Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Závody v efektivnosti - mobilní vs. pevné (III)

29.9.2003 12:59
Autor: 

Jako pokračování pohledu na to, kolik si jednotliví operátoři ukrajují z celkové sumy zisků v odvětví telekomunikací v ČR se podíváme na operační marže jednotlivých operátorů a segmentů trhu - mobilního a fixního. Připomeňme, že podíl Českého Telecomu na ziscích zhruba odpovídá jeho podílu na tržbách v takto definovaném odvětví. Svou výbornou operační efektivitu (výsledek jednak jeho "pricing power" a jednak jeho nákladové efektivity) opět potvrzuje Eurotel, když jeho podíl na EBITDA odvětví překročuje podíl na tržbách odvětví. Výrazně nižší na ziscích než na tržbách podíl má Oskar, což je samozřejmě odrazem zejména jeho pozdního vstupu na trh, mírně nižší podíl na ziscích než na tržbách má T-Mobile ČR.Zdroj: Patria Finance, Operátoři

Z grafu je patrné následující: EBITDA marže Českého Telecomu (provozu pevných linek) je přibližně na úrovni průměrné EBITDA marže v segmentu mobilních telekomunikací - průměrná schopnost dominantního operátoru v segmentu pevných linek a průměrný mobilní operátor mají stejnou schopnost generovat zisk z koruny vydělaných tržeb.

Na tomto místě také zmiňme, že marže Českého Telecomu je minimálně pozoruhodná jak v regionálním kontextu (tj. vs Matav, TP SA), tak i v kontextu evropském - hlavní evropští operátoři se zřídka mohou chlubit maržemi převyšujícími 40%.

Graf také ukazuje, že velké jsou ovšem rozdíly v segmentu mobilních operátorů, detaily naleznete v naší sérii zaměřené právě na mobilní operátory.

Výše marže je určena dvěma hlavními skupinami faktorů, první z nich je vztažena k možnosti operátorů ovlivňovat ceny svých služeb (segmentace trhu např. co se týče vnímané kvality, cenová úroveň před liberalizací fixního sektoru a pokrok liberalizace atd.) a druhá jejich nákladovou efektivností (produktivita kapitálu a práce). Detaily naleznete v sérii předchozích článků zaměřujících se na telekomunikační trh v ČR.

Jiří Soustružník

Předchozí díly ze série "Mobilní vs. pevné linky - kde se u nás v telekomunikacích daří?":
Mobilní vs. pevné telekomunikace (II) - po tržbách zisky
Mobilní vs. pevné linky - kde se u nás v telekomunikacích daří?

Předchozí díly ze série o mobilním trhu v ČR:
Mobilní trh v České Republice (V): Místo, kde chtějí společnosti být
Mobilní trh v České Republice (IV): Kdo je tedy vítěz?
Mobilní trh v České Republice (III): Proč má jeden víc?
Mobilní trh v České Republice (II): Kdo má víc?
Mobilní trh v České Republice (I): Rozděl a …


Váš názor
  • Jak málo stačí pozemšťanům k radosti.
    29.9.2003 14:03

    Výše EBITDA záleží především na zadání majitele. Je pro společnost, například kvůli "regulovaným cenám", ROA... výhodné mít nižší EBITDA? Žádný problém, stačí prodat co nejvíce majetku a obratem si ho pronajmout. Budovy správní, outsourcing IT, v nejhorším i technologických celků. Sníží se nám EBITDA (kvůli nájmu a marži pronajímatele), sníží se ale také odpisy, takže vliv na EBIT/zisk je malý. Ale: zvýší se nám ROA (majetek není náš), sníží se zadlužení (poněkud virtuálně, protože smlouvy jsou zpravidla dlouhodobé s minimální možností předčasné výpovědi). Jak malé kouzlo a jak velkou radost vyvolá ve tvářích pozemšťanů.
    Marvin
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data