Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Výsledky Komerční banky za rok 2001 – komentář Patrie

28.2.2002 12:53
Autor: 

Komerční banka dosáhla v roce 2001 nekonsolidovaného čistého zisku 2,53 mld. Kč (podle IAS), což se prakticky shoduje s tržním konsensem (Reuters) a je vyšší než naše konzervativní odhady (2,21 mld. Kč). A to přes skutečnost, že banka vytvořila v roce 2001 opravné položky a rezervy v hodnotě 6,16 mld. Kč. Vysoká tvorba rezerv k portfoliu dluhových derivátů CDO (1,97 mld. Kč), jiným investicím i ke klientským úvěrům (3,69 mld. Kč) byla sice očekávána, ale tento rozsah napovídá o opatrném přístupu nového vlastníka, Société Générale.

Také provozní výsledky (zisk 9,57 mld. Kč) předčily naše projekce a hodnotíme je pozitivně. Jak hlavní položky provozních výnosů (celkem 24,64 mld. Kč), tj. úrokové výnosy a výnosy z poplatků, tak celkové provozní náklady (po zahrnutí restrukturalizačních) předčily naše odhady o cca 200-300 mil. Kč. Překvapením se jeví vysoký zisk z finančních operací 1,55 mld. Kč (na konci září ještě ztráta 0,12 mld. Kč). I když jsme očekávali pozitivní vliv prodeje podílu v České pojišťovně a České zbrojovce, byl buď skutečný zisk banky z těchto prodejů ještě vyšší, nebo KB dosáhla jiných (námi neočekávaných) finančních zisků. Banka např. oznámila, že byl tento výsledek podpořen nerealizovanými zisky z držených obligaci a skutečností, že opravné položky k části portfolia CDO určeného k prodeji (v září 126 mil. Kč) nejsou vykázána v této položce, ale v rámci tvorby OP a rezerv pod provozním ziskem.

Relativně dobré hospodářské výsledky banky i přes opatrný přístup při tvorbě rezerv k investicím (CDO) a úvěrům mohou částečně redukovat nejistotu spojenou s investicí do tohoto titulu. Trh na výsledky reagoval pozitivně a cena akcií KB se dostala až na úroveň 1 305 Kč, tj. na dostřel svého 51 měsíčního maxima.

(Jan Hájek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data