Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vstup do EU přináší i změnu pravidel pro kotaci cenných papírů na veřejných trzích

Vstup do EU přináší i změnu pravidel pro kotaci cenných papírů na veřejných trzích

23.6.2003 13:41
Autor: 

Pro uživatele Patria.cz jsme připravili další novinku – komentáře mezinárodní advokátní kanceláře Weinhold Legal k aktuálním tématům týkajícím se kapitálového trhu a obchodního práva. Advokátní kancelář Weinhold Legal byla založena v roce 1996. Od poloviny roku 2002 spolupracuje Weinhold Legal s poradenskou společností Ernst & Young a je začleněna do celosvětové sítě advokátních kanceláří sdružených do Ernst & Young Law Alliance, ve které působí okolo 2 700 právníků ve více než 50 zemích světa. Bližší informace o advokátní kanceláři Weinhold Legal naleznete ZDE.

Po přistoupení České republiky k Evropské unii dojde nevyhnutelně ke změnám i v oblasti přijímání cenných papírů k obchodování na veřejných trzích v České republice.

Účastníci kapitálového trhu totiž budou moci těžit zejména z následujících principů platných v Evropské unii:

1. minimální harmonizace (minimum harmonisation) – všechny členské státy musí uložit emitentům stejné minimální povinnosti tak, aby byla zaručena jednotná minimální ochrana investorů;

2. možnost emitentů žádat o přijetí jimi emitovaných cenných papírů na veřejný trh kteréhokoli členského státu Evropské unie, a to za stejných podmínek jako „domácí“ emitenti; a

3. vzájemné uznávání prospektů cenných papírů (mutual recognition) – Česká republika, resp. Komise pro cenné papíry, bude povinna uznat schválení prospektu (nebo užšího prospektu) cenného papíru, byl-li takový prospekt schválen příslušným regulátorem jiného členského státu. Tomuto závazku budou ale odpovídat závazky ostatních členských států uznávat prospekty cenných papírů schválených Komisí pro cenné papíry v České republice.

Česká republika již v podstatných ohledech zohlednila výše uvedené principy v platném znění zákona o cenných papírech, a stejná problematika je promítnuta i do navrhovaného zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Tato ustanovení ale nabudou účinnosti až dnem vstupu smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii v platnost.

Všechny tři principy nesporně obsahují mnoho nových prvků a z pohledu českých emitentů těmto usnadní život. Stávající evropská právní úprava je ale i kritizována. Trnem v oku mnohých odborníků na kapitálové trhy je hlavně třetí bod, tj. „pouhé“ vzájemné uznávání prospektů cenných papírů. Diskutuje se, zda by princip „mutual recognition“ neměl být rozšířen tak, aby přijetí cenného papíru na veřejný trh kteréhokoli členského státu Evropské unie automaticky znamenalo uznání jeho prospektu a následně právo na přijetí k obchodování na veřejném trhu kteréhokoli dalšího členského státu. Tato diskuse zatím nevyústila do vypracování konkrétních legislativních návrhů, v rámci postupného sjednocování evropského trhu finančních služeb lze ovšem podobnou iniciativu v dohledné době očekávat. Hmatatelný legislativní výsledek na evropské úrovni tak zatím představuje pouze nový návrh tzv. směrnice o prospektech (Prospectuses Directive), kterým se bude v nejbližší době zabývat Evropský parlament. Návrh zavádí velmi významnou novinku, a to tzv. jednotný evropský pas (single European passport) pro emitenty. Tato koncepce znamená, že prospekt cenného papíru schválený v jednom členském státu bude muset být akceptován ve zbývajících členských státech Evropské unie.

Marek Bomba
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů