Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavebnictví: výroba a produktivita klesají, mzdy rostou

Stavebnictví: výroba a produktivita klesají, mzdy rostou

11.03.2003 9:14
Autor: 

komentář doplněn
Stavební výroba se v lednu letošního roku meziročně snížila o 2% po růstu o 4,8% v prosinci. Hlavní příčinou je pokles stavebních prací provedených v zahraničí o 85%. Obvykle není stavebním pracím provedeným českými podniky v zahraničí věnována pozornost, neboť podíl těchto prací na celkovém objemu stavební produkce bývá velmi malý. Například v loňském roce se stavební práce provedené v zahraničí podílely na celkovém objemu stavebních prací pouze 1,4 procenty. Prozatím není zřejmé, zda se jedná o jednorázový výpadek či začátek negativního trendu. Jisté ovšem je, že ekonomická situace v Německu, kde je realizováno nejvíce stavebních zakázek, není příliš příznivá. Poklesem investiční aktivity v německé ekonomice (loni klesly investice o9,3%) trpí nejen zahraniční stavební firmy, ale také německé stavební firmy. Stavební výroba v Německu loni klesla o 9,4%. Ve stejném rozsahu se snížila také hrubá tvorba fixního kapitálu stavebním sektorem.

Tuzemské stavební práce sice vzrostly, ale zvýšení pouze o 0,7% také není příliš lichotivým výsledkem. Horší údaje přišly naposledy v povodňovém srpnu. S poklesem produkce a mírným růstem zaměstnanosti (meziročně o 1,3%), logicky přichází pokles produktivity práce. V lednu dosáhl 3,7%. Mzdový vývoj však i nadále nereflektuje změněné podmínky ve stavebním sektoru a průměrná mzda se reálně zvýšila o 5,7%. Jednotkové mzdové náklady se ve srovnání s loňským rokem zvýšily o 9,4%. Vzhledem k tomu, že se index cen stavebních prací zvýšil pouze o 1,9%, představuje růst mezd ve stavebnictví nadměrnou zátěž pro finanční hospodaření stavebních firem. Řešením může být v lepším případě zpomalení růstu mezd ve stavebním sektoru, v horším případě pokles konkurenceschopnosti českých stavebních firem a snížení zaměstnanosti. Negativní relace produktivity práce a mzdového vývoje ve stavebnictví trvá již téměř rok.

Pro letošní rok prozatím očekáváme zvýšení stavební výroby o 2,5%, tj. stejně jako v loňském roce.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data