Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Univerzální volební program

Univerzální volební program

6.2.2006 11:41
Autor: David Marek

Doba předvolební má svůj půvab. Mediálním prostorem stále více prostupují ostré výpady do slabin soupeřů, více či méně obratná rétorika a prognózy výsledků voleb. Do předvolebního folklóru patří také sepisování volebních programů politických stran. Na základních a středních školách bývají vyučovány různé slohové žánry, jak napsat pamflet pro volební mítinky se bohužel nikde neučí. Přitom krásnější ukázku slovní ekvilibristiky těžko pohledat.

Z žánrového hlediska má volební program asi nejblíže k science-fiction. Slibovaná realita, a často i popis současnosti, bývají zpravidla realitou virtuální. To není nijak na škodu. Lidská paměť si po čtyřech letech na detaily zpravidla nevzpomene. Důležitý je okamžitý dojem. Vhodné je doplnit vlastní virtuální realitu „nulovou tolerancí“ k fantaziím konkurence variacemi Haškovy metody: Co vám slíbí konkurence, to vám slíbíme také.

Podobně jako u literatuře či kinematografii mívají větší úspěch virtuální reality, které respektují hranice pochopitelnosti průměrným čtenářem či divákem. Jinými slovy, s výmysly a prvky typu „deus ex machina“ se to nesmí přehnat.

Není dobré vyhýbat se nepříjemným tématům. Soupeřům a rýpavým čtenářům bychom tak zbytečně poskytli munici ke snižování našich preferencí. Zde je na možné použít úhybného manévru použitím neověřitelných výpočtů, odhadů a obtížně srozumitelných odborných termínů, což ostatně může posílit dojem naší odborné erudice. V méně příjemných pasážích volebního programu se tedy setkáváme s žánrem odborné vědecké práce.

Vhodné je propašovat do volebního programu prvky červené knihovny, které by čtenáře dojaly. Zde se nabízí pasáže o sociální politice, postavení žen ve společnosti nebo ochraně společnostmi před otrokářskými zaměstnavateli, zhýralými obchodními řetězci či bankami. Pokud to odporuje vaší ideologii a konzistenci s jinými pasážemi, lze psát například o ekologii a kriminalitě. Vhodné je používání emotivních termínů typu „myslím to upřímně“, „průvan v byrokracii“, či „klidná síla“. Originalita je přidanou hodnotou.

Opozici se nabízí žánr hrdinského eposu, kdy hlavní hrdina vyvede zemi z temnot a zajistí sobě i své vlasti věčnou slávu. Strany vládní koalice se v tomto ohledu mohou zaměřit na boj s vnějším nepřítelem.

Z hlediska rozsahu by mělo jít spíše o novelu než románové čtení. Možná by neškodila ani varianta stručné povídky pro méně trpělivé čtenáře. Politika se inspirovala prezentacemi hojně rozšířenými ve světe obchodu. V B2B komunikaci asi mají prezentace nějaký smysl, prodejní dovednosti v maloobchodu spoléhají na údernější formy. Prozatím nikdo nepřišel s volebním programem v podobě komiksu, osobně se domnívám, že by tato forma slavila velký úspěch. Publikace formou časopisu, něco mezi Rytmem života, Esquirem a Strážnou věží by kromě atraktivity měla výhodu i v zisku z prodeje reklamních ploch.

Shrneme-li základní pravidla psaní volebního programu, jedná se z žánrového hlediska o patřičně vyváženou kombinaci science-fiction, červené knihovny a vědeckého elaborátu.

