Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Revize HDP zamíchala kartami aneb jak je na tom česká ekonomika

15.6.2001 15:01
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil revizi údajů o hrubém domácím produktu. Revize se týká let 1995 -2000 a vychází z ročních národních účtů, jež jsou považovány za přesnější. Do revidovaných dat vstupují opravy chyb a opomenutí, doplněné informace a metodické změny. Jak se revize promítá do obrázku české ekonomiky ve druhé polovině 90. let? Významně. Maximálního propadu nedosáhla česká ekonomika na začátku roku 1999, kdy předchozí údaje hovořily o meziročním snížení HDP o 3,7%, ale ve 3. čtvrtletí 1997, kdy ekonomika snížila svůj výkon o 4,2%. Naopak zatímco předchozí údaje ukazovaly na výrazné zrychlení tempa růstu HDP v 1. čtvrtletí 2000 (4,3%), revidovaná data zmírňují optimismus, protože ukazují na růst ve výši 3,2%. Podle revidovaných dat se česká ekonomika ocitla v recesi o jedno čtvrtletí později (3Q/97), než jak ukazovala předchozí data (2Q/97).

Revize HDP vedla ke snížení tempa růstu ekonomiky v loňském roce ze 3,1% na 2,9%. Naopak v roce 1999 neklesl HDP o -0,8%, ale jen o 0,4%. Samotná revize neměla výrazně změnit letošní celoroční výsledky. Může však poměrně dost zamíchat kartami v průběhu roku, tj. změnit odhady v jednotlivých čtvrtletích. Jedním z hlavních důvodů, jež mohou činit potíže při analýze údajů o HDP je změna vykazování fixních investic a změny zásob. Fixní investice a zásoby se v průběhu roku mění se značnou volatilitou, nyní však ČSÚ ve své revizi tuto volatilitu podstatně snížil, což nás vede k přehodnocení celkového této složky HDP. Zachováme-li stejné očekávání pro absolutní změnu fixních investic a zásob, potom při nižší úrovni loňské změny těchto položek tato absolutní změna představuje větší relativní změnu vyjádřenou v procentech. Především na základě tohoto faktoru jsme přehodnotili odhad růstu HDP v 1. čtvrtletí a naše současná prognóza činí 3,3% (meziroční přírůstek). Za celý rok očekáváme zvýšení HDP také o 3,3%.
Zmíněné změny ve fixních investicích a změně zásob také zamíchaly loňskými údaji. Podle původních údajů rostla ekonomika v 1. čtvrtletí o 4,3%, nově o 3,2%, ve druhém čtvrtletí se naopak tempo růstu zvýšilo ze 2,1% na 2,4%, stejně jako ve třetím ze 2,2% na 2,4%, ve čtvrtém se snížilo ze 3,9% na 3,8%.

K dobru je nutno ČSÚ připsat skutečnost, že reagovala na předchozí kritiku a přistoupila k revizi dat dříve než zveřejní nová data. Je tak dost času revidované údaje interpretovat a zahrnout do makroekonomických projekcí. Mohly by se ozvat kritické hlasy, že revize HDP je účelová. Proti této kritice stojí fakt, že revize by se neměly dotknout celoročního výsledku. To že zamíchá jednotlivými čtvrtletími asi žádnému politikovi nepomůže. Po zbytek roku již žádná revize nebude. Další revize (údaje za roky 1998-2001) by měla přijít v červnu 2002.

Zároveň dnes zástupci ČSÚ ohlásili přípravu zveřejňování tzv. flash odhadů HDP. Tyto odhady by měly předcházet výsledkům čtvrtletních národních účtů. Jejich výhodou by měla být rychlost.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university