Bankovní vklady zůstávají stále dominantním způsobem spoření v ČR. Ke konci září 2003 bankovní sektor vykazoval 1 637 mld. Kč klientských vkladů (vklady domácností, nefinančních firem a vlády). Alternativních formy spoření (penzijní připojištění, životní pojištění, podílové a investiční fondy) však nabývají stále většího významu.
Podíváme-li se na některé z hlavních forem úspor v České republice, které jsou alternativou k bankovním vkladům, pak z dat za poslední dva roky vyplývá, že nejvíce prostředků je vázáno ve formě příspěvků životního pojištění (resp. technických rezerv pojišťoven) a ve formě podílových listů. Níže uvedený graf pak odráží vývoj objemu prostředků pouze v domácích fondech, započtení zahraničních podílových fondů by znamenalo dalších 37 mld. Kč. Je ale zřejmé, že prostředky v těchto alternativních formách spoření představují stále pouze relativně malou část z objemu bankovních depozit (cca 19 % ke konci roku 2002).
Zdroj: Patria Finance, APF ČR, UNIS ČR, ČAP
Zajímavý je pohled na vývoj objemu různých forem spoření. Největší dynamiku v poslední době zaznamenávají prostředky v podílových a investičních fondech a také penzijní připojištění. Tempo růstu prostředků u životního pojištění je dlouhodobě poměrně stabilní (+13 % p.a.). Výsledkem je růst významu těchto forem spoření v ekonomice, měřeno podílem na HDP (konec roku 2002): penzijní připojištění 2,8 %, životní pojištění 4,9 % a podílové fondy 5,7 % (v roce 2000 to bylo 2,2 %, 4,3 % a 5,1 %). Přesto zůstávají svým významem za standardem v západní Evropě.
Zdroj: Patria Finance, APF ČR, UNIS ČR, AKAT ČR, ČAP, ČNB
Jan Hájek