Konkrétně v ekonomických pasážích by měl volební program obsahovat příslib snížení všech daní, abychom se vyhnuli diskusi, která daň je spravedlivější. Sociální dávky rozhodně zvýšit. Čím více, tím lépe. A nejlépe všem, aby se nikdo necítil ukřivděn. Že se jedná o aplikaci science-fiction je zřejmé. Ze se stejného soudku je slibování poklesu nezaměstnanosti a zvyšování všech platů. V případě zvyšování sociálních dávek lze využít prvků červené knihovny volbou vhodných příkladů. Nad výpočty zlepšení životní situace vdovy s pěti dětmi nezůstane oko suché. Logicky vzniká problém s rozpočtovým schodkem. Zde se hodí metoda vědecké fabulace. Řešením je rychlý hospodářský růst, privatizace a miliardy z Bruselu. Zde pozor na nadměrné užívání těchto „deus ex machina“. Zdánlivým problémem se zdá být použití mimořádných příjmů z prodeje veřejného majetku a dotací ze strukturálních fondů na spotřebu vlády či domácností (skrze sociální transfery). Ale není nové auto investicí do pohodlného života a jídlo investicí do spokojenosti z plného žaludku ? Teoreticky bychom mohli redefinovat strukturu národních účtů a přesunout některá spotřební vydání do investic. Touto kličkou bychom mohli uspokojit bruselskou administrativu a připravit si půdu pro tvrzení o „zdravém hospodářském růstu“. Problematickou pasáží je byrokracie. Úskalím obecné formule o snižování byrokracie je skutečnost, že poměrně početná armáda úředníků také patří do řad voličů. Naopak nic se nedá zkazit prázdnými floskulemi o potírání hospodářské a jiné kriminality. Stínová ekonomika daně stejně neplatí. Univerzální je také podpora hospodářského růstu investicemi do školství, vědy a výzkumu. Pokud nezabředneme do detailů financování těchto oblastí, nemůže nikdo nic namítat, teorie hospodářského růstu skýtají neprůstřelnou argumentaci.

Dost již tlachání. Základní záměr byl nastíněn. Od předvolebních slibů nemůžeme očekávat konzistentní návod na řízení státu svěřených oblastí života. Nemá valného smyslu analyzovat programy jednotlivých politických stran a porovnávat je mezi sebou. Volební program je specifický žánr a jako takový ho musíme brát. Stejně jako vědeckofantastické romány či satiru.


Váš názor
 • JISTOTY - PROSPERITA , CO VY NA TO ?
  6.2.2006 22:35

  SLIBY: V roce 2010 slibuje ČSSD prům. výdělek 26 500 Kč, prům. důchod + 25% z dnešních 8 000 Kč , což je 10 000 Kč. Po srovnání těchto hodnot nám pak vyjde , že prům.důchod by neměl činit v roce 2010 již ani dnešních 40% z prům.výdělku , ale pouze 38% ! Velmi podivná předvolební agitka , pravděpodobně si soudruzi myslí ,že důchodci už neumí a ani nechtějí počítat. Velice se ale mýlí. U mě to už mají spočítané a to už velmi dlouho.
  • Více takových počtářů ... :-)))
   7.2.2006 10:28

   .
   PaulC
  • Tedy !!
   7.2.2006 7:43

   Tedy teď jsi jim to dal . . . To si za rámeček nedají !!! Muheheheheh
   Had
Aktuální komentáře
19.6.2018
10:44Americký prezident Trump pohrozil Číně dalšími cly
10:21Obchodní válka USA – Čína potápí evropské akciové trhy  
9:24Rozbřesk: Nedostatek lidí bariérou pro další růst české ekonomiky, obchodní válka eskaluje
9:11Schodek 50 miliard korun, plánuje vláda pro rozpočet roku 2019
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Možnost rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?
18.6.2018
22:02Stopy obchodní války zatlačily také Wall Street do ztráty. Dařilo se energetice
18:01Jedna monetární hádanka, jedno velké poučení
17:56Pilsner Urquell se nebude vařit jinde než v Plzni, ujišťuje po investici šéf Asahi pro Evropu
17:35Koruna začala týden oslabením. Tržní náladu ropa úplně nevylepšila  
17:18Obchodní konflikt rezonuje trhy, zatčení ředitele Audi posílá Volkswagen do červeného  
17:02Od ECB se čekalo víc, od Fedu míň. Pohoda pro dolar
16:01Maďarsko zpřísní podmínky po poskytování hypoték
15:54Itálie neměla euro nikdy přijímat. A hlavně: ECB jí už moc nepomůže
15:17Google a jeho čínská sázka za půl miliardy dolarů
14:18Německo zadrželo šéfa Audi kvůli emisní aféře
12:31Trumpův další cíl: NATO
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb