Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod v říjnu: návrat do deficitu

20.11.2001 11:43
Autor: 

ČSÚ zveřejní ve čtvrtek 22.11. údaje o vývoji zahraničního obchodu v říjnu 2001. Zahraniční obchod s velkou pravděpodobností nezopakuje mimořádně příznivou hodnotu ze září, kdy se po dvou letech ocitl opět v přebytku. Pro letošní říjen očekáváme schodek obchodní bilance ve výši 8,5 mld. Kč.

Pro vývoj obchodní bilance je v současné době důležitý vývoj dovozních a vývozních cen a zpomalení růstu zahraniční poptávky. Zatímco první faktor hraje ve prospěch nižších schodků obchodní bilance, druhý působí opačným směrem.

Dovozní ceny již čtyřikrát za sebou klesly a jejich meziroční změna propadla až na -4,7%. Hlavním důvodem je pokles cen energetických surovin, jež jsou nyní ve srovnání s loňským rokem o 17% levnější. Snížily se však i ceny ostatních surovin (-9,8%), chemikálií (-4,2%), spotřebního zboží (-3,7%), strojů a dopravních prostředků (-2,0%). Vývozní ceny se také snížily, ovšem v podstatně menším měřítku. Meziročně jsou nižší o 1,1%. Směnné relace se tedy meziročně o 3,8% zlepšily.

Český vývoz bude stále ve větším měřítku ovlivňovat zpomalení hospodářského růstu v zemích Evropské unie. Klíčovou zemí je přitom Německo. Až dosud se zahraniční obchod s Německem vyvíjel příznivě. V září bylo dosaženo přebytku 5 mld. Kč. Nicméně tempo růstu vývozu bylo velmi nízké, pouze 3,1%. Ve srovnání s prvním pololetím, kdy se objem vývozu do Německa meziročně zvýšil o 12,8%, je však patrné výrazné zpomalení. Ve čtvrtek zveřejní německý statistický úřad údaje o HDP za třetí čtvrtletí. Německá centrální banka, Bundesbank, včera zveřejnila svůj odhad. Podle něj se hospodářský růst v Německu téměř zastavil, když se HDP meziročně zvýšil pouze o 0,25%. Na pokračující ochlazování hospodářské aktivity ukazují také konjunkturální průzkumy v Německu i celé eurozóně.

Za celý letošní rok očekáváme schodek obchodní bilance ve výši 130 mld. Kč. Výhled pro rok příští je zatížen nejistotou v podobě délky trvání hospodářské recese v USA a vývoje reálné ekonomiky eurozóny. Pokud by se potvrdily předpoklady o oživení globálního hospodářského růstu v druhé polovině příštího roku mohl by se schodek české obchodní bilance prohloubit jen mírně, zhruba na 140 mld. Kč (při udržení hospodářského růstu v ČR na úrovni 3,5%). S délkou a hloubkou globální recese však roste pravděpodobnost hlubších schodků.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data