Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reformní léto: ODS odkrývá svůj modrý úděl

Reformní léto: ODS odkrývá svůj modrý úděl

22.7.2003 17:37
Autor: 

Přestože parno poslední dnů dusí celou republiku, aktivita v oblasti reformování veřejných rozpočtů stoupá. V parlamentních lavicích se právě v těchto okamžicích potí dvě stovky zákonodárců nad zákony, které by měly umožnit realizaci vládního návrhu rozpočtové reformy. Aktivita se ovšem stupňuje i na druhé straně barikády. Nejsilnější opoziční strana postupně odhaluje kameny a kamínky své představy o nápravě chronických rozpočtových schodků. Inspirováni historií zvolili pro svůj program parafrázi amerického plánu na zotavení z velké krize (Nový úděl, New Deal - program sociálních a ekonomických reforem prezidenta USA F. D. Roosevelta v letech 1933 - 39). Prozatím se nad reformním snažením ODS ovšem vznáší poměrně hustá mlha, což je do značné míry důsledkem určitého nedostatku koordinace. Podle médií má totiž ODS dva týmy, které na veřejnosti prezentují své představy. Zatímco například myšlenku rovné daně sdílí obě „frakce“, rovná sociální dávka je iniciativou poslance Vlastimila Tlustého a jeho týmu.

ODS se od loňských voleb poučila, že odvážná hesla bez počítání nemusí veřejnosti stačit. Patrně podcenila pátou kolonu novinářů a analytiků. Tehdejší propagace patnáctiprocentní rovné daně přímo vyzývala k propočtení dopadů na celkové daňové příjmy. Několik desítek miliard korun, které by chyběly, není možné přejít s tvrzením, že jde pouze o dočasný výpadek, který v budoucnosti nahradí rychlejší hospodářský růst. Operace by se asi zdařila, jen pacient by nemusel přežít. Dnes na to jde ODS chytřeji. Výpadek při zavedení rovné patnáctiprocentní daně přiznává a navrhuje na rok sjednotit DPH na výchozí sazbu 19%. Poté by tři roky postupně snižovala tuto sazbu o procentní bod na konečných 15%. To by mělo zajistit, že v prvních letech rovné daně nevypadnou daňové příjmy státu. To už zní zajímavěji. Kritika ovšem jistě neponechá bez povšimnutí, že by v úvodu reformy výrazně podražily například potraviny či stavební práce. Kladem návrhu ODS je delší časový horizont končící vyrovnaným rozpočtem. Zatímco vládní reforma se upíná na rok 2006 a schodek veřejných rozpočtů ve výši 4% HDP, ODS protáhla reformní projekci do roku 2010, kdyby by se veřejné rozpočty měly vyšplhat k nule. Dalším kladným prvkem, i když prozatím nerozpracovaným, je představa o změně důchodového zabezpečení. ODS počítá s doplněním průběžného systému individuálním spořením. Výrazným nedostatkem je prozatím absence návrhů změn v oblasti rozpočtových výdajů. Sociální dávky či zdravotnictví jsou sice politicky citlivá témata, věčně jim ovšem uhýbat nelze.

Jednotlivé návrhy a rétorika je doprovázející vcelku jasně ukazují, že se ODS inspirovala zejména ekonomií strany nabídky, jejímž ideovým otcem je americký ekonom Arthur Laffer a do praxe se je snažili zavést Ronald Reagan a Margaret Thatcherová. Ekonomové dodnes neuzavřeli diskusi, zda ekonomie strany nabídky americkému hospodářství pomohla či nikoli. Americký prezident to totiž tehdy neměl jednoduché. Jednak musel pokračovat ve studené válce se Sovětským svazem vysokými výdaji na zbrojení, a jednak Kongres kontrolovaný demokraty pravidelně hlasoval ve prospěch vyšších sociálních výdajů. Česká republika žádnou studenou válku nevede a politický systém máme odlišný. ODS tedy nic nebrání vypracovat detailnější návrh reformy veřejných rozpočtů, který by mohl být podroben odborné diskusi. Kdoví, zda současná vláda zvládne spustit svou rozpočtovou reformu a přežít do příštích řádných voleb.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.6.2018
12:22Víkendář: Blíží se možný zlomový bod v uprchlické krizi
6:35ČEZ po nejdelší valné hromadě v historii vyplatí dividendu 33 korun na akcii. Obměna dozorčí rady
22.6.2018
22:03Trump přidusil dnešní rally další hrozbou cel
18:15Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu
10:56Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data