Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nezaměstnanost se v červenci zvýšila na 8,5%

8.8.2001 11:20
Autor: 

Míra nezaměstnanosti ke konci července činila 8,5%, což představuje ve srovnání s koncem června zvýšení o 0,4%. Počet nezaměstnaných registrovaných na úřadech práce se zvýšil o 20 tis. na 440 tis. osob.

Zvýšení míry nezaměstnanosti bývá v červenci tradičně způsobeno přílivem čerstvých absolventů škol na trh práce. Zatímco v loňském roce se v červenci míra nezaměstnanosti zvýšila o 0,3%, letos to bylo o 0,4%. Podle našich výpočtů míry nezaměstnanosti očištěné od sezónních výkyvů, dochází k mírnému růstu tohoto ukazatele. Od začátku roku se již zvýšil tento ukazatel o 0,2%. O tom svědčí také porovnání rozdílů míry nezaměstnanosti v lednu letošního roku a v lednu loňského roku a porovnání míry nezaměstnanosti letos v červenci a vloni v červenci. Zatímco první porovnání ukazuje rozdíl 0,7%, červencová meziroční diference činí 0,5%.

Na druhou stranu se však stále zvyšuje počet volných pracovních míst. Tento nesoulad mezi vývojem nezaměstnanosti a počtem volných pracovních míst ukazuje na existující rozdíly v nabídce a poptávce na trhu práce. Firmy hledají na volná místa pracovníky s takovými znalostmi a dovednostmi, které jsou mezi nezaměstnanými málo zastoupeny. Na tomto místě by měla do hry vstupovat aktivní politika zaměstnanosti, jež by měla pomáhat získávat nezaměstnaným znalosti a dovednosti potřebné pro uplatnění na trhu práce. Vláda však patrně preferuje druhý přístup, pasivní vyplácení dávek v nezaměstnanosti, alespoň tak o tom svědčí návrh rozpočtu na příští rok.

Dalším negativním aspektem ve vývoji trhu práce je zvýšení podílu dlouhodobě nezaměstnaných, O této skutečnosti svědčí snižující se podíl nezaměstnaných pobírajících příspěvek v nezaměstnanosti. Tento trend je patrný již od konce roku 1998.

Zrychlení hospodářského růstu a další tvorba nových pracovních míst v následujících letech by však měly přinést nový impuls pro další snižování míry nezaměstnanosti.

V následujících měsících by se vlivem sezónních faktorů měla míra nezaměstnanosti měnit o jednu až dvě desetiny oběma směry. Na konci roku očekáváme míru nezaměstnanosti na úrovni 8,5%.

David Marek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)