebních slibů týkajících se prudkého zlepšení životní úrovně. To silně podkopává její mandát a schopnost iniciovat a dotáhnout dokonce strukturální ekonomické reformy. Povzbudivý z hlediska zahraničních investic není ani krach dvou významných privatizačních pokusů - BTC a Bulgartabac - v souvislosti s ním jsou zmiňovány zejména nedostatky právního systému, který podkopává investorskou důvěru. Toto je obecně za stále omezeným přílivem FDI do této země.

Z hlediska zahraničních investic a posouzení atraktivnosti této země je klíčová riziková prémie Bulharska - prémie na investice v této zemi nad požadovanou míru návratnosti porovnatelné investice na rozvinutých trzích.

Připomeňme, že Bulharsko má rating (Local Currency) BBB-/Stable/A-3 - May 22, 2003, (Foreign Currency) BB+/Stable/B - May 22, 2003 ("Obligors rated ‘BB’, ‘B’, ‘CCC’, and ‘CC’ are regarded as having significant speculative characteristics. ‘BB’ indicates the least degree of speculation and ‘CC’ the highest. While such obligors will likely have some quality and protective characteristics, these may be outweighed by large uncertainties or major exposures to adverse conditions."). Pro srovnání, Česká republika má rating: (Local Currency)A+/Stable/A-1, (Foreign Currency) A-/Stable/A-2.

Riziková prémie země, podobně jako všechny ostatní proměnné vstupující do kalkulace požadované míry návratnosti jsou ale vysoce subjektivní. Pouze pro orientaci uveďme, že např. podle kalkulací Damodarana na základě ratingu dluhu Bulharska by jeho prémie (tzn. "country risk") dosahovala 6% (ČR by měla 1,5%), tržní riziková prémie rozvinutého trhu je jím přitom odhadována na 4,5%. V Bulharsku tak celková prémie dosahuje 4,5%+6% = 10.5%

Přijmeme-li pak domácí bezrizikovu sazbu (silný předpoklad stejných úrokových sazeb na stejná aktiva v různých zemí po úpravě o očekávaný pohyb měnových kurzů), celková požadovaná míra návratnosti pro domácího investora do bulharské distribuce se bude pohybovat na úrovni 15% p.a.. Toto v sobě nezohledňuje možné další specifické rizikové přirážky, které by odrážely dodatečná rizika spojená s tímto odvětvím v dané zemi, či konkrétními společnostmi (CAPM, ani APT sice tyto nezná, jejich slabosti jsme zde ale již několikrát diskutovali).

V následujících článcích se budeme detailněji věnovat elektroenergetice v Bulharsku a následně její distribuční části.

Jiří Soustružník


Váš názor
  • Ideální země pro český vliv
    18.01.2004 2:19

    Bulhaři jsou napůl naši slovanští bratří - nehledě na to, že my Češi jsme jen poslovanštělí Keltové - a tudíž budou v podstatě velmi rádi, když se nějaký vyspělejší vzdálený příbuzný ujme jejich stožárů a drátů. Věřím, že Češi budou schopni nastolit přece jen trochu civilizovanější správu, pokud to ČEZ opravdu vezme a dostane.
Aktuální komentáře
03.03.2021
22:04Doba se otáčí, finance vzkvétají a technologie trpí  
18:07Volkswagen v zásadním bodu valuace...a jeho CEO tweetuje
17:29Strmý nárůst výnosů už akcie neunesly, ropa stoupá  
17:22Reálné sazby implikují pokles valuací. Zachrání trh zisky?
16:21Německá centrální banka poprvé od roku 1979 rozpočtu nepřispěje
16:03Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo
15:45Čínské zaostření na možné bubliny je pro akciové trhy varovným znamením
14:41MF dnes prodalo při velkém zájmu dluhopisy za 25 miliard korun
14:26Havlíček: Textace tendru na nový blok Dukovan bude během několika týdnů
13:54Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů za rok 2020? - druhá část
13:37Reuters: OPEC+ zvažuje, že těžbu ropy zatím nezvýší
13:17Veeva reportuje konzervativní výhled (komentář analytika)  
12:48Komentář: Avast překonal náš odhad pro výsledek EBITDA a čistý příjem  
11:50IHS: Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá
11:01Reuters: Drobní investoři dál riskují a dělají z akcií SPAC řešeto
10:48Další obrat akcií přináší růst, výnosy však míří rychle nahoru  
9:59Vesmírná společnost SpaceX postaví závod v Texasu
9:06Rozbřesk: Největší propad ekonomiky v novodobé historii
8:55Avast mírně zvýšil tržby, ropa čeká na zasedání OPEC a futures se zelenají  
8:44Šéf Disney: Přístup diváků k novým filmům se asi navždy změnil

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (01/21 Q1, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (12/20 Q4, Bef-mkt)
Kroger Co/The (01/21 Q4, Bef-mkt)
7:00Deutsche Lufthansa AG (12/20 Q4)
7:00Merck KGaA (12/20 Q4)
7:00Thales SA (12/20 Q4)
8:00William Hill PLC (03/19 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m
22:15Costco Wholesale Corp (02/21 Q2)
22:15Gap Inc/The (01/21 Q4)