Ekonomická aktivita ve většině amerických regionů stagnuje, i když konec války v Iráku oživil podnikatelskou a spotřebitelskou důvěru. Béžová kniha Fedu, která je pravidelnou zprávou 12 distriktů Federálního rezervního systému, konstatuje, že známky ekonomického oživení v dubnu a květnu patrné byly, ekonomické podmínky však zůstaly slabé.
Dopady vyšší spotřebitelské a podnikatelské důvěry nejsou podle Béžové knihy bohužel dramatické. Závěry Béžové knihy přitom používají členové výboru FOMC při rozhodování o nastavení úrokových sazeb. FOMC zasedá 24. až 25. června, finanční trhy v průměru čekají snížení sazeb o 25 bps na 1,0%.
Béžová kniha dále konstatuje, že v žádném z distriktů se ekonomické podmínky za zkoumané období šesti týdnů nezhoršily. Cenový obrázek je smíšený, tlaky nepůsobí ve směru deflace, ani inflace. Aktivita ve zpracovatelském sektoru je smíšená, ve službách stagnuje. Nízké úrokové sazby akcelerovaly individuální stavební výrobu, výstavba komerčních objektů je stále slabá.
Rozhodování o úrokových sazbách je závislé především na vývoji inflace. K tomuto tématu řekl místopředseda Fedu Ferguson "riziko deflace, všeobecného poklesu cen, se ve Spojených státech jeví jako vzdálené," a potvrdil tak, že obavy z deflace jsou liché. Prezident Fedu v St. Louis William Poole se přidal s tím, že je vznik deflační spirály nepravděpodobný, částečně také proto, že centrální banka může proti takovému jevu zasáhnout. Podle Poola totiž v Americe nejsou naštěstí očekávání nastavena na postupné snižování cen.
(zdroj: Reuters, ČTK, Patria)