Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
To si dělají všichni legraci nebo je to létem? (opak.)

To si dělají všichni legraci nebo je to létem? (opak.)

12.8.2003 13:03
Autor: 

S tím jak v létě stoupají teploty, začínají se množit překvapivé názory politiků na všemožné aspekty hospodářské politiky. Někteří politici spíše jen mluví, jiní již pokročili v díle.

Podrobně jsme se již věnovali návrhu poslance ODS a stínového ministra financí Vlastimila Tlustého na zavedení plošné sociální dávky (komentář naleznete ZDE). Tento krok, mírně překvapivý od „konzervativního“ politika, zřejmě inspiroval i další české politiky k revizi názorů. Například ministryně zdravotnictví Marie Součková náhle již netrvá na totálně bezplatném zdravotnictví a navrhuje platby pacientů za pobyt v nemocnici, návštěvu doktora i vydání léku. Je to opravdu ta dáma, co tak plamenně brojila proti jakémukoliv „kupčení se zdravím“. Asi ano, doba se mění a politici s ní.

Ministr práce Zdeněk Škromach zase navrhuje zvýšit příliv cizinců do České republiky (aby zachránili český důchodový systém), i když před časem bojoval proti zaměstnávání Ukrajinců a Slováků. Pan ministr si zřejmě chce vybírat, koho do Čech pustí a koho ne. Jen aby byl zájem na druhé straně. A uvažoval někdo ve vládě, co bude s těmi gastarbaitery, když půjdou do důchodu?

Pro pečlivého pozorovatele je ovšem nejzajímavější vývoj názorů dnešního premiéra Vladimíra Špidly. Tento muž ještě před rokem, když byl ministrem sociálních věcí, s kamennou tváří tvrdil, že český důchodový systém je perfektně udržitelný bez jakékoliv reformy nejméně 50 let. A měl to spočítané, bohužel ovšem se ty výpočty na ministerstvu ztratily a nyní již premiér hrozí odborářům, že bez reformy nebude za 10 let na důchody. Jak nebude? Ví premiér něco jiného než my, tj. že schodek důchodového systému se za 10 let zvýší z dnešních cca 15-20 miliard na 40-50? Kdo to zase spočítal?

Ale abychom byli spravedliví, v zahraničí to není o moc lepší. Pravicový (tedy alespoň podle vlastního zařazení) francouzský prezident Chirac navrhuje „změkčení“ Paktu stability a růstu. Jen „dočasné“ a jen „částečné“ pochopitelně, alespoň do té doby dokud Chirac bude muset plnit svoje nerealistické volební sliby, kde slíbil nižší daně, vyšší výdaje a nižší schodek. Chiraka vrátil na zem německý socialistický ministr financí, který řekl, že žádné změkčování Německo nepřipustí? Jak nepřipustí? Vždyť ho navrhuje a vždyť Německu hrozí, že jako první země bude vystavena pokutě za neplnění schodkového kritéria Paktu. Takže pravice je pro vyšší schodky? Asi ano, alespoň soudě dle amerického presidenta Bushe. Ten převedl během dvou let americký rozpočet z přebytku do schodku ve výši 4% HDP.

Konzistentní je naopak ve svých názorech president český, Václav Klaus. Na své návštěvě Paříže odsoudil společnou měnu euro a označil za evidentní, že za dnešní ekonomické potíže může její přijetí. Pro českou ekonomiku by pak podle něj euro bylo škodlivé, především proto, že Evropská centrální banka „zabíjí“ evropskou ekonomiku.

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK.


Váš názor
  • Větší bordel
    12.8.2003 13:36

    Náš tuzemský malý bordel + jejich velký (EU) = ještě větší bordel. Už se těším na vstup. ( Asi to bude tím vedrem :o) )
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data