Česká koruna neudržela dopolední zisky a v průběhu dne oslabila z denního maxima 30,53 Kč/EUR až na minimum 30,64 Kč, aby nakonec zavírala za mírného posilování tam, kde otevírala - na kurzu 30,59 Kč za euro. Kromě ranního posílení a odpoledního oslabení se česká měna po většinu dne "neobchodovala" kolem kurzu 30,57.
Uvolněné páteční obchodování mohla využít ČNB a posunout korunu skrytou intervencí na úroveň, kterou považuje za více odpovídající ekonomickým podmínkám ČR. Takový zásah by odpovídal právě oslabení koruny po 14. hodině. Stejně tak ale mohlo být oslabení koruny v souvislosti s horším údajem o americké průmyslové výrobě (14:30), samotný dolar na světových trzích však na zprávu výrazně nereagoval, proto je pravděpodobnější zásah ČNB.
Ostatní středoevropské měny dnes kromě polského zlotého zaznamenaly zajímavější den než česká koruna. Maďarský forint posílil na historické maximum 236,15 HUF/EUR, což se neobešlo bez komentáře centrální banky. Na druhé straně slovenská koruna oslabila po poledni poté, co NBS snížila klíčové úrokové sazby o 150 bps právě kvůli silné koruně.
Americký dolar se dnes pohyboval v relativně širokém pásmu 1,002 až 1,005 USD za euro, vyšší volatilitu zaznamenal až v souvislosti se zprávami o americké průmyslové výrobě, PPI a spotřebitelské důvěře michiganské univerzity. Po 16. hodině dolar oslaboval směrem k dnešním minimům (přes 1,006) a koruna tak mohla nakonec zavírat posílením na 30,40 Kč/USD.
Radim Krejčí