Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Ropný mariáš se ještě nějakou dobu bude hrát

16.12.2003 12:28
Autor: 

Na stránkách Patria.cz dnes byla zveřejněna analýza „Krátce na téma …“ s názvem „Ropný mariáš se ještě nějakou dobu bude hrát“. Tato analýza je k dispozici všem klientům VIP Patria, včetně těch, kteří si službu zaregistrovali na měsíční zkušební období zdarma.

Jak je někdy uváděno "doba kamenná neskončila díky nedostatku kamene, i doba závislosti světa na ropě bude končit předtím, než ropa dojde". Mezi hlavní faktory, které toto způsobí budou, zdá se, patřit zejména (i) riziko spojené s koncentrací zásob ropy a její produkce v poměrně geograficky omezené části světa, která je navíc stále relativně politicky nestabilní, (ii) transfer bohatství od ropu konzumujících do ropu produkujících zemí a v neposlední řadě (iii) škody, které masivní využívaní ropy jako hlavního zdroje primární energie působí na přírodě a lidském zdraví.

Uvedené faktory vedou ke zkoumání alternativních zdrojů paliva, a to zejména pro automobily. To je reflektováno ve výzkumných projektech jednak velkých ropných koncernů a i velkých automobilek. Nejslibnější jsou zatím projekty v oblasti vodíkových článků, hybridního pohonu automobilů a využití bioetanolu. Jejich budoucí využití je z velké části závislé na pokroku technologie a následně redukci doposud relativně velkých nákladů na vybudování nových odvětvových struktur a jejich provoz. V neposlední řadě bude svou roli hrát postoj společnosti a politiků k přechodu na alternativní paliva (např. zvyšující se zdanění ropných produktů, ovšem za současného snižování ostatních daní tak, aby celková daňová zátěž zůstala nezměněna, pouze se měnila struktura spotřeby). Současný stav ale napovídá, že ropa tu jako rozhodující zdroj primární energie (viz první graf) ještě možná několik desetiletí zůstane.


Vývoj kolem její spotřeby, produkce a prokázaných rezerv tak bude nadále spoluurčovat běh světových ekonomik, finančních i komoditních trhů. Shrňme tedy několik základních faktů této problematiky.

Celou analýzu naleznete ZDE.

Pokud nejste klientem VIP Patria a máte zájem o registraci služeb VIP Patria na zkušební období, klikněte ZDE.

Pokud máte zájem o registraci služeb VIP Patria na placené období, klikněte ZDE.

Bližší informace k službě VIP Patria naleznete ZDE.

Vaše dotazy týkající se služby VIP Patria můžete zasílat na adresu info@patria.cz nebo můžete kontaktovat pracovníky Patria.cz na tel. čísle 221 424 332.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru