Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Americké a evropské akciové trhy v posledním týdnu

19.12.2001 16:06
Autor: 

Americké akciové trhy v období mezi 12.12. a 18.12. končily nejednotně. Index klasických akcií DJIA posílil o 1,05%, širší S&P500 si polepšil o 0,51% a technologický Nasdaq ztratil 0,33%. Přitom akciové trhy rostly každý den s výjimkou minulého čtvrtka, který se tak postaral o nevýrazné změny a u technologických akcií dokonce o propad. Ten den oznámily slabé hospodářské výsledky firmy Lucent, Qwest a Oracle, s nimi se pak propadly ostatní technologické akcie. Přitom makroekonomická data nebyla až tak nejhorší. Průmyslová výroba se v listopadu sice snížila o 0,3%, obecně se však čekal větší propad. Maloobchodní ceny za listopad (čistá inflace) vzrostly o 0,4%, tentokrát více, než Američané očekávali. O 8,2% vzrostla výstavba nových domů, i to je dobrý výsledek, i když se na něm podepsalo teplé počasí a nízko úročené hypotéky. Řada společností opět varovala před zhoršením hospodářských výsledků. Mezi nimi byla i farmaceutická Merck, farmacie jako defenzivní obor se nyní netěší zvláštní oblibě investorů. Až o 50% se předpokládá pokles zisku v 4Q01 u investičních bank Morgan Stanley, Goldman Sachs a Lehman Brothers. Objevily se ale i dobré výsledky. Očekávání překonala Procter&Gamble. K málo dobrým zprávám z akciového trhu patří také potvrzení plánu letošního zisku u General Electric. Ten by měl dosáhnout přírůstku o 11%, pro rok 2002 dokonce předpokládá jeho zvýšení až na 18%. Na takovou pozitivní zprávu reagoval trh růstem cen akcií přes 7%. O 6% ale klesla HP, její nedořešené spojení s firmou Compaq oslabuje důvěru. S blížícím se koncem roku lze již předpokládat slabší objemy obchodování a zřejmě jen menší pohyby cen. Zájem investorů o akcie zatím trvá, i když FED naznačuje, že problémy ekonomiky jsou hlubší a jejich řešení bude delší, než se čekalo.

Evropské akcie ve sledovaném období mírně oslabily. Index DJIA Stoxx50 ztratil jen 0,04%, EuroStoxx50 poklesl o 0,32%. Také v Evropě bylo zveřejněno několik pozitivních údajů. V listopadu stouply v zemích EMU maloobchodní prodeje včetně prodeje nových aut. V minulém měsíci se dále o 0,1% snížil index maloobchodních cen. Nepříznivá je říjnová průmyslová výroba s –1,4% MoM a –2,7% YoY. Optimismus opět šířil šéf ECB tvrzením, že Evropa sama obnoví růst, aniž by čekala na oživení v USA. Po mnoha měsících také poprvé vzrostl v Německu index důvěry Ifo.

Britský FTSE přidal 0,61%. Přes 5% vzrostla Royal Bank of Scotland, když potvrdila své plánované hospodářské výsledky. S ní přidaly i další finanční instituce. GlaxoSmithKline ale ztrácela, farmacie se netěší zájmu investorů ani v Evropě. Smíšeně končily ropné společnosti podle toho, jak převládal názor na snížení či zachování stávajících těžebních kvót. Švýcarský SMI ztratil 0,74%. UBS oslabila o 3,6%. V jejím vedení existují rozpory o dalším vývoji firmy. Dále oslabila Zurich Financial, která chce zvýšit svoji angažovanost ve Francii. Ztráty postihly i výrobce luxusních předmětů, oslabila např. Swatch.

Francouzský CAC40 ztratil 0,68%. Říjnová průmyslová výroba se snížila o 0,6%, to je rovněž více, než se čekalo. O 3,5% si polepšila Vivendi, která kupuje podíl v americké firmě, a tím se probojovala na mediální trh v USA. Ztrátu si naopak připsala pojišťovna Axa po oznámení, že zisk poklesne o 50%.

Německý Dax30 se propadl o 0,45%. Poprvé po čtyřech měsících vzrostl v Německu index Ifo podnikatelského klimatu. Favoritem investorů byla Infineon s růstem 6,8%, přidaly ale i Siemens a SAP. Nárůst zaznamenaly automobilky. Růst prodejů v příštím roce slibuje BMW, snížení počtu pracovníků ve výrobě nákladních vozů plánuje DaimlerChrysler. Oslabily pojišťovny. Do konce roku lze očekávat na akciových trzích Evropy stagnaci, vize o růstu trhů v posledních obchodních dnech se zřejmě nenaplní. Nízké budou pravděpodobně i obchodované objemy.

(Zdeněk Šafka - ČSOB)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university