Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB o prázdninách intervenovala půl miliardou eur

ČNB o prázdninách intervenovala půl miliardou eur

07.10.2002 11:49
Autor: 

Z dnes zveřejněných statistik ČNB je patrné, že k boji proti nadměrnému posilování kurzu koruny ČNB použila více než půl miliardy eur. V první polovině letošního roku ČNB volila strategie jednorázových větších intervencí na devizovém trhu. V lednu investovala na devizovém trhu 305 mil. eur, v dubnu součet všech devizových spotových operací ČNB překročil miliardu eur. Těmito operacemi se ČNB dařilo pouze na krátkou dobu zmírnit apreciační tlaky. Kurz koruny se vždy velmi rychle vrátil na úrovně před intervencemi a pokračoval v posilování.

11. července přešla ČNB k nové strategii. Bankovní rada rozhodla o provádění intervencí s využitím aktuálních podmínek na devizovém trhu, což v podstatě znamená provádění skrytých intervencí menšího rozsahu a častěji. V průběhu července tímto způsobem nakoupila 406 mil. eur, v srpnu 104 mil. eur. V září v této strategii pravděpodobně pokračovala. Údaje o devizových obchodech ČNB za minulý měsíc ještě nejsou k dispozici. Z dat o stavu devizových rezerv ke konci září a dekádních bilancí ČNB lze ovšem odhadovat, že k ovlivnění vývoje na devizovém trhu ČNB použila další stovky miliónů eur.

Devizové rezervy ČNB nyní dosahují 22,8 mld. eur (22,5 mld. USD), což představuje ve srovnání s koncem loňského roku přírůstek téměř o 40% (6,4 mld. eur). Intervence na devizovém trhu ovšem nepředstavují hlavní příčinu zvýšení devizových rezerv. Tou je realizace dohody mezi ČNB a vládou o mimotržní konverzi vládních devizových příjmů. Na účtu devizových rezerv tak skončily příjem z prodeje Transgasu (4,1 mld. eur) a deblokace ruského dluhu (550 mil. eur).

David Marek

Přehled všech základních makroekonomických údajů týkajících se České republiky naleznete v sekci Ekonomika, která kromě aktuálních dat obsahuje i prognózy Patria, trhu, ČNB, Ministerstva financí ČR a dalších institucí. V této oblasti našich stránek také naleznete nadčasové ekonomické analýzy a komentáře, které se váží k jednotlivým ukazatelům. Podobně můžete využít i našich aktualizovaných grafů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru