Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlepšení právního rámce fungování obchodních společností

Zlepšení právního rámce fungování obchodních společností

30.12.2003 12:35
Autor: 

Evropská Komise („Komise“) na konci listopadu 2003 zveřejnila výsledky konzultací ohledně Akčního plánu modernizace práva obchodních společností („Akční plán“), který byl přijat Komisí v květnu 2003.

Tento Akční plán obsahuje celou řadu návrhů, jejichž hlavním cílem je posílení práv akcionářů, zlepšení ochrany zaměstnanců a věřitelů společností a posílení konkurenceschopnosti evropských podniků. Akční plán se také zaměřil na návrh určitých kroků, které by měly zlepšit důvěru investorů v kapitálové trhy.

Poté co Komise vyzvala k podávání připomínek, resp. k zahájení konzultačního procesu, obdržela celkem 114 konzultačních připomínek, přičemž tyto připomínky byly předloženy nejen jednotlivými členskými státy, ale také např. zástupci hospodářských komor, institucionálních investorů, profesionálních poradců a poskytovatelů finančních služeb. Tyto připomínky do značné míry vyjádřily podporu návrhům Komise obsaženým v Akčním plánu, kdy snaha Komise ke zlepšení právního rámce obchodních společností je odbornými kruhy přijímána jako základní krok ke zlepšení důvěryhodnosti v kapitálové trhy a v ekonomiku EU jako takovou.

Komise nyní bude zvažovat výsledky konzultací, resp. veškerých obdržených příspěvků, při následné implementaci Akčního plánu.

První krok při implementaci Akčního plánu byl přitom již učiněn v polovině listopadu, kdy Komise představila návrh Směrnice o přeshraničních fúzích. Jako další zákonodárné kroky při implementaci Akčního plánu je podle pracovního programu Komise očekáváno předložení návrhu na zjednodušení a modernizace Druhé směrnice práva obchodních společností o udržení kapitálu a jeho změnách a návrhu Směrnice o přeshraničním přenosu sídla obchodních společností.

Pokud jde o zákonodárné kroky směřující ke zlepšení právního rámce řízení společností, tzv. corporate governance, považuje Komise za nejvíce kritické vyhotovení následujících dokumentů, jejichž cílem není stanovit přesná pravidla pro fungování obchodních společností, ale pouze doporučit určitá řešení. Jedná se zejména o doporučení směřující k posílení role neexekutivních orgánů společnosti (např. doporučení pravidel pro jejich volbu, stanovení odměny, atd.) a doporučení ohledně pravidel pro stanovení odměny výkonných orgánů společností, kdy hlavním cílem těchto doporučení je umožnit akcionářům získat více informací a vlivu na souvisejících rozhodovacích procesech.

Jak je patrné, hodlá se Komise i v nadcházejícím roce nadále věnovat zlepšování právního rámce fungování obchodních společností, který považuje za jeden z nezbytných předpokladů pro zdravé fungování hospodářství. Na závěr lze tedy jen vyjádřit přání, že snaha Komise, která rozhodně není ve svých aktivitách osamocená, bude úspěšná a přispěje i k navrácení pošramocené důvěry ve fungování kapitálových trhů.

Stanislav Servus
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data