Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Produkční ceny v průmyslu vykazují mírné zvýšení, v zemědělství však ceny letí rychle vzhůru

16.7.2001 9:14
Autor: 

Index cen průmyslových výrobců se v červnu meziměsíčně zvýšil o 0,2%, meziročně tak jsou velkoobchodní ceny v průmyslu vyšší o 3,4%. Index cen zemědělských výrobců se meziměsíčně zvýšil o 7,5% a zemědělské produkty se tak nyní prodávají o 16,5% dráže než před rokem.

Z průmyslových odvětví vykázaly rychlejší růst cen dobývání nerostných surovin (1,3% meziměsíčně), koksování a rafinérské zpracování ropy (0,9%) a výroba kovů a kovodělných výrobků (0,6%). Za zmínku stojí také zvýšení cen v potravinářském průmyslu o 0,5%, jež mělo vzhledem ke své váze v indexu průmyslových produkčních cen největší dopad na celkový index. Průmyslové produkční ceny vstřebaly v červnu dočasný nárůst cen ropy na světových trzích a současný vývoj na ropném trhu je poměrně příznivý. Index cen průmyslových výrobců, jež je jedním z důležitých faktorů budoucího vývoje spotřebitelských cen, tak prozatím neindikuje inflační rizika. Ta přichází odjinud.

Za růstem inflace ve druhém čtvrtletí letošního roku stálo především zvýšení cen potravin, proto je důležité zaměřit se na indikátory, které by mohly napovědět, jak to bude s cenami potravin v následujících měsících. Jedním z takových indikátorů je index cen zemědělských výrobků. Jeho červnové zvýšení o 7,5% nevěští nic dobrého. Podobně jako v indexu spotřebitelských cen se projevil i zde "bramborový efekt", rostly však také ceny ovoce, zeleniny i ceny živočišné produkce. Částečně jde o sezónní efekty (u brambor, zeleniny a ovoce), meziroční zvýšení o 16,5%, do nějž by sezónní efekty promítat neměly, však ukazuje, že problém rostoucích cen v zemědělství má více příčin.

Růst v zemědělství ovlivňuje také vývoj cen v průmyslu. Jednou ze složek indexu cen průmyslových výrobců je index cen v potravinářském průmyslu, jež se na celkovém indexu podílí 20 procenty.

V dalších měsících lze očekávat relativně příznivý vývoj produkčních cen v průmyslu. Na konci letošního roku očekáváme, že se hodnota meziroční změny indexu cen průmyslových výrobců bude pohybovat na úrovni 3,5%. Důležitější však bude vývoj cen v zemědělství. Do jejich vývoj se však může promítnout řada obtížně předvídatelných faktorů na straně poptávka i nabídky. Z pohledu měnové politiky jsou dnes zveřejněné ukazatele spíše negativní zprávou. Ačkoli průmyslové produkční ceny rostou mírně, vrásky přidělává vývoj cen v zemědělství. Pravděpodobnost, že centrální banka sáhne po zvýšení úrokových sazeb již letos na podzim se tak opět o něco zvýšila.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data