Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Od data vstupu do EU bude mít ČR přístup k prostředkům z Fondu soudržnosti

Od data vstupu do EU bude mít ČR přístup k prostředkům z Fondu soudržnosti

17.12.2003 13:23
Autor: 

S blížícím se vstupem ČR do Evropské unie roste i zájem o informace o možnostech čerpání prostředků z fondů EU. Mezi tyto fondy patří i Fond soudržnosti. Tento fond (někdy také nazývaný Kohezní fond) je fondem Evropské unie, který slouží k posilování hospodářské a sociální koheze mezi jednotlivými členskými státy a přispívá k financování projektů, případně jednotlivých finančně a technicky samostatných fází projektů nebo skupin projektů spojených společnou strategií. Základní pravidla fungování Fondu soudržnosti vycházejí ze Smlouvy o Evropském společenství a nařízení Evropské komise.

Z Fondu soudržnosti mohou čerpat pouze členské státy EU, jejichž průměrný hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele je nižší než 90 % průměrného hrubého domácího produktu v EU. V současné době toto kritérium splňuje Španělsko, Řecko, Portugalsko a Irsko. Rozhodnutí o využití prostředků z Fondu soudržnosti rozhodují společně členské státy a Evropská komise.

Prostředky z Fondu soudržnosti mohou být využity pro investice do infrastruktury v oblasti dopravy a životního prostředí. Pomoc z Fondu soudržnosti lze dále poskytovat i na předběžné studie týkající se projektů a na opatření technické podpory, včetně reklamy a informačních kampaní.

Prostředky z Fondu soudržnosti mohou financovat projekt až z 85 %. Pokud projekt povede k tvorbě příjmů, procento účasti Fondu soudržnosti určí Evropská komise. V případě předběžných studií a opatření technické podpory může financování dosáhnout až 100 % (nesmí však činit celkově více než 0.5 % z celkové částky, která je k dispozici ve Fondu pro plánovací období 2000 - 2006). Projekt nemůže být zároveň financován z Fondu soudržnosti a strukturálních fondů.

Projekty jsou schvalovány Evropskou komisí na základě dohody s daným členským státem. Předmětem žádosti o podporu z Fondu soudržnosti mohou být pouze projekty nebo skupiny projektů, jejichž celkové náklady jsou vyšší než 10 miliónů EUR. O přidělení podpory z Fondu soudržnosti jednotlivým projektům rozhodne Evropská komise obvykle do 3 měsíců ode dne podání žádosti.

Česká republika bude po přistoupení k Evropské unii státem způsobilým žádat o pomoc z Fondu soudržnosti. Na Fond soudržnosti odkazuje i Národní rozvojový plán předložený Českou republikou Evropské komisi. Řídícím orgánem pro Fond soudržnosti bylo jmenováno Ministerstvo pro místní rozvoj. Podle předběžných informací bude Česká republika v plánovacím období 2004 – 2006 moci čerpat z Fondu soudržnosti maximálně 932.1 mil. EUR. Výše uvedené je samozřejmě pouze teorie. Konkrétní míra využití prostředků z Fondu soudržnosti bude totiž záviset (stejně jako v případě jiných fondů EU) na kvalitě projektů, které budou Evropské komisi předkládány.

Veronika Odrobinová
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university